Vysoká výplň v zube - aké problémy vám hrozia?

Vysoká výplň v zube - aké problémy vám hrozia?
  • 26.06.2017
  • Ľudka Babjarčiková

Predstavte si situáciu, keď prídete k zubárovi, zistí vám zubný kaz, prežijete si to najhoršie s vŕtaním a zhotoví sa na zube výplň.

Určite viete, aká otázka nasleduje. Nevadí vám výplň? Nie je výplň vysoká?

Ak odpoviete áno, zubný lekár vytiahne farebný papierik a požiada vás, aby ste doň párkrát zahryzli. Opraví výšku výplne a vy si síce posedíte v kresle ešte pár minút navyše, no predídete ťažkostiam, ktoré by vás donútili prísť a sadnúť si do zubárskeho kresla znova. 

Poseďťe si ešte pár minút

Niekedy je ťažké správne posúdiť výšku výplne. Hlavne ak išlo o hlboký zubný kaz a zubár použil anestéziu. Inokedy si pomyslíme,  že čím skôr potvrdíme zubárovi, že je výplň v poriadku, tým skôr môžeme odísť z ambulancie. Ak si myslíte, že sa tento problém pri jedení zredukuje sám, mýlite sa. Zredukuje sa len minimálne prevýšenie.

To, že výplň nie je v poriadku zistíte tak, že protiľahlý zub so zubom s novou výplňou sa pri zaťatí zubov stretnú citeľne ako prvé. Sami pocítite, že niečo nie je v poriadku možno ešte predtým, než sa dostaví aj bolesť. 

Odporúčame: Zub múdrosti alebo skôr zub problémov?

vysoká výplň

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vysoká výplň spôsobuje bolesť?

Na to, aby zub držal na svojom mieste, slúžia periodontálne ligamentá, ktoré sa pri zahryznutí a opätovnom uvoľnení kontaktu zubov napínajú a uvoľňujú. Ak je výplň príliš vysoká, ligamentá musia zvládať oveľa väčší tlak, čo ich robí zraniteľnejšími. Organizmus to vníma ako zraňovanie jeho časti, a preto reaguje ako pri poranení iných partií tela. V tomto mieste sa vytvorí zápal – akútna apikálna periodontitída. To je dôvod bolesti.

Odporúčame: Vstupné stomatologické vyšetrenie – čo má obsahovať?

vysoká výplň

Zdroj: Shutterstock®

Ako bolesť zastaviť?

Chceme sa zbaviť bolesti nadobro – musíme odstrániť príčinu. Nemusíte za báť, že zubný lekár si opäť vypýta nejaké to euro navyše, nemal by, no nedá sa tvrdiť, že je to tak v každej ambulancii. To najhoršie na tejto situácii je iba vaša opakovaná návšteva zubnej ambulancie, ktorú ste si mohli ušetriť už skôr. Oprava výplne je bezbolestná, ak sa ešte nevytvoril v zube zápal. Naopak, ak ste opravu stále odkladali a zápal sa už vytvoril, budete si musieť pre úľavu niečo vydržať. 

Odporúčame: Endodoncia: Skutočnosť o „vytiahnutí nervu“ zo zuba

vysoká výplň

Zdroj: Shutterstock®

Ako dlho to ešte bude bolieť?

Aj po tom, čo zubný lekár zredukuje výšku výplne na vyhovujúcu, môžete cítiť miernu bolesť. Periodontálne ligamentá potrebujú istý čas, kým sa adaptujú na znovu znížený tlak na zub. Môže to trvať od jedného dňa až do dvoch týždňov. Ak bolesť neustúpi ani po tejto dobe, problém bude vážnejší a čím skôr sa bude riešiť, tým väčšia šanca na rýchle vyliečenie bude. 

Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov

vysoká výplň

Zdroj: Shutterstock®

Rada na záver

Nebojte sa aj opakovane povedať, že výplň je stále vysoká. Zubný lekár sa vás po každom jemnom zbrúsení výplne opýta, či výplň stále prekáža. Nemusíte sa cítiť trápne, že ste s výplňou stále nespokojní a naopak myslieť na to, že ani zubný lekár neurobil chybu. Chyba by bola, ak by ste si vysoko zhotovenú výplň nechali, zaklamali, že vám neprekáža alebo by zubný lekár spomínanú otázku ani nepoložil a výplň neopravil. Lepšie je problémom predchádzať, než ich následne riešiť.  

Odporúčame tiež: Fajčením k strate zubov - dôvod?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Maxianová 26.06.17 17:58

MM
karma
100.00

mám veľmi dobrú pani zubárku, vždy sa opýta na tento problém

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 27.06.17 05:27

karma
108.00

Nemám problém to povedať aj viackrat,moj zubar je trpezlivy.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní