Vieš, aké zdravé sú žihľavové semienka? Ich účinky ťa milo prekvapia!

Vieš, aké zdravé sú žihľavové semienka? Ich účinky ťa milo prekvapia!

Kto by nepoznal žihľavu, respektíve pŕhľavu? Jej lístky s pílkovitým okrajom pozná asi každý, najmä však tí, ktorí s nimi prišli priamo do kontaktu. Pŕhlivé chĺpky, ktoré pokrývajú prakticky celú rastlinku, totižto dajú príručku dozaista každému, kto sa jej dotkne. Avšak nie je rozumné dávať od žihľavy ruky úplne preč. Ide totižto o úžasnú liečivú bylinku, na ktorú ľudová medicína nedá dopustiť. Jej lístky môžu byť nápomocné pri mnohých neduhoch. Vedeli ste však o tom, že prínosné pre naše zdravie sú aj žihľavové semienka?

Liečivá pŕhľava dvojdomá

Pŕhľava dvojdomá (latinsky Urtica dioica), oddávna nazývaná aj ako žihľava, je vytrvalá rastlina z čeľade pŕhľavovité, ktorá sa prirodzene vyskytuje najmä na severnej pologuli, a to od nížin až po horské oblasti. Na Slovensku ju nájdeme rásť prakticky všade, a to pri cestách, v záhradách, v okolí obydlí a v lesoch, na lúkach. Ide o nitrofilný druh, čo znamená, že obľubuje pôdy bohaté na dusík a dusíkaté zlúčeniny. Preto hojne rastie na miestach, kde dochádza k hnilobným procesom. 

Žihľava môže dorastať do značných výšok (50 až 150 cm), pričom tvorená je nerozvetvenými štvorhrannými stonkami so srdcovitými listami, ktoré sú typické svojím pílkovitým okrajom. Je obvykle dvojdomá, čo znamená, že na jednom type rastlín nachádzame samčie kvety a na druhom zase samičie. Rastlina, pokrytá pŕhlivými chĺpkami, kvitne v letných mesiacoch, pričom plodom sú drobné vajcovité nažky. Pŕhľava dvojdomá sa na prvý pohľad môže javiť ako obyčajná burina, no uplatňuje sa nielen ako krmovina, ale aj ako liečivá rastlina v rámci tradičnej medicíny. 

Odporúčame: TOP bylinky na ženské problémy: Tieto musí poznať každá z nás!

žihľava dvojdomá

Zdroj: Shutterstock®

Viete, aké majú žihľavové semienka účinky?

V rámci ľudového liečiteľstva sa uplatňujú predovšetkým listy, respektíve vňať žihľavy dvojdomej, ale aj korene. Majú priaznivý vplyv na močové cesty, hladinu cukru v krvi či metabolizmus. Tieto časti rastliny sa na liečebné účely využívali už od nepamäti, no iné to nie je ani so žihľavovými semienkami.

Tie sú okrem iného bohaté na viaceré cenné látky, vrátane vitamínu C a ďalších vitamínov, železa, horčíka, draslíka a iných minerálov a stopových prvkov. Ukrývajú sa v nich i viaceré látky s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré v tele bojujú proti voľným radikálom. V minulosti boli semienka bylinkármi odporúčané napríklad aj pre svoje afrodiziakálne účinky. 

Žihľavovým semienkam sú pripisované i tieto účinky:

  • majú priaznivý vplyv na látkovú premenu a trávenie,

  • pôsobia povzbudzujúco,
  • podporujú stabilnú činnosť obličiek,
  • majú priaznivý vplyv pri hormonálnych problémoch,
  • podporujú zdravie vlasov, kože i nechtov,
  • podporujú dobrý stav kostí,
  • pôsobia proti únave a stresu,
  • podporujú imunitu,
  • odporúčajú sa pri zápalových ochoreniach (zápaloch tráviaceho traktu, kĺbov či močových ciest).

Ako na zber žihľavových semien?

Na zber žihľavových semienok je možné sa vybrať v čase kvitnutia pŕhľav, a to spravidla počas leta. Je však potrebné najskôr rozlíšiť samičie a samčie rastlinky na základe ich kvetov, pretože semená sa zberajú len z tých samičích. Samčie kvety odstávajú do strán, pričom sú zložené z drobnučkých bielych až zelenkastých kvetov. Neobsahujú semienka, no obsahujú akési malé guľôčky, ktoré majú trávovú chuť a nie sú tak výživné.

Samičie kvety sú usporiadané v hustejších a smerom nadol prevísajúcich strapcoch, v ktorých sú prítomné semienka guľovitého tvaru, odborne nazývané nažky. Možností, ako zberať žihľavové semená, je viacero, no nikdy nezabúdajte na ochranné rukavice. Zo žihľavy môžeme priamo otrhávať len spomínané strapce, ideálne do papierového vrecka (nie do plastu). Taktiež je možné odstrihnúť celú vňať, zbaviť ju listov a všetky strapce z nej naraz stiahnuť do vrecka.

Nazbierané strapce necháme na papieri na pečenie dôkladne vysušiť (cca 2 dni, vysušené semienka by mali medzi prstami praskať). Následne ich nad miskou a sitkom pošúchame medzi dlaňami, vďaka čomu semienka popadajú do pripravenej misky. Nakoniec ich uskladníme v sklenenej nádobke s dobrým uzáverom.

TIP: Žihľavové semená nenájdeme na každej rastline, žihľava sa totiž často rozmnožuje aj vegetatívne, a to oddeľovaním dcérskych rastlín od rozkonáreného podzemku. Ak ich máte v prírode problém nájsť, prípadne nie ste milovníkom zberu bylín alebo chcete semienka skúsiť aj mimo sezóny, poobzerať sa po nich môžete aj na internete či v predajniach so zdravými potravinami. 

Odporúčame: Pomoc pre zdravie z ďalekej Ázie: Vieš, čo je triphala?

zber žihľavy

Zdroj: Shutterstock®

Použitie žihľavových semienok

Využitie žihľavových semien je rôznorodé, v jedálničku si nájdu podobné uplatnenie ako ľanové, sezamové či iné olejnaté semená. To znamená, že nimi možno ozvláštniť rôznorodé sladké aj slané pokrmy, ale aj nápoje, ktoré budú vďaka semienkam obohatené o ich jedinečnú ľahko horkasto-orieškovú chuť (ktorú je možné zintenzívniť krátkym opražením semienok), ale aj mnohé živiny, ktoré obsahujú. Stačí ich používať v malom množstve, spočiatku postačí jedna čajová lyžička. Vo všeobecnosti sa odporúča denne prijímať približne 2 až 3 ČL semienok.

Žihľavové semená možno použiť do:

  • ovocných aj zeleninových smoothie nápojov a kokteilov,

  • jogurtov, cereálií, raňajkových kaší, 
  • polievok,
  • šalátových zálievok a dresingov, 
  • na posypanie čerstvých šalátov,
  • na posypanie nátierok,
  • na posypanie ryže, zemiakov alebo inej prílohy.

Recept na žihľavové semienka v mede

Na záver prinášame ešte jednu inšpiráciu na využitie žihľavových semienok. Čo tak ich napríklad naložiť do medu? Do medu sa okrem iného dajú naložiť najrôznorodejšie bylinky, vrátane rozmarínu, tymianu, medovky, harmančeka, levandule a mnohých ďalších. Vďaka odlišným bylinkám tak možno med obohatiť o ich účinné látky a tým aj o pozitívne vlastnosti samotnej bylinky. Podobne to môžete vyskúšať aj so zdraviu prospešnými semienkami z pŕhľavy. 

Na 1 kilogram kvalitného medu postačí 80 až 100 gramov žihľavových semien. Semienka mierne podrvíme v mažiari a postupne ich primiešavame do medu. Med so semienkami musí byť dôkladne premiešaný, následne ho v pohári uzavrieme a necháme pár dní odpočívať v chlade a tme. Nakoniec uskladníme v chladničke. Med so žihľavovými semenami možno používať ako bežný med, skvelý je na doplnenie energie i podporu imunity. 

Odporúčame: Ako podporiť zdravie ciev? Blahodarný vplyv majú kvety tohto stromu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 16.05.22 07:12

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé, vďaka za článok!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní