Vyrobte si domáci opaľovací krém

Vyrobte si domáci opaľovací krém
  • 03.07.2021
  • Majka Bothová IpD

Rada by som vám ponúkla niekoľko rád, ako si vyrobiť vlastný domáci krém na opaľovanie. Sama iba začínam v tejto oblasti, preto ešte nemám veľa skúseností, ale postupne sa učím, čítam, skúšam.O výhodách a nevýhodách používania bežných opaľovacích krémov tu rozhodne nebudem nikoho presviedčať, pretože sama som niekedy dosť zmätená z toho, čo všetko mám a nemám sledovať v zložení krémov.

Navyše si často krát tie dlhé chemické názvy škodlivých zložiek ani neviem zapamätať, aj z toho titulu, že nie som chemik (čoho dôsledkom je aj moje častejšie využitie slova „vraj“a relatívne krátky článok).  A tak som si túto dilemu vyriešila sama a rozhodla sa niečo podobné a verím v to, že aj zdravšie, si vyrobiť sama doma. 

Základ domáceho opaľovacieho krému:

Tento domáci opaľovací krém je na olejovej báze, čo patrí medzi jednoduchšie techniky výroby na rozdiel od napríklad výroby krémov aj na vodnej báze. Chce to čas a skúsenosti, preto začnite najprv takýmito krémami. Základom krému sú teda pochopiteľne oleje a maslá.

Na výrobu opaľovacích krémov najčastejšie používam: 

  • bambucké maslo, 
  • kakaové maslo,
  • kokosový olej, 
  • olivový olej, 
  • mrkvový olej.

Prečítala som si pár článkov a návodov na výrobu domácich krémov a môj recept je akýsi kompilát toho, podľa mňa najlepšieho, čo sa v kréme môže nachádzať. Existuje však obrovské množstvo iných dostupných olejov, ktoré si môžete podľa ich účinkov podopĺňať podľa vlastného posúdenia. 

Regenerácia pokožky

Zdroj: Shutterstock®

Regeneračné zložky domáceho opaľovacieho krému

Niektoré oleje som pridala ani nie tak kvôli faktoru, ale kvôli regeneračným účinkom na pleľ, a to  konkrétne:

  • argánový olej
  • avokádový olej
  • mandľový olej
  • sezamový olej,
  • jojobový olej,
  • rakytníkový olej,
  • makadamiový olej,
  • olej z hroznových jadier 

Všetky oleje, ktoré používam, sú nerafinovanéza studena lisované, ktoré obsahujú pravdepodobne viac prospešných látok ako rafinované. Regeneračnú zložku krému tvorí aj vitamín E.

Do krému pridávam aj včelí vosk, ktorý aj s kakaovým maslom, zabezpečia, aby bol krém aspoň troška tuhý aj pri extrémnych teplotách.

Odporúčame prečítaťAko sa opaľovať zdravo?

Faktor krému si môžte určiť

Zdroj: Shutterstock®

Ako vytvoriť ochranný faktor (SPF) v domácom opaľovacom kréme

Okrem pridávania samotných olejov, zvyšujem ochranný faktor oxidom zinočnatým. Ten má schopnosť absorbovať UV žiarenie mechanickou vrstvou (nie chemickou, ako je to vraj u väčšiny bežných opaľovacích krémov), ktorú vytvára na povrchu pokožky. Podľa pomeru tejto zložky k samotnému krému, váženého bez oxidu zinočnatého v kréme, si môžeme určiť približnú hodnotu ochranného faktora SPF krému.

Odporúčané množstvá:oxidu zinočnatého:

  • SPF  2-5:              5 % oxidu zinočnatého
  • SPF  6-11:            10% oxidu zinočnatého
  • SPF 12-19:           15% oxidu zinočnatého
  • SPF 20:                25% oxidu zinočnatého

Odporúčame:  Plavky pre postavu v tvare jablka: Objav TOP kúsky pre toto leto!

Vyberte si vlastnú vôňu

Zdroj: Shutterstock®

Ako namixovať dokonalú vôňu pre domáci opaľovací krém

Samotné oleje a maslá majú veľmi peknú vôňu. Niekomu možno práve bambucké maslo veľmi nevonia, preto si kľudne môžete pridať do krému esenciálny olej, odporúčam iba prírodné jednozložkové, čiže žiadne umelé vône s názvami ako „babičkina záhrada“ alebo „flirt“.

Tu si treba dať pozor, aby tieto esenciálne oleje nepatrili do skupiny olejov s fototoxickými  a fotosenzibilnými účinkami, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na ultrafialové svetlo a môžu spôsobiť popáleniny pokožky alebo alergické reakcie. Medzi tieto esenciálne oleje patria najmä oleje z citrusových plodov (bergamot, citrón, mandarínka, grapefruit, limetka, pomaranč), ylang ylang, angelika a iné. Ja som použila do krémov levanduľový olej a prírodný  kakaový extrakt.

Ingrediencie

Zdroj: Majka Bothová IpD

Správny pomer zložiek v opaľovacom kréme

Pomer jednotlivých krémov si môžete nakombinovať podľa seba, vraj by mal byť pomer bambuckého masla s olejmi 80:20, čo si ale kľudne prispôsobte podľa seba. Aj moje krémy majú najväčší podiel bambuckého masla (aj keď nie až 80%, avšak tým, že môj krém je zastúpený mnohými inými zložkami, jeho podiel sa logicky znižuje), potom kokosový olej, ďalej kakaové maslo, olivový olej. Pomerne menej som pridala mrkvového a argánového oleja.

Zoznam surovín na môj domáci opaľovací krém (približný podiel na celkovej gramáži krému)

  • Bambucké maslo 25%
  • Kokosový olej 25%
  • Kakaové maslo 12%
  • Včelí vosk 10%
  • Olivový olej 10%
  • Oxid zinočnatý 6%
  • Sójový lecitín 7%
  • Mrkvový olej 2%
  • Argánový olej 2%
  • Vitamín E 2%
  • Levanduľový olej, kakaový extrakt- niekoľko kvapiek
domaci opaľovací krém

Zdroj: Majka Bothová IpD

Postup prípravy domáceho opaľovacieho krému

Krémy vznikajú postupným pridávaním jednotlivých zložiek do zmesi, tým, že sa zahrievajú. Každý olej, maslo má svoje osobitosti, čo sa týka teploty zahrievania, preto je potrebné si o olejoch, ktoré chcete použiť, pozisťovať tieto informácie. Pri zahrievaní olejov je vhodné ich zahrievať vo vodnom kúpeli, napríklad v sklenenej nádobe, ktorá je ponorená v hrnci s vodou, ktorá sa zahrieva. Na váženie ingrediencii je potrebná váha, ktorá váži presne na gramy. Ja zvyknem bambucké maslo zahrievať samostatne a v druhej nádobe zahrievam ostatné oleje, maslá a vosky. Zásadne sa oleje roztápajú pri nižších teplotách a pomaly.

Prvú nádobku (s bambuckým maslom) dáme preč z priameho ohňa, hneď ako sa roztopí. Priebežne začneme topiť ako prvý vosk v druhej nádobe, keďže sa pomerne dlho topí. Pridávam kakaové maslo, potom kokosový olej, olivový olej, mrkvový olej, argánový olej a vitamín E. Toto všetko by sa malo spojiť v jednu tekutinu bez hrudiek. Potom pridám oxid zinočnatý. Pred tým ho však poriadne podrvte, ak sa náhodou v balení nachádzali hrudky. Tak ako vitamín E, aj oxid zinočnatý, je v práškovej forme (s inými nemám skúsenosť), preto ho tam vsypávam postupne, aby sa dobre vmiešal do tekutiny. Úplne nakoniec nakvapkám levanduľový olej a kakaový extrakt, podľa vlastnej potreby. Ja som dala na 1kg zmesi cca 20 kvapiek z každého, vôňa je veľmi jemná. Hneď potom vlejeme do nejakej inej, väčšej sklenenej nádoby prvú nádobku (s bambuckým maslom) a druhú nádobku (všetky ostatné zložky) a poriadne premiešame.

Hneď dávkujeme do pripravených nádobiek na uskladňovanie, určite so širokým hrdlom, keďže krém býva za bežnej teploty hutný. Pri dávkovaní priebežne miešať, aby vám neostala oxid zinočnatý naspodku. Aj po samotnom dávkovaní pri chladnutí mierne premiešať krém. 

Dátum spotreby domáceho opaľovacieho krému

Dátum spotreby krému sa odvíja od dátumov spotreby samotných zložiek v kréme, samozrejme treba vychádzať od tej zložky, ktorá expiruje ako prvá. Ja používam sójový lecitín, ako prírodný emulgátor, na to, aby mi krém vydržal a nepokazil sa, čo najdlhšie. K tomu prispieva aj čisté prostredie a pomôcky, ktoré použijete k výrobe.  To znamená, buď použiť nové nástroje (rôzne pomôcky na miešanie olejov, sklenené nádoby, nádobky na uskladňovanie krému a pod.), alebo minimálne veľmi dobre umyté. Mne krémy vydržali približne 4-6 mesiacov. 

Odporúčame prečítať: Starostlivosť o krásu v lete

Natierajte sa pravideľne

Zdroj: Shutterstock®

To, že je to domáci prírodný krém, neznamená, že sa ním stačí natrieť raz za deň. Tu je taktiež potrebné dodržiavať zásadu pravideľného natierania sa. Odporúčam si naberať krém na prsty aj z dna, kedže aj po dostatočnom premiešavaní pri „varení“ krému sa časť oxidu zinočnatého dostala na dno, tak aby ste si zbytočne neznižovali faktor krému pri jeho prvých použitiach.

Krém je veľmi mastný, čo môže byť niekomu nepríjemné pri častom sa prezliekaní, nuž... Ja osobne už tieto „kozmetické úpravy“ krému neriešim, a myslím si, že ak si už niekto ide vyrobiť vlastný domáci krém, tiež to nebude riešiť, keďže jeho motivácia je asi niekde inde, ako pri pohodlnom nanášaní cez rozprašovač, rýchlom zaschnutí a podobných „vymoženostiach“. Ďalej to nebudem rozvádzať, aby som nevyvolávala rôzne konšpiračné diskusie alebo neschytala označenie hipsterka. Taktiež je krém veľmi jemne "peelingový" vďaka oxidu zinočnatému, ten sa ale nedá roztopiť úplne.

Aj keď som robila krém už druhé leto, vždy sa pritom naučím niečo iné, nové. Vždy si o niečo prilepším krém na základe toho, čo som sa kde dozvedela alebo dočítala. Dôležité je naplánovať si pomery ingrediencií a podľa toho si ich objednať, aby vám to zbytočne nestáli doma a nepokazili sa.

Moja kuchyňa vyzerá po tomto čarodejníctve ako po výbuchu. Je fajn si všetko dopredu pripraviť, navážiť, poumývať, pretože počas samotného miešania olejov už nemáte veľa priestoru, času a najmä oceníte, ak budete mať zamastenú iba pol kuchyne (vrátane seba) a nie celú. Buďte vždy opatrní, najmä pri vlievaní olejov do zmesi, aby ste sa nepopálili. Samotné zložky si kupujem cez internetové obchody, v obchodoch (najmä bio obchodoch) sa mi zdajú byť oleje príliš predražené. 

Prajem vám veľa úspechov pri výrobe, verím, že sa vám to zapáči a oceníte výhody krému, aj keď ide o mierne zdĺhavý proces. Celé to trvá približne 1 hodinu od váženia ingrediencií až po plnenie nádobiek krémom, čo je v podstate veľmi časovo náročná činnosť oproti výberu krému v obchode.

Odporúčame prečítať: Triky, ktoré nás toto leto udržia v chlade


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Alena Cabakova 07.07.14 16:29

karma
86.00

no tak toto by bolo dobre vyskusat :)

  • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 07.07.14 20:54

MZ
karma
92.00

no len komu by sa to chcelo v dnešnej rýchlej dobe

  • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 08.07.14 07:28

IG
karma
-1.00

Pecka, toto určite vyskúšam :)

  • 0
Odpovedať

Alena Cabakova 08.07.14 08:01

karma
86.00

Mala som možnosť ho ovoňať a vyskúšať :) a odporúčam všetkym šikovným babám, ktoré majú troška času si ho vyrobiť :)

  • 0
Odpovedať

Veronika Kocurišinová 08.07.14 23:29

VK
karma
-1.00

wow.....vždy ma fascinovali takéto veci...určite stojí za vyskúšanie :)

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 09.07.14 06:14

karma
113.00

mi se to zdá dost pracné, ale výsledek určitě stojí za to

  • 0
Odpovedať

Martina Bartošová 09.07.14 08:07

MB
karma
-1.00

tak aspoň vite čo v tom je

  • 0
Odpovedať

Michaela Hudáková 09.07.14 13:43

MH
karma
-1.00

no tak to je masaker. keby mi to niekto namiešal,tak si to kúpim :)

  • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 09.07.14 15:00

RM
karma
100.00

Vyskúšam si ten krém, ja som si doma urobila olej na opaľovanie.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.07.14 15:23

JK
karma
100.00

no teda už som kadečo čítala že vyrobte si doma ale opaľovací krém to čítam teraz prvý krát zaujímavé no dosť prácné

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.07.19 21:58

JK
karma
100.00

Zaujímavé no prácne

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní