Vysadenie antikoncepcie: Toto sa udeje, keď ju prestaneš užívať!

Vysadenie antikoncepcie: Toto sa udeje, keď ju prestaneš užívať!

Antikoncepcia je veľmi populárna forma prevencie proti otehotneniu, ak nie úplne najpopulárnejšia. Aj keď si mnohí pod týmto pojmom predstavia výhradne tabletky, formou antikoncepcie je viacero prostriedkov, napríklad kondómy, vnútromaternicové telieska, podkožné implantáty či náplasti. Niektorí ľudia sa proti otehotneniu chránia prostredníctvom prirodzených metód, napríklad abstinenciou od sexu počas plodných dní alebo volia drastickejšie metódy, akou je napríklad vasektómia u mužov či sterilizácia u žien.

Podľa dostupných štatistík sa proti nechcenému tehotenstvu antikoncepciou chráni až 64 percent vydatých žien alebo žien, ktoré majú stáleho partnera a až 63 percent z nich siaha primárne po tabletkách a kondómoch. My sa v tomto článku pozrieme na to, aké sú nepríjemné prejavy vysadenia antikoncepcie v tabletkovej forme, ktorá je v našich končinách najznámejšia, spolu s ochranou, pomocou kondómov.

Zaujme ťa: Vieš, ako urobiť dobrý prvý dojem? Pozor, máš len 7 sekúnd! ​

tehotenstvo ako prejav vysadenia antikoncepcie

Zdroj: Shutterstock®

Tehotenstvo ​

Možno si pri tomto bode poviete, že vás obťažujeme s niečím, čo je jasnejšie, ako slnko, no tehotenstvo môže byť naozaj nepríjemným a najmä nechceným prejavom vysadenia antikoncepcie. Mnohé ženy sú v domnienke, že po vysadení tabletiek majú mesiace času, kým sa telo zregeneruje a je schopné otehotnenia. Takto už vzniklo veľmi veľa nechcených detí. Preto pozor, nie je to pravidlo a môže sa stať, že otehotniete pár dní po vysadení antikoncepcie.

Problémová menštruácia ​

Veľa žien dostane od gynekológa antikoncepciu, ak majú príliš nepravidelný cyklus alebo bolestivý predmenštruačný syndróm v podobe silných kŕčov v podbrušku. Po vysadení antikoncepcie môže byť váš menštruačný cyklus rozhádzaný a nepravidelný a to aj v prípade, že ste ho pred nasadením liekov mali presný ako švajčiarske hodinky. Zmeniť sa môže aj intenzita krvácania. Ak ste mali v minulosti silné krvácanie a tabletky to zmiernili, je možné, že sa vaše telo vráti k pôvodným prejavom. A naopak. Ak ste mali problémy so silnou menštruáciou ako tínedžerka, potom sa o niekoľko rokov po vysadení dostaviť späť nemusí.

PMS ako prejav vysadenia antikocepcie

Zdroj: Shutterstock®

PMS je späť ​

Antikoncepčné pilulky vyrovnávajú hladinu hormónov, preto mnohé ženy prišli po ich nasadení napríklad o náladovosť alebo bolesti pred menštruáciou či v jej prvých dňoch. Všetky tieto PMS prejavy sa môžu po vysadení vrátiť, niekedy dokonca v silnejšej podobe. Pripravte sa aj na depresie, úzkosti a silnú iritáciu!

Citeľná ovulácia ​

Keďže antikoncepcia je tu na to, aby ženy v podstate prestali ovulovať, po jej vysadení môže byť uvoľňovanie vajíčka počas plodného obdobia mierne bolestivé. Takže ak po vysadení antikoncepcie ucítite pichanie na niektorej strane panvy, pozrite sa do vašej menštruačnej aplikácie. Mala by vám ukazovať, že teraz je ten najlepší čas plodiť potomkov.

akné ako prejav vysadenia antikoncepcie

Zdroj: Shutterstock®

Návrat akné ​

Ďalším dôvodom, prečo mnohé ženy, najmä v tínedžerskom veku, dostanú predpísanú antikoncepciu, je škaredé akné na tvári, ale napríklad aj na chrbte. Antikoncepcia často pomôže len na chvíľku. Keď ju vysadíte, môže sa stať, že všetky problémy s pokožkou nahlásia návrat. Vtedy už nie je iná možnosť, len navštíviť špecialistu a začať pôvod vyrážok riešiť.

Pozri aj: Ako sa stravovať v lete? Týmto potravinám sa vyhni veľkým oblúkom!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Lucia Šeptáková 22.07.18 07:28

karma
108.00

Je to nepríjemné,ale treba zvážiť všetky pre a proti a určite sa tie problemy daju riešiť aj inak.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 22.07.18 08:12

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, je to tak, všetko dobré je i na niečo zlé.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 22.07.18 14:44

MM
karma
100.00

antikoncepciu som nepotrebovala, mala som iný problém

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 23.07.18 18:08

AK
karma
100.00

nikdy som ju nebrala ani nedoporučujem

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní