Vedci šokujú! Časté migrény údajne spôsobuje prášok na pranie

Vedci šokujú! Časté migrény údajne spôsobuje prášok na pranie

Pocit, akoby človeka prešiel parný valec, a pritom nejde o žiadny poalkoholový stav – aj tak zjednodušene by sme mohli charakterizovať migrénu. Ak teda aj vy patríte k tým, ktorých bez akejkoľvek príčiny alebo varovania rozbolí hlava, tak vám neostáva nič iné, ako si ľahnúť do tmy a prečkať, až bolesť ustúpi.

Lekári tvrdia, že migréna je spôsobovaná znížením prekrvenia určitej časti mozgu pod istú hladinu, čo spôsobuje danú bolesť. Avšak vedci prišli s úplne inými spúšťačmi migrény. Totižto práve vedci tvrdia, že spúšťačmi migrény sú chemikálie.

Pozri aj: Šeroslepota: Neuveríš, aké banality stoja za jej vznikom!

čistiace prostriedky

Zdroj: Shutterstock®

Chemikálie ako spúšťače migrény

Prichádzame s nimi do kontaktu každý jeden deň. Sú obsiahnuté v parfumoch, pracích prostriedkoch, ale aj v čistiacich prípravkoch, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Možno práve aj to je dôvod, prečo mnoho z nás siaha po rôznych prírodných čističoch, ktoré nie sú také škodlivé.

Ale vráťme sa k výskumom. Tými bolo preukázané, že 30% populácie má problémy s vôňami, ktoré majú na nich negatívny dopad. Nejde len o dýchacie ťažkosti, začervenanie a slzenie očí, ale tiež o migrénu a astmatické záchvaty, ktoré sú spôsobené ťažkými umelými vôňami.

Tí, ktorí majú citlivú pokožku, môžu po použití rôznych parfumovaných prostriedkov pozorovať rôzne kožné problémy (ekzémy, vyrážky, suchá pokožka, atď.), avšak pripisuje sa im aj nevoľnosť, poruchy sústredenia, depresie či dokonca aj rakovina.

vône

Zdroj: Shutterstock®

Parfumy, pracie prostriedky, sprchovacie produkty

Nielen samotné parfumy, na ktoré nedáme dopustiť, pretože navodzujú príjemnú atmosféru a vytvárajú náladu či dokonca sa nám spájajú s minulosťou a príjemnými spomienkami, ale aj parfumované prostriedky (aviváž, prací prášok, vonný difuzér, sprchovacie gély, šampóny, telové krémy, atď.) sú príčinou častých migrén.

Prečo práve všetky parfumované produkty? Za všetkým treba hľadať ftaláty, ktoré sú v nich obsiahnuté. Ftaláty napodobňujú účinky estrogénu, vďaka čomu navodzujú príjemné spomienky, avšak v nadmernom množstve sú spájané s rakovinou prostaty či prsníka, ale aj spomínanou migrénou.

Otázne už len ostáva, ako sa k tomuto postavíme my sami. Keďže vône sú našou každodennou súčasťou, bolo by ťažké sa zrazu všetkých parfumovaných produktov v domácnosti zbaviť. Každopádne, niekde začať treba!

- Anketa

AKO BOJUJETE S MIGRÉNOU?

Odpovedalo 45 ľudí  

Prostredníctvom 3T - ticho, tma, tekutiny
16%
Užívam tabletky od bolesti - len tie mi pomáhajú
42%
Nijako, ako prišla tak aj vždy odíde
7%
Našťastie ňou vôbec netrpím
36%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 16.04.18 06:28

ĽŠ
karma
100.00

Šokujúce, ale uveriteľné!

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 16.04.18 16:26

PV
karma
113.00

Ja proti nej bojujem aj takto : zmiešam v letnej vode Jablčný ocot a med, a vypijem ... Alebo urobím zmes : med , čierne mleté korenie a cesnak , toto nechám v chladničke odležať 24 hodín ,a potom si dám každý deň jednu lyžičku.. !!!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 16.04.18 21:50

karma
109.00

našťastie ňou netrpím...

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 17.04.18 12:12

DB
karma
114.00

tak ma to akosi neprekvapilo.tej chémie okolo nás je naozaj akosi priveľa.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 17.04.18 12:12

DB
karma
114.00

tak ma to akosi neprekvapilo.tej chémie okolo nás je naozaj akosi priveľa.

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 19.04.18 17:04

MD
karma
132.00

Ja mávam ťažké migrény, ktoré trvajú aj tri dni. Vtedy ma úplne vyradia z činnosti, je to trápenie, nepomáha nič, len ich prespať. A spúšťačov je viac než dosť- sú to zmeny počasia, menštruácia, hluk, stres, málo spánku a áno, aj prenikavé a silné vône. Preto som sa musela vzdať nejedného kozmetického prípravku či parfému, ktorý mi spúšťal záchvaty...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní