Zeleninové a ovocné šťavy – prečo ich piť?

Zeleninové a ovocné šťavy – prečo ich piť?
  • 30.09.2014
  • Silvia Karasová

Čo tvorí váš pravidelný pitný režim? Mnohí si nevedia predstaviť deň bez šálky kávy. Iní obľubujú čaje, mlieko, kakao, vodu so sirupom, citrónovou šťavou, alebo len vodu čistú. Prečo by sme ale mali piť aspoň z času na čas aj čerstvé šťavy zo zeleniny a ovocia?

Odporúčame prečítať: Voňavá kokosová masáž

Pretože sú dobré :) a nielen to. Samozrejme sú pre nás zdravé, pomáhajú naštartovať detoxikačný proces, ale tiež prinútiť nás „zjesť“ zeleninu (ak sa k nej nevieme prinútiť inak), alebo naopak, „dokopať“ nás k pitiu – ak pitný režim podceňujeme a pohár čistej vody do seba len ťažko vieme dostať.

Zeleninové a ovocné šťavy – prečo ich piť?

Zdroj: Shutterstock®

Šťavy (100%-tné) si môžete zakúpiť v obchode (bez konzervantov), alebo v špecializovaných stánkoch, kde vám ich podajú čerstvé. Ešte lacnejšia, ale o čosi pracnejšia, je samozrejme ich domáca príprava. Stačí zeleninu / ovocie umyť, očistiť a už sa len pohrať s kombináciou a odšťavovačom. Najväčší problém, ktorý občas zvykneme robiť je to, že šťavu síce vypijeme, ale dužinu vyhadzujeme. A pritom práve v nej je poukrývaných najviac vitamínov a pre náš organizmus pozitívnych látok. Ak sa neviete prinútiť zjesť dužinu len tak, môžete ju použiť napríklad do nátierok, omáčky, alebo polievky. 

Zeleninové a ovocné šťavy – prečo ich piť?

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Jablko ako vitamínová bomba

Čo vlastne obsahujú? To, čo aj čerstvá zelenina a ovocie. Je v nich množstvo vitamínov (od tak dôležitého „céčka“, cez vitamíny skupiny B, A...) ale tiež minerály, stopové prvky, aj vláknina). Práve vďaka tomu, sú šťavy vhodné pri detoxikácii, vláknina v podobe šťavy nás rýchlejšie prečistí a naštartuje črevá.

Kedy a ako šťavy piť? Hlavne za čerstva, vždy! Najlepšie urobíte ak šťavy budete piť pol hodinu až hodinu pred jedlom, prípadne minimálne dve hodiny po jedle. V žiadnom prípade, by ste stravu takýmito šťavami zapíjať nemali. Najlepšie je piť ich ráno, na prázdny žalúdok. Šťavy vám dodajú energiu a nabudia organizmus k výkonu. Zároveň pomáhajú odkysliť organizmus. Pozor však na ich množstvo, aby ste si neuškodili. Ak so šťavami ešte len začínate, nepreháňajte to a „naordinujte“ si jeden pohár denne. Denné množstvo by malo byť okolo 2,5 dcl, časom keď bude telo zvyknuté môžete prejsť aj na pol litra denne. 

Zeleninové a ovocné šťavy – prečo ich piť?

Zdroj: Shutterstock®

Ako ich kombinovať? V podstate sa môžete nechať riadiť svojimi chúťkami, fantázii sa tu medze nekladú, aj keď je pravda, že také citrusy so zeleninou nie je veľmi vhodná kombinácia. Ak chcete miešať ovocie so zeleninou, tak klasikou ako je mrkva a jablko, určite nič nepokazíte. Opatrne tiež so spomínanými citrusmi, aby ste si organizmus neprekyslili. Nepite ich neriedené – ale zmiešajte ich radšej s vodou, či jemnejšími ovocnými šťavami. 

Odporúčame prečítať: Detoxikácia napomôže kráse

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Martina Zahoranová 30.09.14 16:02

MZ
karma
92.00

dala by som sa na to piť takéto šťavičky ale z obchodu sú drahé a nie také čerstvé a robiť si ich každý deň doma to by sa mi veru nechcelo

  • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 30.09.14 19:31

IG
karma
-1.00

Milujem ovocné a zeleninové šťavy :) sú plne vitamínov a zasýtia.

  • 0
Odpovedať

Helena Povalova 02.10.14 08:40

HP
karma
107.00

Ďakujem za povzbudenie k pitiu šťavy z ovocia a zo zeleniny. Ovocné - pijeme ich radšej, ako zeleninové.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.04.15 13:07

JK
karma
100.00

Hned by som si dala ovocné si robievam zeleninové moc nemusím

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 21.05.20 10:51

KS
karma
133.00

Väčšinou si ich pre moju pohodlnosť zvyknem iba kupovať, ale vždy dbám na to, aby boli 100%. Najradšej mám kombinácie zeleninovo-ovocných štiav :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní