Účinná bylinka na poruchy trávenia: Ako ti pomôže horká ďatelina?

Účinná bylinka na poruchy trávenia: Ako ti pomôže horká ďatelina?

  • Zdieľaj:
 • 3

Viete, aká bylinka sa ukrýva pod ľudovým pomenovaním horká ďatelina? Tento názov údajne nesie hlavne kvôli chuti a listom, ktoré pripomínajú práve ďatelinové trojlístky. Inak ide o horkú bylinku a možno viete, že práve tento druh byliniek býva v rámci tradičnej ľudovej medicíny zvyčajne veľmi nápomocný pri rozličných tráviacich ťažkostiach. Takéto účinky má aj horká ďatelina. Odborný názov tejto bylinky pritom znie vachta trojlistá. Na liečebné účely je využívaná už od stredoveku, dokonca našla uplatnenie aj v likérnictve. Ako však vachta vyzerá, kde v prírode rastie a aké sú jej ďalšie účinky? Všetko dôležité zistíte v našom článku.

Poznáte horkú ďatelinu?

Vachta trojlistá, latinsky Menyanthes trifoliata, je trvalá rastlina z čeľade vachtovité. Tento druh je pritom považovaný za jediného zástupcu v rámci rodu vachta. Ľudovo sa bylinke hovorí nielen horká ďatelina, ale taktiež i vodná ďatelina, trojan vodný či trojlistník horký. Vachta je rozšírená v Európe, Ázii i Severnej Amerike. Rastie prevažne v miernom či subarktickom podnebnom pásme severnej pologule, hlavne do výšky okolo 1200 m nad morom. Vachta je svetlomilná rastlina, ktorá sa hojne vyskytuje aj v chladnejších či podhorských oblastiach, najmä však vo vodných biotopoch. Má rada mokré pôdy, pokojne i chudobné na živiny. Nájdeme ju v okolí prameňov, na brehu rybníkov a močiarov, rašeliniskách, mokrých lúkach aj bahnistých miestach.

Vytvára husté porasty a dorastá do výšky okolo 15 až 30 centimetrov. Vysoké stvoly, ktoré nesú kvety, vyrastajú z hrubšieho plazivého článkovaného podzemku, z ktorého rastú i dlhé trojpočetné listy s celistvým okrajom. Kvety sú usporiadané v súkvetiach, a to v hustých koncových strapcoch. Majú bielu alebo ružovkastú farbu a objavujú sa zvyčajne v máji až júni. Plodom vachty sú mnohosemenné tobolky. Táto bylinka bola na rôzne účely využívaná už v stredoveku. Najskôr bola údajne považovaná za jedovatú, no časom objavili jej liečivé vlastnosti. V liečiteľstve našli uplatnenie listy rastliny. 

Odporúčame: Poznáš mačací pazúr? Objav účinky tejto posvätnej amazonskej rastliny!

účinky vachty

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky bylinky?

Liečivá droga z vachty trojlistej obsahuje množstvo farmakologicky významných látok. Nájdeme v nej saponíny, triesloviny, flavonoidy či organické kyseliny. Listy tiež obsahujú vitamín C, triterpény s protizápalovými účinkami, rutín a ďalšie látky. Ide o bylinku s veľmi horkou chuťou, ktorá má priaznivý vplyv na činnosť tráviaceho traktu človeka. Osvedčila sa u jedincov, ktorých trápia rozličné tráviace problémy. Vachtu radíme medzi účinné bylinky na podporu trávenia. Pozitívne vplýva na sekréciu žalúdočných štiav, taktiež prispieva k správnej činnosti pečene a žlčníka.

Napomáha upokojiť žalúdok a zlepšuje črevnú peristaltiku. Môže byť užitočná pri liečbe problémov so žlčovými kameňmi, taktiež pri nevoľnosti alebo hnačkách či nechutenstve. Podporuje chuť do jedla a látkovú premenu. Má však i mnohé ďalšie účinky. Vachta podporuje krvný obeh a priaznivo pôsobí na tvorbu červených krviniek. Celkovo posilňuje organizmus. Niekedy je počas ochorenia podávaná aj na znižovanie horúčky. Taktiež je v rámci tradičnej medicíny používaná ako podporný prostriedok pri liečbe rôznych ochorení, napríklad pri reumatických ochoreniach či zápaloch nervov.

použitie vachty

Zdroj: Shutterstock®

Bylinka si vyžaduje opatrné používanie!

Z rastliny sa pri zbere opatrne odstrihávajú iba listy, aby sa pri tom neuvoľnili a nenarušili korene. Na Slovensku je možné vachtu nájsť roztrúsene na niektorých miestach, nie je však nijak zvlášť hojne rozšírená. I tak sa u nás na jej zber tak ľahko nevyberiete, kedže je vo voľnej prírode chránená zákonom. K liečivej droge zo sušených listov sa tak môžete dostať napríklad v lekárni, na internete či v predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinkami. Zo sušenej vachty je možné pripraviť čaj. Spravidla sa jedna lyžička drogy zalieva 2,5 dcl vriacej vody a necháva lúhovať asi 15 minút.

Dva až tri razy denne sa počas zdravotných ťažkostí podáva 1 dcl horkého záparu. Vachtu je tiež možné kombinovať s ďalšími horkými bylinkami. Niektorí bylinkári vyslovene odporúčajú jej kombinovanie s ďalšími liečivými rastlinami. Vachta však ako taká nie je určená na dlhodobé užívanie, podáva sa hlavne počas akútnych stavov. Taktiež treba mať na pamäti, že vo vyšších dávkach môže byť človeku skôr na škodu, ako na úžitok. Úplne vyhýbať by sa vachte mali tehotné a dojčiace ženy!

Pozri aj: TOP bylinky na ženské problémy: Tieto musí poznať každá z nás!


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Konečná 06.06.20 09:10

KK
karma
106.00

na svete je ešte toľko liečivých byiiniek, ktoré nepoznám

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 06.06.20 14:35

AT
karma
118.00

Túto bylinku teda nepoznám

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 07.06.20 13:04

MR
karma
110.00

túto bylinku nepoznám

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Lampášik – visiaca izbová kráska so srdiečkovými listami. Získa si ťa tiež?
Inšpirácie

Lampášik – visiaca izbová kráska so srdiečkovými listami. Získa si ťa tiež?

 • 1
 • 28.04.2022
Základné druhy solí: Záleží vôbec na tom, ktorú kedy použiješ?
Inšpirácie

Základné druhy solí: Záleží vôbec na tom, ktorú kedy použiješ?

 • 1
 • 15.03.2022
Upratovanie domácnosti krok po kroku: S týždenným plánovačom ti nič neujde!
Domácnosť

Upratovanie domácnosti krok po kroku: S týždenným plánovačom ti nič neujde!

 • 1
 • 26.01.2022
TOPlist