Vieš, čo prezradia vlasy o tvojom zdraví? Budeš sa diviť!

Vieš, čo prezradia vlasy o tvojom zdraví? Budeš sa diviť!

Niekto sa zubami-nechtami drží svojho účesu celý život, no sú aj takí, ktorí doprajú svojim vlasom všetko, od krátkych, rovných a plavých, až po dlhé, kučeravé a tmavé. To, do akej miery si môžete dovoliť experimentovať so svojím účesom či farbou vlasov, určuje aj ich kvalita. Určiť typológiu človeka podľa toho, aký účes nosí, je veľmi zložité, a povedzme si narovinu, asi aj povrchné. Oveľa jednoznačnejšie však vlasy prezrádzajú to, akému životnému štýlu holdujete, aké sú vaše stravovacie návyky alebo aké zdravotné problémy vás trápia. 

Zaujme ťa: Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Padajú vám vlasy? Môžu za to zuby, ale aj psychika

Ženy, ktoré majú v tele nízku hladinu bielkovín, môžu celú večnosť čakať na to, kým im vlasy podrastú aspoň o centimeter. Veľmi častým problémom je aj výrazné padanie vlasov. Ak si s tým dlhodobo neviete dať rady, skúste sa zamerať na svoje zuby. Áno, počujete dobre – aj stav vašich zubov vie ovplyvniť kvalitu vlasov. Vaša koruna krásy by mala denne prísť o 80 až 100 vlasov. Je len logické, že málokomu sa bude chcieť zisťovať ich presný počet, ale ak máte pocit, že ich je ďaleko viac, zamyslite sa aj nad svojím psychickým stavom. Rôzne úzkosti a depresie, žiaľ, dnes nie sú ničím výnimočným a tieto ťažkosti vám veľmi rýchlo spočíta aj pokrývka hlavy.

Suché a poškodené vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Hormonálna antikoncepcia a kvalita vlasov

Užívate antikoncepciu? V tom prípade sa netreba čudovať, ak sa vaše zdravé a pevné vlasy postupne stávajú jemnými, suchými bez lesku. To isté platí o dlhodobom farbení vlasov. Dnes už, našťastie, existujú farby a vlasové prípravky, ktoré vlas zaťažia len minimálne, no netreba sa na to absolútne spoliehať. Vedeli ste napríklad, že jedna a tá istá farba sa úplne inak ukáže na zdravom a pevnom vlase a inak na suchom a poškodenom?

Aj blondínky majú svoje trápenia... a nielen s vlasmi

Myslíte si, že byť prirodzenou blondínkou je výhra? Nuž, zrejme vás nepotešíme. Odhliadnuc od vtipov na ich adresu, ktorým musia čeliť, výskum dokázal, že blondínky, v porovnaní s brunetkami, produkujú oveľa menej melanínu (kožného pigmentu). A čo z toho vyplýva? Blondínky sú tým pádom viac náchylné k vekom podmienenej degenerácii makuly. Makula je žltá škvrna v očnej sietnici a práve tá nám poskytuje najostrejšie videnie. Jej degenerácia býva hlavnou príčinou straty zraku.

Odporúčame: Ponožky dokážu ohriať celé telo! Ako je to možné?

Vplyv zdravia na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Za pozornosť stojí aj fakt, že za výraznou stratou vlasov býva aj znížená činnosť štítnej žľazy. Ak však máte napríklad dlhodobé ťažkosti s polycystickými vaječníkmi, pravdepodobne tiež viete svoje o rednutí vlasov. Aby sme však neboli len negatívni, na záver sme sa pozreli bližšie na to, čo o vašej povahe môže (no nemusí) vaša koruna krásy prezradiť. Nie je žiadnou novinkou, že za symbol ženskej krásy sa považujú dlhé vlasy. Ak ste navyše majiteľkou dlhých a rovno strihaných vlasov, zrejme na okolie pôsobíte ako perfekcionistka. Vašu vnútornú pohodu až flegmatickosť môže prezradiť (zámerne) strapatý účes, nuž, a ak holdujete uleteným farbám na hlave, zrejme ste individualistka telom aj dušou. Kučeravé vlasy, naopak, evokujú veľkú dávku romantiky a kreativity, krátky strih vlasov zase ukazuje na ženu-profesionálku v každej oblasti. Našli ste sa v niektorej z kategórií aj vy?

- Anketa

MÁTE AJ VY SKÚSENOSŤ S VPLYVOM ZDRAVIA NA KVALITU VLASOV?

Odpovedalo 480 ľudí  

Áno, žiaľ, prechádzam si tým
10%
Áno, v minulosti som sa s tým stretol/stretla
88%
Nie, našťastie moje zdravie nemá vplyv na vlasy
1%
Nie, neverím, že sa to navzájom ovplyvňuje
0%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 25.01.18 09:04

ĽŠ
karma
100.00

Vlasy vedia naozaj o zdraví prezradiť "svoje"...

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 25.01.18 13:07

MM
karma
100.00

vlasy sú naozaj korunou krásy, bohužiaľ celý život bojujem s jemnými vlasmi bez objemu

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 25.01.18 14:13

MD
karma
132.00

A ja ešte za nás- ryšavých dodám, že naša farba vlasov znamená, že sme náchylnejší na zvýšené krvácanie (čo som si otestovala pri pôrodoch...aj...) a tiež máme znížený prah bolestivosti.

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 25.01.18 15:02

PV
karma
113.00

Ano ,aj mne čoraz častejšie vypadávajú vlasy..Neviem či viac,ale badám ,že ked sú už mastné a taktiež ,ked si ich umyjem, tak vypadne viac vlasov z hlavy.. Niekedy mi toľko neubúdalo, môže to byť asi psychikou, mám teraz ťažký život.. Zuby mám v poriadku ,chválabohu ..!!! A tiež asi antikoncepcia tomu dopomáha..

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 25.01.18 19:13

SK
karma
114.00

vždy mi viacej padali vlasy buď na jeseň, alebo na jar, teraz však už dlhšie používam čisto prírodné produkty a všímam si, že sitko vo vani po umytí vlasov je skoro prázdne, tak sa teším....

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 25.01.18 21:17

JK
karma
100.00

Veru choroba zanechá stopu aj na vlasoch

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.01.18 21:56

karma
109.00

v zime mi vlasy elektrizujú,asi z vykúrených miestností...ináč mám celkom dobrú kvalitu vlasov.

 • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 26.01.18 07:42

SK
karma
86.00

večný problém a nielen nás žien..... neobíde to ani našich chlapov.... a tí majú tiež niektorý poriadne depky z vypadávaním vlasov a následne plešinkou....

 • 1
Odpovedať

Patrícia Paškanová 26.01.18 21:14

PP
karma
91.00

zaujímavý článok, bohužiaľ mám s tým skúsenosti ...

 • 0
Odpovedať

Natália Homolová 28.01.18 17:06

NH
karma
91.00

Podľa mňa hlavným dôvodom nadmerného padania vlasov je stres teda aspoň v mojom prípade

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní