Vieš, ako užívať vitamíny? Na toto nezabudni!

Vieš, ako užívať vitamíny? Na toto nezabudni!

Väčšina z nás má v lekárničke určite uložené nejaké vitamínové doplnky, ale koľko z nich naozaj potrebujete? Viete, na čo sú dobré? Nie sú vám zbytočné?

Prinášame vám zopár pravidiel, vďaka ktorým budete vedieť, ako užívať vitamíny a ako s nimi dosiahnuť želaný účinok pre vaše telo.

Nezáleží na forme. Či uprednostňujete tablety, gumové cukríky či rozpustné verzie, účinok bude rovnaký. Stačí si len vybrať typ, ktorý vám bude na užívanie najviac vyhovovať.

Odporúčame: Vymeň kancelársku stoličku za sedenie na fitlopte! Pozri prečo

vitamíny v tabletách

Zdroj: Shutterstock®

S jedlom či bez?

Vitamíny, rozpustné v tukoch, ako napríklad A, D, E a K, sa najlepšie užívajú súčasne s jedlom, ktoré obsahuje tuk, pretože to zlepšuje vstrebávanie. V skutočnosti americkí vedci zistili, že užívanie vitamínu D s večerným jedlom, ktoré môže obsahovať najviac tukov, zvyšuje hladiny vitamínu D až o 50%! Ďalšie vitamínové doplnky konzumujte vždy podľa pokynov na letáčiku.


Celozrnné potraviny či fazuľa môžu zastaviť vstrebávanie minerálov, takže si naplánujte užívanie vitamínových doplnkov počas dňa, najmä podľa toho, čo budete v daný deň konzumovať. Napríklad železo sa ľahšie vstrebáva spolu s vitamínom C, takže si nalejte pohár čerstvej pomarančovej šťavy a doprajte si ju počas obeda napríklad so špenátovým šalátom. 

ovocné šťavy

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite, že nemôžete prehánať užívanie vitamínov a prekračovať odporúčanú dennú dávku. Najmä ak vás trápia rôzne zdravotné problémy, prípadne okrem tabliet konzumujete aj veľa ovocia a zeleniny. Napríklad vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch, ktoré sú uložené v tele. Príliš dlhé a časté užívanie tak môže viesť k bolestiam hlavy a nevoľnosti alebo dokonca k osteoporóze a kožným problémom. Takže ak užívate denne multivitamín, skontrolujte, či nepožívate iné produkty a potraviny, ktoré obsahujú aj vitamín A, napríklad olej z tresčej pečene.


Niektoré vitamíny sú, samozrejme, pre chod nášho organizmu nevyhnutné, ako napríklad vitamín D, ktorého hladina sa drasticky znižuje najmä v zime a na jeseň, kedy nemáme dostatok slnka. 

Vo všetkých prípadoch však platí, že okrem kontroly odporúčanej dennej dávky pre vašu výšku a váhu, je potrebné skontrolovať si svoj zdravotný stav, prípadne takéto užívanie konzultovať so svojím lekárom.

Pozri aj: Zázrak menom zeler: Odteraz ho budeš konzumovať ešte radšej!

vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

V AKEJ FORME UŽÍVATE VITAMÍNY?

Odpovedalo 346 ľudí  

Tablety
73%
Gumené cukríky
5%
Šumivé tablety
7%
Ovocie a zelenina
11%
Vitamínové doplnky nekonzumujem
4%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Krátka 13.03.18 07:19

SK
karma
114.00

najradšej vitamíny konzumujem vo forme ovocia a zeleniny, ale aj tak som si túto zimu nasadila vitamín C s postupným uvoľňovaním, niekedy to treba, hlavne, keď je všade okolo viróza a chrípka, ako bola a ešte stále je aj tento rok...

  • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 13.03.18 15:22

KK
karma
90.00

vitamíny dopĺňam ovocím a zeleninou a kolagén, izoflavóny a Mg vo forme tabletiek

  • 0
Odpovedať

Jana Havranová 13.03.18 16:11

JH
karma
-1.00

ovocie a zelenina dostupné v obchodoch žiaľ nie sú taká bohaté na vitamíny a teda musíme siahnuť aj po takýchto formách :/

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 13.03.18 19:05

MM
karma
100.00

vitamíny najradšej v prírodne forme, t.j. pestrej strave

  • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 13.03.18 20:09

LM
karma
82.00

Moje vitaminy su ovocie zelenina a ostatne potraviny.

  • 0
Odpovedať

Katarína Gašová 13.03.18 20:21

karma
91.00

Každé ráno ešte pred raňajkami pijem Aleo vera, k raňajkám jedávam naviac aspoň banán alebo jabĺčko, rovno za obedom si dávam centrum pre ženy a na večeru si varím mrazenú zeleninku :)

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 13.03.18 20:24

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 13.03.18 21:42

karma
109.00

v dnešnej dobe je v obchodoch dosť ovocia a zeleniny aj v zime,otázne je v akej kvalite.Občas si naordinujem B-komplex,ked ma štípu pery od zimy a už ani pomáda nepomáha.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní