Všetko pre zdravé a krásne nechty

Všetko pre zdravé a krásne nechty
 • 02.11.2014
 • Silvia Karasová

 • 11
 • 4

Ak vás príroda neobdarovala pevnými, silnými a zdravými nechtami, pravdepodobne pri ich skrášľovaní radšej využívate služby manikérky, či pedikérky. Vedeli ste ale, že svoje nechty môžete napriek poslabšej genetickej výbave povzbudiť zvnútra aj zvonku? Starostlivosť o nechty na rukách a na nohách by ste rozhodne nemali zanedbávať. V tom prvom prípade udierajú do očí ľuďom vo vašom okolí skôr ako by ste si mysleli. V tom druhom prípade minimálne v lete zaujmú svojím upraveným, či neupraveným vzhľadom.

Vitamíny pre zlepšenie kvality vašich nechtov. Presne tak, aj také jestvuje! V prvom rade zdravé a silné nechty potrebujú dostatok železa. Ten nájdete v strave (hovädzie mäso, listová zelenina, orechy), ale tiež v podobe doplnkov. O nechty sa dobre stará aj zinok, či vitamíny skupiny B. Že vám niektorý z nich chýba vám dajú nechty vedieť veľmi jednoducho - bielymi škvrnami. Vtedy je najvyšší čas zaradiť na svoj jedálniček napríklad droždie, vitamín C obohatený o zinok, ale tiež syry, vajíčka, arašidy, či morčacie mäso. Na zdravom vzhľade vašich nechtov sa dokonca podpíše aj voda. Ak nedodržiavate pravidelný pitný režim, nechty budú skôr náchylné k lámavosti, môžu byť suché a rozštiepené. K hydratácii rúk pomôžu aj krémy a samozrejme opäť raz ich pravidelné užívanie.

Všetko pre zdravé a krásne nechty

Zdroj: Shutterstock®

Používajte podkladové laky na nechty. Časté lakovanie, odlakovanie, každý deň iná farba, necitlivé zaobchádzanie s odlakovačom...Aj s týmto sa musia vaše nechty boriť. Nestačí si ich len pekne namaľovať a vystaviť svetu na obdiv. Obzvlášť ak si nechty lakujete často, mali by ste pred samotným nanesením laku použiť ochranný podkladový lak. Na trhu ich je neúrekom. Odporúčame použiť tie s posilňujúcimi vlastnosťami, ako je obsah kalcia, či keratínu, ktoré vaše nechty dôkladne spevnia. Takéto spevňovacie gély nájdete aj v podobe viacdenných kúr. Podkladový lak obvykle nielen nechty chráni a vyživuje, ale tiež zvýrazní lak, ktorý na svoje nechty zvolíte. Zvýši jeho lesk, ale tiež jeho trvácnosť na vašich nechtoch, čo ocenia najmä dámy, ktoré svoje ruky často máčajú vo vode:)

Všetko pre zdravé a krásne nechty

Zdroj: Shutterstock®

Pri starostlivosti o nechty je dôležitý aj výber pilníka a jeho následné používanie. Nie je pilník, ako pilník, a na trhu nájdete hneď niekoľko druhov. Vybrať by ste si mali čo najkvalitnejší, ktorý nechty neláme, klasické kovové ich napríklad zvyknú oslabiť. Najšetrnejšie k vašim nechtom budú pilníky papierové, ktoré môžete používať tak pri umelých, ako aj prírodných nechtov. Spomínané papierové pilníky sú v obchodoch označené číslicami, ktoré vyjadrujú ich "hrubosť". Pamätajte čím vyššie číslo (pokojne až 240) tým jemnejší pilník. S tými najjemnejšími ale nechty nevytvarujete, môžete ich akurát tak zmatniť. Na vytvarovanie nechtov je vhodný stredne drsný pilník (s číslom cca 150), na jemné brúsenie číslo 180.

Všetko pre zdravé a krásne nechty

Zdroj: Shutterstock®

Pri starostlivosti o nechty nezabúdajte ani na tie, ktoré sa nachádzajú na vašich dolných končatinách. Od tých na rukách sa líšia jednak pomalším arstom, ale tiež svojou hrúbkou. Nechty na nohách sú zároveň náchylnejšie na vznik plesní, keďže sa častokrát nachádzajú v uzavretých topánkach. Pri ich úprave sa neodporúča klasické strihanie (pretože hrozí riziko zastrihnutia a necht začne zarastať do kože), praktickejšie sú teda klieštiky. Najlepšie sa vám budú upravovať nechty mäkké od kúpeľa, v prípade pilníkovania ale vyčkajte kým uschnú. Pred lakovaním používajte taktiež podkladový lak, ideálne s kalciom, ale tiež antibakteriálny.

Všetko pre zdravé a krásne nechty

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Čo prezradia oči o vašom zdraví?

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

 • 11
 • 4
Návrat hore
Autor článku

4 komentáre

Martina Zahoranová 02.11.14 14:06

MZ
karma
92.00

snažím sa o svoje nechty starať čo najlepšie ale aj tak sa mi teraz začali dosť štiepiť, musím si asi doplniť viac vitamínov :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 02.11.14 17:26

JK
karma
100.00

tiež sa mi nechty lámu musím ich mať nakrátko ostrihané už som skúšala kadečo aj vitamíny a stále sa lámu

 • 0
Odpovedať

Andrea Vidová 02.11.14 20:56

AV
karma
-1.00

odkedy si nechty nehryziem mám ich oveľa pevnejšie

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 03.11.14 11:30

MB
karma
100.00

nastastie mam celkom dobre tvrde a rychlorastuce nechty len ich trapim ze zabudam ruky kremovat aj pocas dna a vecer su uz dost vysusene... tak aspon v noci regenerujem.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Voľný čas

Pamätáš sa na tieto retro účesy? Možno si jeden z nich nosila aj ty

 • 8
 • 6
 • 27.09.2020
Voľný čas

Thermia Palace Ensana Health Spa Hotel na piešťanskom Kúpeľnom ostrove je znovu otvorený

 • 1
 • 5
 • 01.08.2020
Voľný čas

Naj(ne)užitočnejšie rady, aké si kedy počula: Zasmej sa s nami!

 • 78
 • 0
 • 04.07.2020
TOPlist