Trápi ťa letná únava? Povieme ti, čo môže byť práve tvoja diagnóza

Trápi ťa letná únava? Povieme ti, čo môže byť práve tvoja diagnóza

Leto, kedy slniečko svieti takmer každý deň, je pre mnohých ľudí obdobím návalu energie, keď čerpajú sily na celý ostatok roka. Nie je to tak však v prípade každého a u niektorých ľudí je to práve naopak. Zatiaľ čo jedni plánujú dovolenky a nespočetné výlety, iní by najradšej zaliezli pod perinu a vyliezli spod nej až v septembri. Ak aj vás prepadla letná únava hneď v čase, ako ostré slnko po prvý raz v júni vyliezlo na oblohu, môžete mať dočinenia s letnou depresiou.

Žiadna sranda

Sezónne depresie (známe aj pod skratkou SAD), ktoré prichádzajú s určitým ročným obdobím, postihujú 1 z 3 ľudí na svete. Veľká väčšina z nich trpí jesennou či zimnou depresiou, kedy sa dni skracujú a teplomer postupne hlási stále menšie a menšie hodnoty. Existuje však hŕstka ojedinelcov, u ktorých je všetko úplne inak. Hneď ako sa dni predĺžia, slnko žiari po celý deň a vonku je teplejšie a teplejšie, začnú sa cítiť zle. Jednoducho povedané, keď vaši kamaráti balia kufre na dovolenku alebo trávia víkendy pri vode a vy nemáte na zábavu jednoducho chuť, je možné, že trpíte letnou depresiou, ktorú netreba podceniť. Človeka môže totiž dohnať až k samovražde.

Pozri aj: Chceš vedieť, ako v práci excelovať? Skús recepty na produktivitu

prejavy letnej depresie

Zdroj: Shutterstock®

Na vine je slnko

Odborníci sa všemožne snažia prísť na to, čo letnú depresiu vlastne spôsobuje, no neúspešne. V zime je logickým vysvetlením nedostatok svetla, no v lete? Práve preto sa prikláňajú k možnosti, že v organizme niektorých ľudí robí problém práve prebytok slnka, ktorý spôsobuje výkyvy hormonálnych hodnôt, a to najmä serotonínu, známeho ako hormón šťastia, ale aj melatonínu, hormónu zodpovedného za (ne)kvalitný spánok. Ďalej sa môžu pod letnú depresiu podpisovať aj citeľne dlhšie dni, ktoré môžu spôsobovať zmeny v našich biologických rytmoch. Medzi príznaky letnej depresie patrí únava, podráždenie a smútok, nechuť do jedla, nespavosť a samovražedné myšlienky, pričom by ste ich mali pociťovať v letných mesiacoch aspoň dva roky po sebe.

letná depresia príznaky

Zdroj: Shutterstock®

Depresia ako depresia

Aj keď ide „len“ o sezónnu depresiu, nemala by sa v žiadnom prípade podceňovať. Aj letná depresia môže narobiť v živote človeka nemalé problémy, vrátane problémov vo vzťahoch či na pracovisku. Ak teda máte pocit, že by ste mohli letnou depresiou naozaj trpieť, vyhľadajte odbornú pomoc. A to najmä vtedy, ak na sebe symptómy pozorujete dva týždne vkuse, alebo ak ste si všimli, že vám komplikujú život. Domácim liekom na letnú depresiu môže byť dostatok spánku podporujúci mozgovú činnosť, pravidelný pohyb produkujúci endorfíny a pomôcť by vám mohlo aj plánovanie spoločných aktivít s priateľmi a rodinou, ktoré nebudete môcť len tak ľahko zrušiť. Socializácia je tiež spôsob, ako poraziť strach z toho, že vynecháte spoločné akcie, čo by vás mohlo mrzieť a k letnej depresii len prispieť.

Inšpirácia pre teba: Pociťuješ vyčerpanie organizmu? Povieme ti, ako okamžite dobiť energiu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Anna Kristova 28.07.19 16:28

AK
karma
100.00

u mňa slnko vyvoláva opačné reakcie než depresiu

  • 0
Odpovedať

Alena Pagáčová 28.07.19 17:39

AP
karma
-1.00

ja práveže keď je slniečko mám super náladu

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 28.07.19 22:24

MC
karma
109.00

o letnej depresii zo slnka som ešte nepočula.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní