Toto sú osvedčené recepty proti chrípke a nachladnutiu. Poznáš ich?

Toto sú osvedčené recepty proti chrípke a nachladnutiu. Poznáš ich?

Najmä v posledných týždňoch číha chrípka na každého z nás. Či už si na vás sadla a poslala na pár dní do postele alebo sa o to len všemožne pokúša, zozbierali sme niekoľko rád a tipov, ako sa jej vyhnúť.

Osvedčené recepty našich starých mám sú zároveň skvelou prevenciou proti rôznym virózam a tú by sme, predovšetkým v tomto období, rozhodne nemali zanedbávať.

V zásade však platí, že akonáhle pocítime, že na nás lezie choroba, treba zvoľniť a dopriať si pokojný režim po každej stránke. A čo ďalej?

Prehrejte sa zvnútra!

Horúci hydinový vývar a zázvorový čaj vedia poskytnúť prvú pomoc, či už na vás sadlo infekčné, vírusové alebo baktériové ochorenie. Prehrejú váš organizmus naozaj dokonale a v kombinácii s pokojom pod paplónom dokážu zázraky. To ale nie je žiadna novinka, túto domácu medicínu sme si otestovali snáď všetci. Väčšina z vás sa v zimnom období zrejme dopuje vitamínom C, avšak odborníci tvrdia, že ideálne je siahnuť po vitamíne D3. Práve ten má totiž blahodarný účinok na imunitný systém, vďaka čomu úspešnejšie odoláte vírusom, ktoré okolo vás kolujú. Vitamín D získate rozumným vystavovaním sa slnečnému žiareniu, no nakoľko to nie je vždy možné, treba siahnuť aj po vitamíne vo forme tabliet. Vitamín D3 je však v menšom množstve obsiahnutý aj v potravinách, akými sú losos, tuniak, sardinky, ale dokonca aj kakao či vaječný žĺtok. 

Pozri aj: Cítiš sa pod psa? Daj si pozor na tieto príznaky vyčerpania!

prvá pomoc pri chrípke

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc z kuchyne

Každý má úplne inú imunitu a tým pádom neexistuje jeden osvedčený liek, ktorý by pomohol všetkým. Ak ste však „protiliekovo" orientované a radšej siahnete po prírodnej medicíne, vyskúšajte, okrem zázvorového, aj rakytníkový čaj s troškou medu. Pri vykašliavaní vám pomôže aj čaj z materinej dúšky, ktorý uvoľní hlieny. Skvelé účinky pri chrípke a nachladnutí má aj takzvaný cibuľovo-citrónový zázrak. Ten si pripravíte tak, že stredne veľkú cibuľu nakrájate na kolieska, rovnako tak citrón a vrstvíte ich napríklad do sedemdecového pohára. Na dno ide plátok citróna, naň plátok cibule a dve lyžice medu. Pokračujte, kým miniete prísady, uložte pohár na teplé miesto a zhruba po troch hodinách zmes pustí šťavu. Tú si následne dávkujte po lyžičkách.

Trápi vás zapchatý nos?

Všeobecne platí, že každú chorobu treba vyležať. Nielen preto, aby ste nenakazili okolie, ale najmä preto, aby vaše ochorenie neprerástlo do chronického zápalu. V prípade, že vírus napadol vaše dutiny a máte upchatý nos, skúste osvedčený návod na to, ako ho účinne uvoľniť. Ponorte si nohy do horúcej vody, pár ponožiek namočte do studenej vody, vyžmýkajte ich a obujte. Navrch si ešte dajte pár suchých ponožiek a ľahnite si do postele. Vlhké ponožky opäť rozprúdia váš krvný obeh a uvoľnia tak nosovú sliznicu. Nos sa vám uvoľní aj po naparení sa nad horúcou vodou zmiešanou so slivovicou. Ak slivovicu aplikujete radšej zvnútra, naparovať sa môžete aj nad morskou soľou, je rovnako účinná.

Mohlo by ťa zaujať: Prečo piť mrkvovú šťavu? Tvoje zdravie a krása sa ti poďakujú!

ako na upchatý nos

Zdroj: Shutterstock®

Viete, ako zraziť horúčku?

Na zníženie teploty sa osvedčil recept s horúcim pomarančom. Ako na to? Umytý pomaranč nakrájajte aj so šupkou, posypte slabou lyžicou cukru a zalejte približne 3 dcl horúcej vody. Nechajte lúhovať a šťavu pite vlažnú. Prvou pomocou pri horúčke je aj studený zábal, cez ktorý si dajte ešte suchú osušku a zabaľte sa do paplóna. Po chvíli sa osprchujte vlažnou vodou a vráťte sa do postele. Horúčku zaručene stiahne aj tvaroh, ak si ho budete prikladať na čelo a chodidlá. Veľmi vysokú teplotu môžete zraziť aj octovým zábalom nôh. V tomto chrípkovom období však nezabúdajte ani na zaručených domácich pomocníkov, akými sú cesnak, med, kyslá kapusta a veľa ovocia.

- Anketa

MÁTE NEJAKÝ OSVEDČENÝ DOMÁCI RECEPT PROTI CHOROBE?

Odpovedalo 26 ľudí  

Áno a zakaždým mi zaručene pomôže
50%
Áno, ale kombinujem to aj s klasickými liekmi
50%
Nie, takáto domáca liečba sa mi neosvedčila
0%
Nie, verím len liekom z lekárne
0%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Kelemenová 16.02.18 08:25

SK
karma
86.00

práve mám doma jedného takéhoto maróda...... osvedčené receptíky veruže teraz určite využijem..... a keď je chorý chlap, tak to je ešte horšie.... ale my ženy sme silnejšie... my to zvládneme..

  • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 16.02.18 17:41

SK
karma
114.00

pre nás doma jednotkou je slepačí vývar, potom sú to bylinkové čaje, cesnak, cibuľový sirup a skvelý oreganový olej, ktorý sa nakvapká do nádoby s horúcou vodou a inhaluje, je to sila, cítiť to až v mozgu, ale krásne uvolní, vydezinfikuje no a najnovšie mám zarobený rozdrvený fenikel s medom, ktorý sa nechá v chladničke odležať 10 dní a potom denne vypijeme 3 šálky a to tak, že prevaríme vodu ^^^potom pridáme 2 lyžičky fenikolového medu, precedíme...dobre to pôsobí proti kašľu

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 16.02.18 18:51

MM
karma
100.00

zázvorový čaj, med so škoricou alebo synov obľúbený čaj - aníz, fenykel, tymián

  • 1
Odpovedať

Helena Povalova 16.02.18 19:51

HP
karma
107.00

Veľmi dobré nápady a aktuálne v tomto chladnom zimnom čase.

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 16.02.18 22:59

ĽŠ
karma
100.00

Sú to skvelé rady, máme zaužívané ale naparovanie nad kamilkami /rumančekom/ a tiež má výborné účinky, dokonca i na pleť.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 16.02.18 23:43

karma
109.00

chrípka sa mi zatiaľ túto zimu vyhla.Vždy si nazbierame bylinky ako sú repík,materina dúška,lipa,šípky,prvosienka a z nich potom varím čaj pre celú rodinu.Pridám do vody aj zázvor,občas aj nakrájanú cibuľu.No a ked je čaj hotový a patrične vychladnutý,tak pridám med.Toto je tá najlepšia prevencia.Veľmi často používam v kuchyni cesnak,pridávam ho všade,kde sa len dá.Aj obyčajné topinky s cesnakom majú svoje miesto u nás.No a taký štamperlík domácej slivovice pred jedlom,to je hotový zázrak.Chrípka nemá šancu :-)

  • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 18.02.18 14:31

karma
94.00

u nas jeden cas pomahal caj s cibulovych supiek,dobry je aj zazvorovy caj s medom a citronom

  • 0
Odpovedať

Michaela Horváthová 18.02.18 15:45

MH
karma
89.00

zázvorový čaj aj čerstvý vývar poznám. o tom že treba aj vitamín D3 som nevedela. vitamín C užívame.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní