Zázračná kapsička pastierska

Zázračná kapsička pastierska
  • 16.04.2015
  • Hab sk

Kapsička pastierska je známa liečivá rastlina. Jej domovom je Európa, odkiaľ sa rozšírila aj do iných svetadielov. Rastie ako obyčajná burina pri cestách, na medziach, okrajoch polí a na hospodárskych dvoroch. 

Je to jednoročná až dvojročná bylina. Z koreňa vyrastá ružica prízemných listov a jedna až viac olistených, až 30 centimetrov vysokých, často mierne rozkonárených a jemne chlpatých stoniek. Listy prízemnej ružice sú stopkaté a rozstrapkané, ako keby boli strihané. Listy, ktoré sú sediace, sú kopijovité a zúbkaté. Kvety kapsičky pastierskej sú usporiadané do koncových jednoduchých strapcov, ktoré sa postupne predlžujú.

Odporúčame prečítať: Sú bio výrobky naozaj zdravé?

Malé štvorpočetné kvety majú drobné kališné lístky, biele, obrátene vajcovité korunné lupienky, ktoré majú niekedy jemný nádych doružova. Rozkvitá postupne, preto sú na rastline vždy súčasne kvety aj plody. Stonka rastliny je riedko jemne chlpatá a plodom je trojboká, hore mierne vykrojená ploská viacsemenná šešuľka, ktorá puká zdola hore. Celá rastlina má príjemnú vôňu najmä v čase kvitnutia, teda od marca do októbra.

kapsicka-pastierska

Zdroj: Shutterstock®

Zber prebieha od jari do jesene a konkrétne sa zbiera kvitnúca vňať. Pomocou nástrojov, noža, kosáka či dlabáka, sa zbiera celá kvitnúca rastlina aj s ružicou prízemných listov a nemala by obsahovať veľa plodov. Odstránia sa jej korene, znečistené a poškodené listy, bezlisté stvoly či cudzie prímesi a následne sa sušia rýchlo na vzdušnom mieste alebo umelom teple do 40 stupňov Celzia. Schne veľmi dobre, nie je ju potrebné obracať a ani sa nezaparuje, pri manipulácii s ňou je však potrebné dávať pozor, pretože je drobivá. Uchováva sa do papierových obalov. 

Kapsička pastierska má hlavnú účinnú látku, ktorou je flavónový glykozid, amín a iné. Okrem toho rastlina obsahuje triesloviny, organické kyseliny, saponíny, soli draslíka, sodíka, vápnika a látky bohaté na síru. 

Odporúčame prečítať:  Kamut - vzácnosť medzi pšenicami

V minulosti sa využívala na znižovanie a zastavovanie krvácaní rôznych charakterov a v súčasnosti sa využíva ako súčasť čajovín či na výrobu liečivých prípravkov. Je vhodná pri chorobách spojených s krvácaním, a preto sa používa napríklad pri krvácaní z nosa alebo na rany. Môže sa použiť aj na vyrážky, zapálené miesta, ekzémy a podobne.

kapsicka-pastierska

Zdroj: Shutterstock®

Kapsička pastierska je v uvedených dávkach neškodná, rovnako aj vtedy, ak sa používa iba krátkodobo. Väčšie dávky, ktoré sú dlhodobé, však pôsobia na ľudský organizmus toxicky, čo sa prejavuje najmä poruchou ústrednej nervovej sústavy. Vnútorné užívanie sa preto neodporúča, lebo obsahuje látky podporujúce zrážanie krvi, a tiež preto, lebo obsahové látky rastliny nie sú ešte dostatočne preskúmané. Vnútorné krvácanie si vyžaduje bezpodmienečné lekárske vyšetrenie, a preto jej užívanie môže mať iba charakter podporného lieku pri prvej pomoc pri krvácaní. 

Odporúčame prečítať: Imelo biele - spoznajte jeho liečivé účinky

Recepty:

Macerát – 6 lyžičiek rozdrobenej drogy na 2 poháre vody macerovať 5 hodín, scediť a piť v priebehu dňa, studený použiť zvonka.

Zápar – 2 – 4 g drogy zaliať vriacou vodou, scediť a piť 3x denne, pôsobí ako diuretikum.

Autor: G. Švec, www.hab.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Alžbeta Kelbelova 06.05.15 13:15

AK
karma
-1.00

ako deti si tuto bylinku jedli ked sme boli vonku, nazývali sme to aj chlebík a tak podobne. Som nevedela že to ma taký prínos

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 09.05.15 17:58

karma
93.00

vôbec som nevedela, že kapsička má takéto liečivé účinky

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní