Toto sa ti v lete určite zíde: Vieme, ako zabrániť poteniu nôh!

Toto sa ti v lete určite zíde: Vieme, ako zabrániť poteniu nôh!

V našich chodidlách sa nachádza spolu 250-tisíc potných žliaz, ktoré vyprodukujú denne takmer 250 mililitrov potu. Existujú však prípady, kedy sa ľudské nohy potia viac, ako je normálne. Táto diagnóza sa nazýva hyperhidróza, čo je nadmerné potenie, a s ňou prichádzajú aj problémy so zápachom, a to najmä v oblasti chodidiel a podpazušia.

Pýtate sa, ako zabrániť poteniu nôh, po ktorom vaše nohy veľmi nepríjemne zapáchajú? Čítajte ďalej a držte sa našich rád, vďaka ktorým sa už nebudete hanbiť vyzuť sa na verejnosti či na návšteve!

Zaujme ťa: Poznáš liečivé vlastnosti horčice? Nie je ich vôbec málo!

ako na zapáchajúce nohy

Zdroj: Shutterstock®

Na obuvi a ponožkách záleží

Ako dobre všetci vieme, investovať to kvalitnej obuvi z dobrých materiálov sa naozaj oplatí. Nie je to len akýsi mýtus, ale umelé materiály v zápachu našich nôh hrajú až privysokú rolu. Preto majte radšej menej párov, no z kvalitnejších materiálov, v lete sú ideálne kožené alebo plátené topánky. Odborníci vyzývajú aj k pravidelnému striedaniu obuvi na dennej báze. Raz tie, raz tie, nikdy nie jedny dvakrát po sebe. Pokiaľ môžete, choďte naboso, najmä doma.

To isté platí aj o ponožkách. Ak trpíte zapáchajúcimi nohami, potom zvoľte bavlnené či vlnené ponožky, ktoré, narozdiel od nylónových, mierne zápach zmiernia. Kľúčové je ich aj denne vymieňať.

Inšpiruj sa: Oživ telo dizajnom Mehndi: Vybrali sme najkrajšie tetovania z henny

sprej proti poteniu nôh

Zdroj: Shutterstock®

Hygiena je alfa aj omega

Nikoho asi neprekvapí, že pri nadmerne potiacich sa nohách je najdôležitejšia dôkladná, pravidelná, priam až nadštandardná hygiena. Nohy si umývajte minimálne raz za deň, najlepšie je používať antibakteriálne mydlo. Nezabudnite si nohy veľmi dobre vysušiť a nevynechajte ani oblasti medzi prstami. 

Existuje aj mnoho kozmetických výrobkov na potiace sa a zapáchajúce nohy. Skúste mať vždy poruke sprej alebo antiperspirant na nohy! Niekedy je dobré použiť špeciálny púder, ktorý pohltí nadmerný pot.

prírodný liek na potenie nôh

Zdroj: Shutterstock®

Prírodný liek na potenie nôh

V prípade, že už naozaj nič nezaberá a nadmerné potenie nôh pokračuje, namáčajte si ich raz denne na štvrť hodiny do 125 mililitrov octu, rozmiešaného v litri vody. Opakujte, až kým sa stav vašich nôh nezlepší. Ak sa s neznesiteľným potením nôh potýkate aj naďalej, vyhľadajte lekára!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Martina Varhaníková 10.05.18 16:03

karma
110.00

Doma máme odskúšaný klinček, ktorý som naložila alkohole (tinktúra) a potom rozriedila s destilovanou vodou. Dala som do flaštičky od rozprašovača a strieka sa na umyté nohy. Funguje to, eleminuje plesne. Alebo sa zozdrvený klinček rozmieša v rozpustenom teplom kokosovom olej a tým sa tiež môžu natierať chodidla. :o)

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 10.05.18 21:57

karma
109.00

Určite je to nepríjemné,ked sa nohy potia viac ako treba...

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 11.05.18 07:06

MR
karma
109.00

Tieto rady nie sú nič nové..

  • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 13.05.18 17:26

JU
karma
103.00

nepríjemné, hlavne v lete. Treba poskúšať viacero možností, každému pomôže niečo iné

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní