Toto sú najväčšie mýty o chrípke !

Toto sú najväčšie mýty o chrípke !
  • 11.11.2014
  • Andrea Lukáčová

Zima. Nepríjemne chladný vzduch, vlhkosť a snehová pľušť na cestách. Áno, obdobie v ktorom sa darí chrípkovým vírusom ničiť nám imunitu. S chrípkou sme sa už stretli všetky a každá máme ten svojský štýl liečby, ktorý nám zaberá. Poznáte najväčšie mýty o tejto chorobe?

1. Môžete sa nakaziť chrípkou z očkovania

Nie, toto naozaj nemôžete. Tento dlho pretrvávajúci mýtus bude žiť asi naveky, aj keď odborníci sa ho všemožne snažia vyvrátiť. Vakcína je vytvorená z mŕtvych kmeňov vírusu a pokiaľ tieto kmene nebudú živé, nenakazíte sa.  Existuje druh očkovacej vakcíny, ktorý obsahuje aj živé kmene vírusu, ale ani to neznamená, že automaticky ochoriete. Tento mylný názor vychádza z faktu, že po vakcinácii trvá približne 2 týždne, kým si telo vytvorí protilátky.

2. Mladí a zdraví ľudia sa nemusia báť chrípky

I keď je pravda, že chrípka zvykne byť najväčšou hrozbou pre mladých, seniorov a osoby s chronickými chorobami, môže prepuknúť aj u úplne zdravých ľudí. To je dôvod, prečo zdravotnícke organizácie odporúčajú dostať vakcínu najlepšie pred začiatkom chrípkového obdobia.  Dokonca, aj keď nie ste v skupine s vysokým rizikom nákazy, vaša vakcína môže zabrániť aby ste vírus preniesli na ďalších zraniteľných ľudí.

Odporúčame prečítať:  Infarktu možno predchádzať pomocou omega-3

očkovanie

Zdroj: Shutterstock®

3. Chrípka zahŕňa gastroenterologické príznaky

Zažívacie ťažkosti sú zriedka jedným z príznakov chrípky. To čo sa hovorovo nazýva „žalúdočná chrípka“ je termín, ktorý odkazuje na skupinu vírusov zodpovedných za vracanie a hnačku. To nie je pravý chrípkový vírus. Ak sa u vás teda objavia príznaky zahŕňajúce vracanie a hnačky, nemá to s chrípkou nič spoločné.

4. Tehotné ženy nemôžu byť očkované proti chrípke

Omyl. Naopak, tehotné ženy by mali byť zaočkované čo najskôr.  Vakcína je bezpečná aj pre tehotné, dokonca vie chrániť dieťa v prvých mesiacoch života, keď nie je ešte schopné brániť sa proti vírusu.  Tehotenstvo spôsobuje zmeny imunity, srdca a pľúc  matky, čo v prípade chrípky môže zhoršiť jej prejavy. Vysoké horúčky a infekcie môžu viesť k závažným komplikáciám v tehotenstve, potratu, ale aj predčasnému pôrodu. Tomuto vakcína dokáže zabrániť.

Odporúčame prečítať: Zlepšite si svoje zdravie plávaním

chrípka tehotná

Zdroj: Shutterstock®

5. Môžete zabrániť chrípke, keď si budete často umývať ruky

Toto určite na zastavenie chrípky nepostačuje. Chrípka sa šíri vzduchom - kvapôčkovou nákazou. Kvapky môžu pristáť na vás, blízko vášho nosa, očí i úst. Taktiež sa môžete  nakaziť dotykom kontaminovaných plôch. Preto si pokojne ruky naďalej umývajte, dezinfikujte spoločné priestory a vyhýbajte sa preplneným miestam s vysokým rizikom nákazy.

6. Ak ste dostali chrípku, vakcína je neúčinná

Ďalší mýtus.  Vakcína proti chrípke nie je ako iné vakcíny, ktoré poskytujú 100% účinnosť.  Vakcína proti chrípke poskytuje 60-90% ochranu, nakoľko chrípka má mnoho kmeňov a pre vedcov je ťažké predvídať, ktorý kmeň je v ľudskom tele dominantný, v každom totiž reaguje inak.  Pokiaľ po vakcinácii dostanete chrípku, je možné, že vás nakazil kmeň, ktorý nebol súčasťou vakcíny. Ale i vtedy bude priebeh chrípky miernejší, nakoľko vakcína bude aspoň sčasti účinná i na tento kmeň.

Odporúčame prečítať: Ako fungujú naše orgánové hodiny?

chrípka

Zdroj: Shutterstock®

7. Antibiotiká porazia chrípku

Žiaľ nie. Chrípka je vírus. Vírus na antibiotiká nereaguje. Prevencia je lepší nápad, ako zbytočne zaťažovať telo antibiotikami.

8. Chrípka môže spôsobiť Alzheimera

Chrípka nespôsobuje žiadne iné ochorenia alebo stavy,  vrátane Alzheimerovej choroby.  Alzheimerova choroba je typ demencie, ktorá vedie k strate pamäti a iných kognitívnych zmien v mozgu človeka. Nemá nič spoločné s chrípkou.

Odporúčame prečítať:  Potraviny, ktoré vám naštartujú imunitu II.

chrípka

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Andrea Vidová 11.11.14 12:52

AV
karma
-1.00

nedávam sa očkovať ,poznám pár ludí čo sa pravidelne dávajú a sú pravidelne chorý vždy po očkovaní.Myslím si ,že organizmus si stým vie poradiť aj sám,ale keď už niekto ochorie tak to treba vyležať a nadopovať sa s céčkom a hlavne veľa tekutín.Samozrejme prevencia je nadovšetko.

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 12.11.14 09:41

MB
karma
108.00

ja to zvladam bez ockovania ale tak na jesen ma to neminie..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní