Viete čo vás čaká na vyšetreniach CT, EKG alebo MR?

Viete čo vás čaká na vyšetreniach CT, EKG alebo MR?
  • 01.07.2016
  • Lucia Hausknechtová

Nepríjemným chorobám a s nimi súvisiacim vyšetreniam by sa snáď každý človek najradšej vyhol. Život však prináša aj takéto chvíle.

Mnohí ľudia však netušia čo ich čaká na jednotlivých vyšetreniach, a preto zažívajú strach a paniku niekedy úplne zbytočne. Ak ste jedným z nich, nasledujúce vety vám môžu pomôcť.

Vyšetrenie „CT“  

Počítačový tomograf alebo „CT“ sa využíva na zobrazenie vnútorných orgánov a kostí v jednotlivých vrstvách pomocou počítačového spracovania röntgenových lúčov. Toto bezbolestné vyšetrenie dokáže diagnostikovať nádory, zápaly alebo vnútorné krvácanie v tele.

Pred vyšetrením by sa nemalo minimálne 4 až 6 hodín jesť a piť môžete len čistú vodu. Ak sa chystáte na vyšetrenie tráviaceho traktu, čaká vás vyprázdňovanie čriev a podanie kontrastnej látky tesne pred vyšetrením. 

Odporúčame prečítať: Doprajte si kvalitné mäso, vieme ktoré to je

Viete čo vás čaká na vyšetreniach CT, EKG alebo MR?

Zdroj: Shutterstock®

Vyšetrenie „MR“

Magnetická rezonancia  alebo „MR“ je vyšetrenie, ktoré prináša veľmi presné zobrazenie tkanív ľudského tela. Jednotlivé orgány sa snímajú vo veľmi tenkých vrstvách v rôznych rovinách, podobne ako pri počítačovom tomografe, ale s lepšou záchytnosťou. Magnetická rezonancia sa používa na vyšetrenie ktorejkoľvek časti tela a je bezbolestná.

Pre niektorých pacientov však môže byť vyšetrenie nepríjemné, pretože prebieha v užšom tuneli, kde ležíte nehybne 20 až 40 minút. Pred samotným vyšetrením by ste nemali jesť niekoľko hodín, v prípade vyšetrenia tráviaceho traktu čaká pacientov rovnaký postup ako pri „CT“. Na magnetickú rezonanciu nemôžu ísť pacienti s implantovaným kardiostimulátorom a neodporúča sa ani tehotným ženám v prvých troch mesiacoch tehotenstva.

Odporúčame prečítať: Ako na to? Preplávajte sa k lepšej postave!

Viete čo vás čaká na vyšetreniach CT, EKG alebo MR?

Zdroj: Shutterstock®

Vyšetrenie „EKG“

Elektrokardiografické vyšetrenie alebo „EKG“ je nebolestivá vyšetrovacia metóda, ktorá sa najčastejšie používa v kardiológii. EKG prístroj sníma elektrické impulzy srdca, čím sa zisťujú poruchy srdcového rytmu, srdcový infarkt a iné.

Pred vyšetrením nie je nutná žiadna príprava. Na telo vám pripevnia elektródy, ktoré snímajú impulzy vášho srdca. Počas tohto vyšetrenia by ste mali byť uvoľnený a pokojný. 

Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním

Viete čo vás čaká na vyšetreniach CT, EKG alebo MR?

Zdroj: Shutterstock®

Mamografické vyšetrenie

Mamografia je vyšetrenie, ktoré by mala preventívne podstúpiť každá žena, ktorá dovŕšila 40. rok svojho života. Celé vyšetrenie trvá asi 15 minút a môže byť trochu nepríjemné. Prsník je potrebné správne polohovať a stlačiť, čo môže spôsobiť slabú bolesť.

Toto röntgenové vyšetrenie prsníkov je jedným z najúčinnejších vyšetrení pri zisťovaní rakoviny a iných zmien v prsníku. Pred vyšetrením by ste nemali používať dezodoranty či iné kozmetické prípravky do podpazušia, pretože môžu ovplyvniť kvalitu snímky.

Odporúčame prečítať: Nie všetky "éčka" sú škodlivé

Viete čo vás čaká na vyšetreniach CT, EKG alebo MR?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.shutterstock.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Lucia Šeptáková 01.07.16 09:16

karma
108.00

Toto sú naozaj užitočné informácie,lebo tiež nikdy neviem,čo ma kde čaká,ako sa mám pripraviť.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.07.16 09:54

SK
karma
114.00

dobry clanok, je dobre vediet, co kde a ako sa presne vysetruje

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 01.07.16 10:46

karma
93.00

:)

  • 0
Odpovedať

Monika Filípková 02.07.16 06:01

MF
karma
56.00

Tak teraz už konečne viem, čo ma pri daných vyšetreniach čaká.

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 15.07.16 09:20

MZ
karma
-1.00

Super článok! :). Užitočné info do budúcnosti :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní