Zápaly, mykózy, infekcie – dokáže si s nimi poradiť oreganový olej?

Zápaly, mykózy, infekcie – dokáže si s nimi poradiť oreganový olej?

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na oreganový olej. Už ste o ňom počuli? Ak nie, mali by ste vedieť, že ide o prípravok s výraznými antibiotickými účinkami, ktorý je nápomocný pri liečbe viacerých zdravotných ťažkostí. Osvedčil sa napríklad pri tráviacich či kožných problémoch aj infekciách dýchacích ciest. Ak vás zaujíma, s čím všetkým vám môže oreganový olej pomôcť, neváhajte preskúmať nasledujúci článok.

Poznáte pamajorán?

Oreganový olej je prírodný éterický olej, ktorý sa za studena lisuje z listov i kvetov oregana, respektíve pamajoránu obyčajného. Táto bylina patrí medzi výrazne aromatické stredomorské rastliny. Zaraďujeme ju do čeľade hluchavkovité a dorastá do výšky asi 60 centimetrov. Pamajorán je charakteristický zelenou až červenkastou stonkou, ktorá je mierne chlpatá a v spodnej časti štvorhranná. Jeho listy sú skôr menšie, majú vajcovitý tvar a rovnako sú pokryté jemnými chĺpkami. Drobné fialové kvety má usporiadané do metlín.  

Pamajorán sa pre svoju korenistú chuť a arómu využíva v sušenej forme ako korenina. Éterický olej z tejto bylinky má svoj pôvod pravdepodobne už v starovekom Grécku. Tu bol vďaka jeho antibakteriálnym účinkom údajne používaný dokonca aj antickým lekárom Hippokratom. Ten taktiež veľmi často využíval čerstvé lístky oregana pri liečbe ochorení dýchacích ciest či zažívacích ťažkostiach. Oreganový olej je vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie a svoje využitie nachádza napríklad aj v aromaterapii.

Odporúčame: Vieš, aké účinky má konopné mlieko? Priprav si ho v pohodlí domova!

účinky oreganového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Poradí si s najrozličnejšími zdravotnými problémami

Oreganový olej obsahuje celý rad účinných látok, ktoré pozitívne ovplyvňujú ľudský organizmus. Tento prípravok v sebe ukrýva napríklad kyselinu rozmarínovú, ktorá má silné antioxidačné účinky. Významná je však predovšetkým látka, nazvaná karvakrol, ktorá pôsobí dezinfekčne a brzdí rast niektorých kmeňov baktérií. V oreganovom oleji je tiež prítomný thymol, vyznačujúci sa silnými antiseptickými vlastnosťami. Nájsť v ňom však môžeme i flavonoidy, vitamíny A či K aj minerálne látky. Tento olej má antibiotické vlastnosti a vďaka obsahu mnohých dôležitých látok pôsobí ako prirodzený nepriateľ mikróbov či parazitov.

Chráni bunky organizmu pred voľnými radikálmi a podporuje imunitný systém človeka. Blahodarne pôsobí na funkciu žlčníka a tráviaci systém. Podporuje vyprázdňovanie a upravuje stolicu pri zápche aj infekčnej hnačke. Pomáha pri plynatosti i bolestiach brucha alebo kĺbov. Oreganový olej je účinný ako podporný prostriedok pri liečbe helikobaktera, infekcií dýchacích ciest či zápaloch stredného ucha. Pri použití zvonka sa osvedčil najmä v boji proti rozličným kožným ochoreniam. Vyskúšať by ho mali jedinci, ktorých trápi lupienka, akné či ekzém. Rovnako si poradí s plesňovými ochoreniami, lámavými nechtami aj lupinami.  

použitie oreganového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako oreganový olej používať?

Po oreganovom oleji sa môžete poobzerať na internete či v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami. Treba však počítať s trochu vyššou cenou. Balenie s objemom 30 ml zoženiete od 10 až 12 eur vyššie. Keďže sa tento prípravok používa len po kvapkách, prípadne sa ešte riedi, vydrží pomerne dlhú dobu. Vo všeobecnosti sa ho odporúča kombinovať v pomere 1:3 s iným kvalitným rastlinným olejom. Pri dávkovaní oreganového oleja sa vždy držte inštrukcií, ktoré na obale či príbalovom letáčiku uvádza výrobca, a to najmä pri jeho vnútornom užívaní. Vnútorne sa ho oplatí vyskúšať najmä pri tráviacich ťažkostiach či infekciách dýchacích ciest .

Ak ho pridáte do trochy vody, môžete ho použiť ako kloktadlo na dezinfekciu ústnej dutiny. Účinne nahradí ústnu vodu. Pri vonkajšom použití ho môžete napríklad využiť na premasírovanie stuhnutého svalstva. Pri bolestiach hlavy zase kvapku oleja rozotrite do spánkov. Tento prípravok tiež môžete lokálne aplikovať na bradavice či plesne. Rovnako je ním vhodné ošetriť poškodenú alebo chorú pokožku. Dokonca ho môžete pridať do obľúbeného pleťového krému či šampónu proti lupinám. Oreganový olej zoženiete aj vo forme tabliet alebo priamo zriedený s inými prírodnými olejmi, napríklad v zmesi s olivovým či slnečnicovým olejom.

Pozri aj: Čo dnes upiecť? Určite vyskúšaj sladké recepty z kysnutého cesta!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 16.11.18 20:18

ĽŠ
karma
100.00

Ešte som nemala možnosť vyskúšať ho, no o jeho účinkoch už som počula viackrát, vďaka za článok!

  • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 06.12.18 22:12

ZS
karma
100.00

velmi dorbe je pit aj orgeanovy caj... mne pomohol s candidou

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní