Zdravotné účinky vírivky: Vedela si, že neposkytuje len relax?

Zdravotné účinky vírivky: Vedela si, že neposkytuje len relax?

  • Zdieľaj:
 • 9

Ak ste doposiaľ stále hľadali nejakú výhovorku, prečo si dopriať pobyt vo vírivke a stále ste museli svojho partnera presviedčať, aby si doprial perličkový kúpeľ s vami, tak už nemusíte. Výskumy totižto hovoria jasne – vírivka, rovnako ako sauna, je prospešná pre naše zdravie. Kúpanie s bublinkami neprináša len relax a možné premasírovanie konkrétnych častí tela, vírivka podľa vedcov pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém, je nápomocná pri metabolických poruchách, prináša zmeny v tukovom tkanive a dokonca výskumy naznačujú, že môže pomôcť znížiť riziko vzniku cukrovky či dokonca zmierniť príznaky syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS).

Zdá sa, že vírivka pomáha vypnúť a zrelaxovať myseľ i telo. No okrem toho má vírivka aj ďalšie pozitívne vplyvy na naše zdravie. A vôbec ich nie je málo! Nechajte sa teda zlákať bublinkami, ktoré môžete doplniť o aromaterapiu alebo si s partnerom spravte dokonalý romantický večer.

Pozri aj: Je ti stále zima? Zisti, čo pomáha na studené nohy!

vplyv vírivky na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Vírivka a artritída

Ochorenie, ktoré je sprevádzané nepríjemnou bolesťou a častokrát aj stuhnutosťou kĺbov. Výskumom však bolo preukázané, že vírivka dokáže byť nápomocná aj pri zmierňovaní príznakov artritídy (osteoartritídy, reumatoidnej artritídy...). Ak by sme chceli vedieť, ako je to možné, tak za všetkým treba hľadať teplú vodu, tlak a masáž, ktorú vírivka poskytuje. Táto kombinácia tak pôsobí na zmiernenie bolesti a stuhnutosti. Teplá voda totižto zvyšuje telesnú teplotu čím sa rozťahujú cievy a napokon sa zlepšuje aj krvný obeh.

Vírivka, stres a spánok

Každý deň sa v nás hromadí stres, ktorý má negatívny vplyv na mnoho činností. V prvom rade v dôsledku pôsobenia nadmerného stresu sme podráždení a pod veľkým tlakom sa nám vôbec nedarí. Rovnako stres má negatívny vplyv aj na naše zaspávanie a celkovo na náš spánok. Nehovoriac o tom, že stres môže byť príčinou vzniku depresie u mnohých ľudí. Aj v tomto vám však dokáže byť nápomocná práve spomínaná vírivka. Tá totižto pomáha človeku dostať sa „do pohody,“ znížiť napätie a uľaviť od stresu a úzkosti. Ak máte možnosť, doprajte si vírivku 20 minút pred spaním a uvidíte, že budete spať ako bábätko.

Vírivka a bolesť

Hovorí vám niečo pojem hydroterapia? Ako samotný názov napovedá, ide o terapiu vodou, prostredníctvom ktorej môžete zmierniť bolesti svalov a kĺbov (napr. po namáhavom cvičení, práci a pod.). Pobyt v teplej vode pomáha zlepšiť krvný obeh, čo má za následok zmiernenie bolesti, a to aj tých chronických. Mnohí odporúčajú dopriať si ju pri migréne, bolestiach kĺbov i pri svalovom napätí.

Okrem týchto účinkov sa často hovorí aj o vplyve kvalitných víriviek na ochorenie, akým je cukrovka. Údajne vírivka dokáže znížiť hladinu cukru v krvi. Jedným z účinkov je tiež znižovanie hmotnosti, keďže hydroterapia pomáha stimulovať krvný obeh, zvýšiť tepovú frekvenciu a tým redukovať hmotnosť.

Zaujme ťa aj: Prečo pravidelne popíjať biely čaj? Týchto 7 účinkov vás prekvapí!

ako sa zbaviť stresu

Zdroj: Shutterstock®

Dĺžka pobytu vo vírivke – kedy jej radšej odolať?

Popravde, nie je stanovená maximálna dĺžka, ktorú by ste vo vírivke mohli stráviť a ktorú by ste nemali prekračovať. Odborníci odporúčajú dopriať si vírivku a využiť jej účinky tak dlho, ako je to človeku príjemné. Čo však platí na 100 %, tak je fakt, že by ste nemali zabúdať na dopĺňanie tekutín. Vplyvom teplej vody a vlhkého vzduchu môže veľmi ľahko dôjsť k dehydratácii organizmu. Preto, ak si doprajete vírivku, tak nezabúdajte aj na príjem tekutín.

Ako pri všetko, tak aj pri vírivke platí, že nie je vhodná úplne pre každého. Odborníci neodporúčajú dopriať si účinky vírivky ženám, ktoré sú v očakávaní (teda tehotným ženám). Rovnako tak by ste jej mali odolať v prípade chrípky, infekčného ochorenia, kožných ochorení či pri vysokej horúčke.

Pozri tiež: Ste vášnivý čitateľ? Tu je 7 dôvodov, prečo čítať knihy pravidelne!


  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Zuzana Jasna 03.11.21 18:59

ZJ
karma
-1.00

Vírivka je teraz mojou každodennou súčasťou:), keďže absolvujem rehabilitácie, takže jej účinky patrične pociťujem a chválim skvelý príspevok :)

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 08.11.21 08:02

karma
108.00

Ďakujeme :)

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.11.21 06:36

ĽŠ
karma
100.00

Vírivka skutočne pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém a nielen...

 • 1
Odpovedať

Mária Slováková 04.11.21 07:20

MS
karma
104.00

Je to super relax. S manželom chodievame párkrát v zimnom období do wellnes. Je to zdravie , pohoda a luxus v jednom.

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 04.11.21 09:51

AK
karma
100.00

Je to spojenie príjemného s užitočným

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 04.11.21 13:26

ZS
karma
100.00

Super relax.

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Neuschlová 06.11.21 16:27

AN
karma
109.00

Najmä po turistických výletoch je vírivka na nezaplatenie :)

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 08.11.21 08:02

karma
108.00

Joj to veru áno, hlavne po zimných turistikách :)

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 10.11.21 10:31

MM
karma
100.00

Je to skvelý relax

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tekvicový banana bread: Jesenná obmena banánového chlebíka
Raňajky

Tekvicový banana bread: Jesenná obmena banánového chlebíka

 • 6
 • 04.10.2021
Najjednoduchší recept na makrónky, ktoré si môžeš doladiť podľa seba
Dezerty

Najjednoduchší recept na makrónky, ktoré si môžeš doladiť podľa seba

 • 8
 • 15.11.2021
Domáce šišky z bieleho jogurtu: Lahodnejšie než klasické kysnuté
Bezmäsité jedlá

Domáce šišky z bieleho jogurtu: Lahodnejšie než klasické kysnuté

 • 0
 • 20.01.2022
TOPlist