Úsad: Zisti, ako sa prejavuje akútne stiahnutie driekového svalstva!

Úsad: Zisti, ako sa prejavuje akútne stiahnutie driekového svalstva!

Stretli ste sa už niekedy s pojmom úsad? Ako už názov nášho článku napovedá, ide o akútne stiahnutie driekového svalstva a zrejme nám dáte za pravdu, že už na prvé počutie to znie mimoriadne nepríjemne. Preto sme sa pozreli na to, kto je týmto problémom ohrozený, prečo vzniká, ako sa prejavuje a ako sa následne lieči. Úsad dnes bude hrať hlavnú úlohu, preto zostaňte s nami!

Úsad rovná sa kruté bolesti

Ostrá bolesť v krížoch, ktorá navyše výrazne obmedzuje pohyblivosť? Pričom táto bolesť prichádza bez varovania, doslova ako blesk z jasného neba? Tak to je úsad ako vyšitý! Hovorí sa mu aj lumbago či ľadva, ba dokonca húser a hexenšus. Ak hovoríme o bolesti pri úsade, tak ide o bolesť naozaj ostrú a prudkú. Predchádza jej zvyčajne rýchly a trhavý pohyb alebo otočenie tela či akýkoľvek iný spontánny pohyb.

Bolesť cítite v celej sedacej časti a v okolí bedrovej chrbtice, občas až v nohách a to tak pri státí ako aj pri sedení. Citlivejším ľuďom táto bolesť spôsobuje až nevoľnosť.

Pozri aj: Hrozia aj tebe? Zisti, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

stiahnutie driekového svalstva

Zdroj: Shutterstock®

Ani zohnúť ani vystrieť

Okrem bodavej bolesti je úsad mimoriadne obmedzujúci v tom, že vám znemožňuje poriadne sa vystrieť a následkom stvrdnutia svalstva aj zohnúť. Poďme sa pozrieť na to, ako vlastne úsad vzniká! Keď sa driekové svalstvo podchladí, či už následkom prievanu alebo vlhkosti, dochádza k jeho stiahnutiu. Platničky vtedy tlačia na koreňový nerv, čo spôsobuje spomínané veľké bolesti v akejkoľvek polohe. Samovoľne bolesť ustupuje v lepšom prípade do niekoľkých hodín, v horšom až po niekoľkých dňoch či týždňoch.

bolesť v driekovej oblasti

Zdroj: Shutterstock®

Koho postihuje najčastejšie?

Úsad postihuje predovšetkým ľudí vo vyššom veku, ktorých platničky už bývajú značne opotrebené a krehké. Vyskytnúť sa však môže aj u mladších ročníkov, hlavne v prípade už vopred poškodenej chrbtice a nedostatočne vyvinutého driekového svalstva. V minulosti bol úsad úplne bežnou súčasťou starnutia, veď nebolo ničím výnimočným, že ľudia vo vyššom veku sa „plahočili“ na poliach, zohýnali sa a boli vystavení prudkým pohybom. Tohto problému sa zbavovali najmä masážami s pomocou bylín a liečivými obkladmi, predovšetkým z ovsa, bahna a rašeliny.

Prečítaj si: Tejpovanie (taping): Máš problémy s kĺbmi či svalmi? Prelep ich!

ostrá bolesť chrbta

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha liečba?

Masáže a teplé zábaly sú efektívnou liečbou úsadu aj dnes. Odporúčajú sa tiež teplé kúpele a masti na prekrvenie. Popritom sa odborne vykonáva aj natiahnutie chrbtice a následné aplikovanie napínacích bandáží. Avšak prvou pomocou je opatrné ľahnutie si na chrbát a držanie driekového svalstva v teple. Je dobré mať nohy vo vyššej polohe, než je hlava, čím sa tlak stavcov na nervy výrazne zníži.

Pokiaľ ide o prevenciu, základom je vyhýbanie sa chladu, prievanu (v aute, v byte, z ventilátora či klimatizácie) a vlhkosti, a to najmä v driekovej oblasti. Doprajte si takisto pravidelný pohyb, nie však silové a trhavé pohyby, skôr strečing, jogu alebo rýchlu chôdzu.

- Anketa

MALI STE UŽ NIEKEDY ÚSAD?

Odpovedalo 136 ľudí  

Áno
97%
Našťastie nie
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 22.08.18 07:20

ĽŠ
karma
100.00

Je to i môj prípad, nie vždy sa mu však dá predísť.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 22.08.18 12:46

MM
karma
100.00

poznám tento problém, mám s ním osobné skúsenosti, v minulosti ma dosť potrápil

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní