Základy zdravého stravovania: Čo možno neviete o zdravej výžive?

Základy zdravého stravovania: Čo možno neviete o zdravej výžive?
  • 30.06.2014
  • Martina Borbélyová

Keďže sa jedlo stáva súčasťou nás samotných, mali by sme mu prikladať patričnú dôležitosť. Za jeden rok priemerne skonzumujeme až neuveriteľných 600 – 800 kg potravín. Preto je veľmi dôležitá nielen kvalita jedla, ale aj optimálny a vyvážený pomer živín, ktoré sú pre správne fungovanie nášho tela a metabolizmu nevyhnutné.

Je dobré si uvedomiť, že jedlo, ktoré denne konzumujeme, nemá potešiť iba náš jazyk, ale hlavne uspokojiť potreby buniek v našom tele. A tie potrebujú skutočné jedlo a nie náhrady v podobe rýchleho občerstvenia i čokoládovej tyčinky. Tým nechceme povedať, že si už nikdy nesmiete dopriať dezert, ale aj tu platí pravidlo, všetko s mierou.

bielkoviny

Zdroj: Shutterstock®

Naša výživa pozostáva z bielkovín

Napríklad v podobe mäsa a mliečnych výrobkov. Dôležité sú hlavne tie kyslomliečne – kde sa nachádzajú prospešné probiotické baktérie, ktoré nám pomáhajú udržiavať správny pomer živých mikroorganizmov v črevnom trakte. Ďalej bielkoviny nájdeme aj v neživočíšnych zdrojoch, kde však zastúpenie jednotlivých druhov aminokyselín nemusí byť úplne komplexný, ako napríklad v orechoch, semienkach a strukovinách.

Odporúčame prečítať: Sezóna grilovania je v plnom prúde!

tuky

Zdroj: Shutterstock®

Nezabúdajte na tuky

Ďalšou podstatnou zložkou výživy sú tuky, ktoré boli dlhú dobu kritizované a odporúčalo sa ich veľmi obmedzovať. Našťastie, tento nie celkom pravdivý fakt sa už pomaly vytráca a na obhajobu tukov treba pripomenúť, že sú absolútne nevyhnutné pre správnu funkciu celého organizmu (mozog sa skladá prevažne s tukov – okolo 60 %) a hormonálnej sústavy, ktorá v celkovom zdraví zohráva primárnu úlohu. Čiže bez tukov v našej strave by sme boli nielen hladný, ale nášmu zdraviu by sme tým mohli veľmi poškodiť.

Nie je však tuk ako tuk. Absolútne esenciálne sú pre naše telo omega-3 mastné kyseliny, nachádzajúce sa v živočíšnych zdrojoch (rybí olej z treščej pečene, ryby) a v rastlinných zdrojoch – najväčšie zastúpenie obsahuje napríklad ľanový olej, ako aj rôzne druhy orechov. Väčší biologický význam majú pre naše telo omega-3 mastné kyseliny živočíšneho pôvodu.

Odporúčame prečítať: Ryby na tanieri

sacharidy

Zdroj: Shutterstock®

Tretou zložkou výživy sú sacharidy

Nie sú to len jednoduché cukry a nemajú vždy sladkú chuť. Medzi sacharidy sa okrem cukru, medu, ovocia (fruktóza), radia napríklad cestoviny, chlieb, pečivo, ryža či zemiaky (škrob). A tu nastáva vcelku kľúčový problém – moderný človek konzumuje sacharidy v oveľa väčšom množstve, ako telo dokáže využiť. Glukóza (krvný cukor) sa pri nadbytku, ktorú nevyužilo telo na doplnenie zásob glykogénu vo svaloch a pečeni, ukladá na horšie časy v podobe tukových rezerv, teda podkožného tuku.

Odporúčame prečítať: Čím a ako nahradiť bielu múku?

zelenina a ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Vitamíny a minerály

Podstatnú zložku výživy a náš jedálniek dotvára ovocie a zelenina. Zelenina je výborným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny, preto by v našej výžive mala mať zastúpenie každý deň. Medzi najhodnotnejšie ovocie patrí hlavne drobné bobuľové ovocie a malé plody, ktoré neobsahujú príliš veľa fruktózy a obsahujú mnoho cenných antioxidantov, ako napríklad čučoriedky.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 30.06.14 18:26

MZ
karma
92.00

jediné čo by sme doma mali zmeniť je konzumácia rýb, ryby jeme asi tak tri krát za rok a aj keď viem aké sú zdravé nepripravujem ich doma , no ale je najvyšší čas to zmeniť

  • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 01.07.14 10:07

IG
karma
-1.00

Dobrý článok :), zdravo sa stravujem niekoľko rokov a fakt sú výsledky viditeľné. Žiadne cukríky, keksíky, údeniny a hlúposti nám v živote netreba. Stačí pestrý a zdravý jedálniček a záchvaty hladu sa nekonajú.

  • 0
Odpovedať

Nataša Hirčková 02.07.14 17:14

NH
karma
-1.00

od malička deti vedieme k zdravej strave a určite sa to odráža aj na ich aj našom zdraví

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní