Vieš, aké sú účinky vitamínu D? Je úplne iný, ako ostatné vitamíny​

Vieš, aké sú účinky vitamínu D? Je úplne iný, ako ostatné vitamíny​

Vitamíny sú pre ľudské telo a jeho správne fungovanie nesmierne dôležité. Azda najznámejším vitamínom je vitamín C, ktorý sa skloňuje všade na dennom poriadku a prispieva k nášmu všeobecnému zdraviu, najmä k silnejšej imunite. Céčkom to ale rozhodne nekončí. Z obľúbených posilňovačov zdravia tu máme ešte vitamín A, spájaný s vynikajúcim zrakom či vitamín K, udržiavajúci pod kontrolou správnu hustotu krvi.

Dnes sa však budeme baviť o tom, čo všetko dokáže vitamín D, ktorý si všeobecne väčšina ľudí spája so zdravými kosťami, prípadne zubami. My vám o ňom povieme oveľa viac a presvedčíme vás, že déčko je od iných vitamínov naozaj niečím odlišné.

Pozri aj: Vyrážaš k moru a nevieš, ako si vychutnať dovolenku? Takto ľahko!

vitamín D zo slnka

Zdroj: Shutterstock®

Dar zo slnka ​

Väčšinu vitamínov prijímame do tela prirodzeným spôsobom prostredníctvom potravy. Najprirodzenejší spôsob, akým však môžeme dostať do tela vitamín D, je priamo zo slnečných lúčov cez pokožku a teda celkom obyčajným pobytom na slnku. Samozrejme, že aj vitamín D môžeme do tela dostať z jedla, napríklad z rýb, vajíčok či mliečnych výrobkov, no vedci sa zhodujú na tom, že týchto zdrojov nie je až tak veľa, ako pri iných adeptoch z vitamínovej kategórie. Existujú aj dohady, či by vlastne nemalo byť déčko hormónom, než vitamínom a to najmä pre veľké množstvo receptorov vitamínu D po celom tele. Poďme sa teda pozrieť, na čo môže déčko v ľudskom tele pôsobiť, okrem už spomínanej ľudskej kostry.

Déčkom proti cukrovke aj depresii ​

Cukrovka je v súčasnosti obrovským strašiakom populácie. Štúdie ukázali, že ak si budete držať hladinu vitamínu D v norme, je menšia pravdepodobnosť, že sa u vás prejaví diabetes typu 2. A to nie je všetko. Niečo na tom bude, že sa cítime takpovediac "pod psa", keď je vonku zamračené upršané počasie... Keď absorbujeme slniečko do pokožky a do organizmu, sme šťastnejší a teda sa vyhýbame aj nepríjemnej depresii.

čo obsahuje vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

Silné srdce aj svaly ​

Dostatok vitamínu D v tele prispieva k lepšiemu zdraviu najdôležitejšieho orgánu v tele. Ukázali to výskumy, ktoré dokážu déčko dokázateľne priamo prepojiť s kvalitou ľudského kardiovaskulárneho systému. Srdce však nie je jediný orgán, benefitujúci z vitamínu D. Ukázalo sa, že pri zvýšených hladinách vitamínu D v tele sú svaly silnejšie.

Mozog na správnom mieste ​

Dostatok vitamínu D v tele bol prostredníctvom výskumov prepojený aj so zdravým mozgom. Sledovaním starších dospelých ľudí, u ktorých ešte nebola diagnostikovaná demencia, sa ukázalo, že pri nižších leveloch déčka v tele sa u pozorovaných ľudí demencia neskôr objavila až o 53 percent viac, ako u ľudí s normálnymi až vyššími hladinami déčka. Podobne je to aj s Alzheimerom, ktorý sa vyskytol u ľudí s nízkymi a nedostatočnými hladinami vitamínu D.

Zaujme ťa: Babička bylinkárka radí: Tieto augustové bylinky si určite nazbieraj!

doplnky vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

Mať déčko sa oplatí ​

Či už je to pre nedostatok pohybu na slnku alebo pre iné dôvody, s nedostatočnými hladinami déčka v krvi sa pasuje veľmi veľa ľudí. Lekári viac menej konštatujú, že túto diagnózu odhaľujú na dennom poriadku. Preto by sme si mali hladinu tohto dôležitého vitamínu strážiť. Aj keď vyššie uvedené zdravotné benefity ešte jednoznačne potrebujú viac výskumov a vedeckých podložení, neuškodí nám déčko v krvi doplniť a držať si ho v prijateľných hodnotách. Keď už pre nič iné, tak pre zdravie kostí a zubov!

Bude sa ti páčiť: Upratovanie domácnosti rýchlo a jednoducho: Toto už nikdy nerob!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 18.08.18 10:37

ĽŠ
karma
100.00

Déčko je naozaj veľmi dôležité, zažila som jeho deficit na vlastnej koži, konkrétne sa prejavoval silnými dlhotvajúcimi kŕčami v lýtkach; určite neprajem nikomu.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 18.08.18 12:43

SK
karma
114.00

áno, je veľmi dôležitý, cez zimu si ho občas nasadím

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 19.08.18 12:32

karma
110.00

Déčko zo slnka prijímam najviac . :o)

  • 0
Odpovedať

Jana Dz 20.08.18 16:28

JD
karma
108.00

sama som mala chybajuce decko, brala som kvapky, hned ako vyslo slniecko zacala som sa na nom zdrziavat viac a vsetko sa dalo opat do poriadku. momentalne som po dovolenke a na slnu som bola 7 dni, okrem casu, kedy slniecko zaslo, tak dufam, ze ho mam teraz viac nez dost :)

  • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 24.08.18 12:51

ZP
karma
100.00

Dôležitý je pohyb na slniečku a okrem "D" získate aj veľa pozitívnej energie, možno a do zásoby.

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 25.08.18 17:13

AK
karma
100.00

déčko je dobré aj na imunitu

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 18.11.18 08:18

MC
karma
109.00

Poznám to z vlastnej skúsenosti.

  • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 08.08.20 23:02

karma
132.00

D-čko je môj obľúbený letný vitamín! Vitamín zvaný SLNKO ;) ..zo stravy je tiež fajn ho dopĺňať, ak ho veľa niet vo forme slnečných lúčov, v zime dopĺňam výživový doplnok s obsahom vitamínu D :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní