Vieš, čo škodí kostiam? Týmto hrozným nerestiam sa vyhni!

Vieš, čo škodí kostiam? Týmto hrozným nerestiam sa vyhni!

Človek sa narodí až s tristo rôznymi kosťami, ktoré sa časom zlúčia do dvestošesť kostí v dospelom veku. Kostra je nesmierne dôležitá súčasť ľudského tela. Kosti zabezpečujú pohyb, ale aj ochranu pre orgány, ako je mozog, srdce či pľúca. Preto je nevyhnutné kosti ochraňovať tak, ako sa len dá. Prečítajte si o tom, čo škodí kostiam a týmto “nerestiam” sa radšej oblúkom vyhnite! Vaše kosti vám za to poďakujú.

Zlé stravovanie

Asi nebudete prekvapení, ak vám povieme, že kostiam škodí zlé stravovanie. Čo im najviac vadí, je príliš veľa soli, ktorá ich pripravuje o dôležitý vápnik. Bez toho kosti nemôžu správne fungovať. Vyhýbanie sa príliš slaným produktom, ako sú čipsy či iné pochutiny, je preto namieste. Dospelý zdravý človek by si mal dokonca kontrolovať príjem sodíka, ktorý by nemal presiahnuť 2300 miligramov denne.

Okrem príliš slaných jedál kostiam škodí napríklad aj alkohol. Súvisí to taktiež s absorbciou vápnika, ktorú alkohol narúša. Pre dospelú ženu sa neodporúča viac, ako jeden drink denne, pre muža dva drinky s obsahom alkoholu. Odborníci v tejto oblasti vystríhajú aj pred nadmernou konzumáciou kofeínu. Takže držte sa na uzde aj s pitím coly, kávy, čierneho a zeleného čaju a vymeňte tieto neresti za pohár mlieka. Ten, namiesto zbavovania kostí vápnika, im ho dodá.

Zaujme ťa: Ako si okoreniť život? Zmeňme hrozivé štatistiky s Voluptou!

slané jedlá škodia kostiam

Zdroj: Shutterstock®

Fajčenie

Cigarety nie sú v samej podstate dobré vôbec na nič a inak to nie je ani pri zdraví kostí. Čím viac fajčíte, či už aktívne alebo pasívne, tým menej je telo schopné vytvárať zdravé kostné tkanivo. Časom sa to iba zhoršuje a preto sú fajčiari oveľa náchylnejší na zlomeniny, ktoré sa len ťažšie hoja. Máme však dobrú správu, ak s fajčením prestanete, vaše telo by sa malo dať do poriadku, no môže to trvať aj niekoľko rokov. Čas začať, nemyslíte?

podvýživa škodí kostiam

Zdroj: Shutterstock®

Podvýživa

Verte či nie, no ideálna váha je pre kosti alfou aj omegou. Nie je dobré byť obézny, no nie je dobré byť ani podvýživený. Ľudia s BMI indexom nižším, ako 18,5 majú veľký predpoklad na to, že sa im budú kostí lámať ako také paličky. V tomto prípade je nevyhnutné navštíviť lekára a zistiť príčinu podvyživenosti - pre zdravie kostí aj celého tela.

Okrem týchto dôležitých nástrah si dajte pozor aj na lieky, ktoré užívate dlhodobo. Spýtajte sa svojho lekára, či nemajú vplyv aj na kosti. Nezabúdajte ani na zdravý vitamín D zo slnka. Doprajte si 10-15 minút denne vonku na vzduchu, vaše telo to určite ocení. Samozrejme sa nezabudnite chrániť opaľovacím krémom.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

viktor labakann 03.07.18 02:18

karma
85.00

Ako je to s mliekom, jedni tvrdia, že vyplavuje vápnik, iný, že dodáva.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 03.07.18 21:25

karma
115.00

Mám rada takéto poučné články.Vždy si z nich niečo vyberiem pre seba.

  • 0
Odpovedať

Lenka Čajová 06.07.18 08:45

karma
97.00

tak zase som sa dozvedela niečo nové :)

  • 0
Odpovedať

Klára Voráčová 10.07.18 06:23

KV
karma
-1.00

Kéž by mléko zahnalo únavu stejně jako káva :-)

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.07.18 20:16

PV
karma
113.00

Určite pohyb, zdravá strava a slniečko pomôže najviac.. !! Cítim to už aj ja, že sem-tam praskne v kolene, pukajú kostičky .. Každý zostarne,ale treba si vážiť telo a podakovať sa mu tým ,že sa o neho budeme starať ..

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 31.07.18 11:40

BS
karma
100.00

Super článok, výborné rady, nevieme kedy sa zídu:))

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní