Zázračný šípkový olej na vnútorné i vonkajšie použitie: Posilní aj imunitu!

Zázračný šípkový olej na vnútorné i vonkajšie použitie: Posilní aj imunitu!

Ak ste fanúšičkami rôznych olejov, tak nepochybujeme o tom, že sa zamilujete aj do šípkového oleja. Je to jeden z mála olejov, ktoré posilnia imunitný systém. Ďalšími sú napríklad citrónový olej, mätový olej, mnohými obľúbený rakytníkový olej, ale aj aktuálne populárny konopný olej.

No vráťme sa späť k šípkovému oleju, ktorý je pokladom pre našu pokožku, vlasy i zdravie. Je naplnený vitamínom C, ktorý posilňuje imunitný systém a rovnako aj zlepšuje obranyschopnosť organizmu. To je dôvod, prečo sa ho oplatí užívať vnútorne a pridávať do rôznych štiav či iných nápojov.

šípkový olej výroba

Zdroj: Shutterstock®

Odkiaľ šípkový olej pochádza?

Šípky sú plodom ružových kríkov. Existuje pritom veľké množstvo odrôd ružových kríkov, z ktorých sa šípky získavajú. Medzi výnimočné však patrí ruža Rosa rubiginosa, ktorá obsahuje väčšie množstvo účinných látok. V podstate platí, že keď ruže (kvety) na kríkoch zvädnú, vytvoria sa z nich jasné červeno-oranžové plody, ktoré my poznáme ako šípky. Práve zo šípok, konkrétne z ich jadier, sa studenou metódou získava šípkový olej, ktorý je považovaný za silný liečivý zázrak prírody.

Samotné plody sa častokrát využívajú na prípravu šípkového čaju, dokonca ich môžete použiť na výrobu domácej pleťovej masky, tiež ich môžete zaliať alkoholom a vyrobiť si šípkovú tinktúru alebo nechať vysušiť a odložiť do zásoby. Je toľko možností, čo so šípkami urobiť, no poďme spolu preskúmať šípkový olej.

Účinky šípkového oleja na zdravie

Šípkový olej obsahuje v prvom rade všetkým dobré známy vitamín C, ktorý je považovaný za najlepšieho posilňovača imunitného systému. Práve vitamín C zlepšuje obranyschopnosť organizmu a pomáha mu chrániť sa pred vplyvom vírusov a baktérií, ktoré náš organizmus napadajú z vonkajšieho prostredia. V druhom rade je v ňom obsiahnutý vitamín A, ale aj esenciálne mastné kyseliny, ako je kyselina olejová a kyselina linolová. Dané kyseliny sú potrebné pre stavbu kožných buniek, no šípkový olej je tiež bohatý aj na minerály, ako je draslík, železo či vápnik a horčík.

Čo sa týka jeho účinkov na zdravie, tak pri vnútornom užívaní tiež môžeme pozorovať jeho vplyv na žlčníkové či obličkové kamene ako aj vplyv na chudokrnosť. Chudokrvnosť alebo teda aj anémia je ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatkom železa v organizme.

Šípkový olej je tiež ľudovým liekom na artritídu i bolesti kĺbov. Je rovnako skvelý aj pri zmierňovaní prejavov stresu. Vďaka jeho relaxačným účinkom sa používa aj v aromaterapii, štúdiou bolo preukázané, že jeho vdychovanie vyrovnáva krvný tlak a zlepšuje saturáciu kyslíka v krvi.

Pozri aj: Trnky a ich účinky na zdravie: Prečo je škoda nechať ich na strome?

šípkový olej účinky

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv šípkového oleja na pokožku i vlasy

  • Šípkový olej na pleť – disponuje hydratačnými účinkami, takže je skvelou prevenciou pred stratou hydratácie z pokožky. Obsiahnuté retinoidy tiež pomáhajú zosvetľovať pigment, a tým zmierňovať aj viditeľnosť pigmentových škvŕn na pokožke. Zároveň pokožku rozjasňuje.
  • Šípkový olej na jazvy – olej je bohatý na esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou regenerácie tkanív a buniek v pokožke. Preto sa používa ako ľudový liek na hojenie rán i redukciu jaziev na tele.
  • Šípkový olej na akné – fenoly v oleji majú antibakteriálne, antivírusové i protiplesňové účinky. Vďaka tomu sa šípkový olej osvedčil aj ako prírodný liek proti akné. Nejde o mastný olej, takže neupcháva póry a je vhodný aj na ošetrenie mastnej pleti.
  • Šípkový olej na strie – zmierňuje jazvy, ale aj strie. A nielenže ich pomáha vyhladzovať, ale je tiež odporúčaný ako prevencia pred ich vznikom. Mnohí ho odporúčajú napríklad tehotným ženám, aby sa vyhli vzniku tehotenských strií.
  • Šípkový olej na vlasy – je vynikajúci ako pre vlasy, tak aj pre vlasovú pokožku. V prvom rade zlepšuje hydratáciu vlasovej pokožky, v druhom zase zlepšuje jej zdravie a v konečnom dôsledku tiež podporuje rast vlasov.

Recept na domáci šípkový olej

  1. Sušené šípky rozdrvte v mažiari, mixéry alebo ich nasekajte.
  2. Presypte ich do sklenenej nádoby a zalejte kvalitným olejom v pomere 1:1. Môžete použiť jojobový olej, mandľový, olivový a pod.
  3. Nechajte lúhovať po dobu 6 týždňov.
  4. Keď sa olej sfarbí do jantárová, preceďte ho cez gázu a prelejte do tmavej sklenenej fľaštičky.

Pozri tiež: Domáce masky bez chémie: Jablková, mandľová a šípková, ktorú skúsiš?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 13.11.21 06:16

ĽŠ
karma
100.00

Výborný olej, stojí za námahu pripraviť si vlastný.

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 13.11.21 08:47

JK
karma
100.00

Šípky zberame na čaj

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 13.11.21 17:04

karma
108.00

Úžasné,nepoznám

  • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 13.11.21 21:34

MP
karma
111.00

Už od detstva viem, že šípky sú veľmi zdravé, no vždy som sa stretol iba z čajom, prípadne z vínom. Priznám sa, že olej je pre mňa niečo nové.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 14.11.21 20:39

ZS
karma
100.00

O šípkovom oleji som ešte nepočula

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 16.11.21 20:27

AK
karma
100.00

Účinky na nezaplatenie.

  • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 16.11.21 23:41

MK
karma
100.00

Idem na to, šípky sú doma

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní