Tradičná čínska masáž Tuina: Na thajskú už nikdy nepôjdeš!

Tradičná čínska masáž Tuina: Na thajskú už nikdy nepôjdeš!

Thajské masáže sú na Slovensku veľmi populárne. Čo sa však čínskych tradičných liečebných techník týka, sme ešte stále takpovediac zaostalá krajina. Napríklad taká čínska masáž Tuina je určite niečo, po čom by ste sa mali poobzerať, ak chcete dosiahnuť harmóniu tela aj ducha. Masáž vykonávaná podobne ako akupunktúra rozhodne má čo ponúknuť. Poďme sa pozrieť na to, ako sa praktizuje a čo dokáže!

Akupunktúra bez ihiel

Technika Tuina (alebo Tui-na) sa radí priamo k najstarším čínskym liečebným metódam, a to k už spomínanej akupunktúre, technike Qi (Chi) Gong (bojové umenie podobné Tai-či) a tiež k tradičnej čínskej medicíne založenej na sile rastlín a byliniek. Na rozdiel od akupunktúry Tuina nevyužíva ihly, čo môže vyhovovať práve pacientom, ktorí majú pred nimi obrovský rešpekt. Táto technika sa však opiera o teóriu Qi alebo Chi, ktorá hovorí o správnom a vyrovnanom toku energie v tele zodpovednom za zdravie a život bez bolestí a chorôb.

Pozri aj: Samozber jahôd 2019: Kde a za koľko si nazbieraš tie najlepšie jahody?

čo je tuina masáž

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je rovnováha

Na udržanie tejto rovnováhy sa pri Tuina masáži využíva aj teória akupunktúry, teda stláčanie špecifických bodov na tele človeka. Tú však odborník na Tuina masáž vykonáva pomocou prstov. Keby sme to teda mali na záver zhrnúť, cieľom Tui-na masáže je odstrániť blokády toku energie Chi a tým odstrániť aj bolesti, problémy a choroby, ktorými človek trpí. Aj praktizovanie Tui-na masáží je rozdielne v závislosti od toho, aký problém má masáž vyriešiť alebo v závislosti od toho, kto ju vykonáva. Vo všeobecnosti však maséri pri Tuina masáži využívajú vyvíjanie tlaku, teda stláčanie, hnietenie, zdvíhanie alebo manipuláciu s celým telom, masáž jedným prstom či valcovanie.

Zaujme ťa: Návod, ako schudnúť s jogou: Skús pozície, ktoré požierajú tuk

účinky Tuina masáže

Zdroj: Shutterstock®

Účinky Tuina masáže

Primárnym cieľom Tuina masáže je podporiť cirkuláciu krvi v organizme. Okrem toho vás však tento druh masáže dokáže zbaviť bolesti krku, bolesti spodného chrbta, ale aj bolestí súvisiacich s kĺbmi, svalmi a kosťami. Ak trpíte syndrómom karpálneho tunela, Tuina môže byť tiež niečo, čo vám uľaví od bolesti. Okrem bolestí dokáže pravidelné chodenie na Tuina masáž ovplyvniť aj duševný stav. Dokáže polepšiť pri príznakoch depresie a úzkosti, odstrániť stres a vyliečiť nespavosť.

Okrem toho môže pomôcť čerstvým mamičkám po pôrode pri rozbiehaní laktácie, ľuďom, ktorí trpia na tráviace či dýchacie problémy alebo pacientom s migrénami či intenzívnymi bolesťami hlavy. Na Tuina masáž sa môžu obrátiť aj pacienti s osteoporózou, artritídou alebo cukrovkou v prípade, že trpíte tzv. diabetickou nohou v počiatočnom štádiu.

Inšpiruj sa: Veda odhalila, aký je recept na dlhý život. Na toto si zvykni!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jana Komadová 13.06.19 22:22

JK
karma
100.00

Na moju boľavú chrbticu by sa táto masáž zišla

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 18.06.19 06:07

ĽŠ
karma
100.00

Prijala by som, veľmi zaujímavá a určite prospešná!

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 18.06.19 21:52

IM
karma
100.00

dala by som si taku masaž

  • 0
Odpovedať

Petra Kovacova 25.07.19 09:52

karma
-1.00

ja som s thajskou masazou spokojna, odporucam ist do thaioase.sk

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní