Yacon - je to TOP zdravá náhrada cukru? Odhaľ pravdu!

Yacon - je to TOP zdravá náhrada cukru? Odhaľ pravdu!

  • Zdieľaj:
 • 2

Konzumácia bieleho cukru so sebou nesie isté zdravotné riziká a i v súčasnosti jeho podiel v jedálničku minimalizuje čoraz viac jedincov. Skvelé je, že poznáme mnoho spôsobov, ako sladiť zdravšie. Na sladenie je vhodné používať napríklad ovocie. Ak však hovoríme o klasických sladidlách v práškovej či tekutej forme, potom môžeme spomenúť napríklad med či javorový sirup. Skvelá je aj stévia, ktorú je možné používať v rozličných formách. Samozrejme, aj keď hovoríme o zdravších formách sladenia, stále platí, že všetkého veľa škodí. Ak ide o akékoľvek sladidlo, vždy je ho vhodné využívať v primeranom množstve. A keď sme pri zdravších náhradách bieleho cukru, hovoríme vám niečo pojem yacon? 

Poznáte yacon?

Yacon, u nás tiež jakon, je trváca rastlina z čeľade astrovité s latinským názvom Smallanthus sonchifolius, ktorá dorastá do výšky okolo dvoch metrov. Jej domovinou je Južná Amerika, kde sa i dnes hojne vyskytuje. Rastie najmä v teplejších oblastiach pohoria Andy, ktoré sa tiahne pozdĺž západnej stravy Južnej Ameriky. Nájsť je ju možné v Ekvádore, Peru či Bolívii. Neskôr sa rastlina rozšírila aj do Európy, taktiež Austrálie, Severnej Ameriky a niektorých ázijských oblastí. Yacon vzhľadom pripomína našu slnečnicu, a to hlavne svojimi kvetmi. Ide v podstate o mohutnú rastlinu s husto olistenými stonkami.

Ochlpené listy sú tmavozelené, niekedy s fialkovým nádychom. Neveľké kvety sú zoskupené do menších úborov a sú žltej či oranžovej farby. Yacon bol však už kedysi dávno pestovaný práve pre podzemné časti. Tvorí totiž dva druhy hľúz. Stonkové hľuzy slúžia len na rozmnožovanie, no koreňové sú od nepamäti konzumované ako zelenina. Majú prevažne valcovitý tvar. Na povrchu sú šedohnedé až fialkové, pričom na vzduchu môžu ešte tmavnúť. Vo vnútri sa ukrýva krémová až žltkastá a šťavnatá dužina, ktorá je jedlá. Je veľmi chutná, pričom má sladkastú chuť.

Odporúčame: Tri recepty z ružičkového kelu: Aj príloha môže byť delikatesa!

použitie yaconu

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho používať?

A čo má koreň u nás málo známej rastliny yacon spoločné so zdravším sladením? Hľuzy tejto rastliny sa totižto spracovávajú mnohými spôsobmi, pričom sa z nich vyrábajú aj prípravky na sladenie. Poďme však pekne po poriadku. Yacon sa v prvom rade konzumuje čerstvý. V kuchyni našiel uplatnenie ako zelenina či skôr ovocie. Konzumuje sa surový, prípadne i tepelne upravený. U nás ho však v obchodoch budete v takejto podobe hľadať asi veľmi dlho. Ak chcete hľuzy ochutnať, najlepšie je si ich dopestovať vo vlastnej záhrade. Na internete, u miestnych pestovateľov či v záhradníckych firmách môžete zohnať predpestované priesady. Yacon nie je náročný na pestovateľské podmienky. Potrebuje dostatok vlahy a slnka.

Z yaconu sa tiež pripravuje prášok, a to sušením a následným mletím hľúz. Je prirodzene sladkastý a využíva sa ako zdravšie sladidlo. Okrem toho sa ako sladidlo používa aj sirup z yaconu, ktorý sa pripravuje odparovaním vylisovanej šťavy z hľúz. Chutí ako med či karamel s ovocnou príchuťou. Spomenúť však nakoniec môžeme i to, že z yaconu sa využívajú aj listy, a to v sušenej forme na prípravu čaju. Má pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi a môže byť veľkým pomocníkom pri liečbe cukrovky. V pozitívnom smere ovplyvňuje aj hladinu cholesterolu. Po rozličných výrobkoch z yaconu sa môžete poobzerať na internete aj v predajniach so zdravými potravinami.

ako sladiť zdravšie

Zdroj: Shutterstock®

Čím je yacon jedinečný?

Nakoniec sa ešte pozrime na prášok z yaconu, ktorý je u nás asi najrozšírenejší, aj keď stále nie bežne využívaný. Aké sú jeho zdravotné benefity? V prvom rade môžeme spomenúť, že hľuzy yaconu sú plné dôležitých látok. Z veľkej časti sú tvorené vodou, obsahujú však mnohé vitamíny i minerálne látky. Yacon je však charakteristický hlavne vysokým obsahom fruktoolichosacharidov a inulínu, ktorý pre nás predstavuje vlákninu. Vďaka tomu táto rastlina, respektíve jej hľuzy, pôsobia v našom tele ako prebiotikum, čo znamená, že majú priaznivý vplyv na činnosť prospešných baktérií v tráviacom trakte človeka. Samotný prášok z yaconu má priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Môže tak byť výborným pomocníkom v strave diabetikov. Ide o sladidlo s nízkym glykemickým indexom, ktoré nespôsobuje zvyšovanie cukru v krvi. 

Okrem toho v pozitívnom smere vplýva na črevnú mikroflóru. Pomáha predchádzať tráviacim ťažkostiam, napríklad aj nepravidelnému vyprázdňovaniu. Rovnako môže byť užitočný pri redukcii váhy. Jeho konzumácia je v primeranom množstve vhodná aj pri úprave hmotnosti a rôznych diétach. Dokonca podporuje správne využívanie vápnika v tele. Použitie tohto prášku je úplne jednoduché. V primeranom množstve si ním môžete dosladiť jogurty, kávu, čaj, smoothies, ovsené vločky, raňajkovú kašu a pokojne aj múčniky a podobne. Pokrmom dodá jemnú sladkastú chuť pripomínajúcu chuť karamelu a okrem toho i zvýši výživovú hodnotu jedla. Prášok je však možné užívať aj samostatne, napríklad rozpustiť vo vode a vypiť. 

Pozri aj: Aká je múka z bambusových vlákien? Má ti čo poskytnúť?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 27.02.20 06:48

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá neznáma náhrada cukru; ďakujem za článok!

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 27.02.20 09:11

AT
karma
118.00

O tejto plodide som ešte nepočula, zaujímavá

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Netflix seriály v roku 2023 – na pokračovanie ktorých obľúbených seriálov sa môžeme tešiť?
Voľný čas

Netflix seriály v roku 2023 – na pokračovanie ktorých obľúbených seriálov sa môžeme tešiť?

 • 2
 • 25.01.2023
ŠŤASTIE do každej rodiny! Tieto izbové rastliny priťahujú prosperitu i pozitívne vibrácie
Domácnosť

ŠŤASTIE do každej rodiny! Tieto izbové rastliny priťahujú prosperitu i pozitívne vibrácie

 • 1
 • 26.12.2022
Najlepší čas na spanie a vstávanie: Dodržuj tieto časy a budeš oddýchnutá!
Inšpirácie

Najlepší čas na spanie a vstávanie: Dodržuj tieto časy a budeš oddýchnutá!

 • 3
 • 12.10.2022