Zisti, čo je neuralgia, ako sa prejavuje a koho si vyberá za obete!

Zisti, čo je neuralgia, ako sa prejavuje a koho si vyberá za obete!

Ako už z názvu ochorenia vyplýva, predstavuje mimoriadne bolestivý stav, spojený s niektorým z konkrétnych nervov. V nasledujúcich riadkoch vám však podrobnejšie vysvetlíme, čo je neuralgia, ako sa prejavuje, kedy, prečo a u koho k nej dochádza a napokon, čo sa s tým dá robiť. Nikam neodchádzajte a zistite viac!

Ak ste niekedy zažili naozaj pálčivú alebo bodavú bolesť, vystreľujúcu z nervov, s najväčšou pravdepodobnosťou ste mali dočinenie s neuralgiou. Hovoríme teda o intenzívnej až záchvatovitej bolesti. Prichádza náhle, bez varovania či nejakých predchádzajúcich príznakov. Objavuje sa ako dôsledok ochorenia, poranenia alebo stlačenia nervu. Hoci táto bolesť trvá krátko, vie byť naozaj mimoriadne intenzívna. A ak hovoríme krátko, máme na mysli prevažne pársekundovú bolesť, výnimočne môže trvať aj o čosi dlhšie, nie však výrazne.

Zaujme ťa: Sociálna fóbia: Porucha, ktorá ti zmení život. Ako ju poraziť?

ostrá bolesť

Zdroj: Shutterstock®

Zápal trojklaného nervu

Neuralgia sa spája prevažne so zápalom trojklaného nervu, ktorý patrí, oprávnene, k najväčším strašiakom, pokiaľ je reč o stupni bolestivosti. V tomto konkrétnom prípade vám silná bolesť vystreľuje akoby od sánky, cez ucho, až k oku a to na jednej strane tváre. Okrem zápalu trojklaného nervu sa s neuralgiou stretávajú aj pacienti po operáciách (často napríklad po amputácii končatiny) či po napadnutí niektorým druhom zákernej infekcie. Neuralgiu ľudia zažívajú aj ako následok zlomeniny kosti, pásového oparu, cukrovky, ischiasu alebo po vyskočení platničky.

zápal trojklaného nervu

Zdroj: Shutterstock®

Príčin je preto viacero, no bolesť je stále rovnako výrazná a silná. Existujú dokonca typy migrény, ktoré už, dá sa povedať, hraničia s neuralgiou. Neuralgia sa lieči špecifickým druhov liekov. Do rizikovej skupiny patria najčastejšie ľudia po 40. roku života. Hoci prichádza, ako sme spomenuli vyššie, náhle a bez varovania, aspoň čiastočne môžete zabrániť vzniku neuralgie dostatočným príjmom vitamínu B12, horčíka a tiamínu. Predovšetkým horčík má schopnosť výrazne upokojovať nervový systém. Rozhodne si však tieto látky nezačnite nasadzovať vo veľkom. Naopak, zaraďte ich do jedálnička šetrne a prirodzene, prípadne až po porade s lekárom. V opačnom prípade by ste si mohli viac uškodiť, než pomôcť.

Bude sa ti páčiť: Nečakaj do leta a zisti, prečo jesť dary mora pravidelne!

prudké bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Čo zaradiť do jedálnička?

Jedzte celozrnný chlieb, nelúpanú ryžu, pšeničné klíčky, strukoviny, zelenú listovú zeleninu a orechy. Naopak, skúste obmedziť konzumáciu mäsa a syrov. Ak vám neuralgiu spôsobuje pásový opar a pľuzgiere, sledujúce dráhu nervu, začnite jesť viac orechov, avokáda a citrusového ovocia. Vo všeobecnosti siahajte po strave s protizápalovými účinkami. Ak tieto silné bolesti spôsobuje ischias, bolesť, spojenú s ochorením sedacieho nervu môžete zmierniť masážou olivovým olejom. Ak ste náchylné na neuralgie, z akéhokoľvek dôvodu, inhalujte éterické oleje z arniky, paliny obyčajnej, levandule či medovky.

V prípade, že užívate hormonálnu antikoncepciu, skúste pouvažovať nad zmenou antikoncepčnej metódy. V rámci prevencie takisto skúste obmedziť používanie klimatizácie a všeobecne pobyt v prievane, ktorý býva častým spúšťačom tejto neznesiteľnej ostrej bolesti.

Neprehliadni: Sebarozvoj s koučkou: Ako posilniť svoje ego?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Pavlína Vaksmundská 16.11.18 17:35

PV
karma
113.00

Neuralgia . Nepočula som o tom ,ale je to v podstate migréna. A tú ja mám ,a tieto príznaky tiež.. Tak skúsim zmeniť hormonálnu antikoncepciu ,zrejme je to z toho ..Inak často jem orechy ,zelenú listovú zeleninu a pod. , málo mäsa ,no syry zbožňujem ..

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 16.11.18 19:40

MM
karma
100.00

tiež som si prešla hroznými migrénami, určite boli hormonálneho pôvodu, lebo od určitého času mám pokoj

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 16.11.18 19:45

ĽŠ
karma
100.00

Mimoriadne bolestivý stav, horčík a strava vedia byť naozaj nápomocné.

  • 1
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 16.11.18 20:57

karma
74.00

ja som mala Neuralgiu opakovane a teda poviem Vám je to príšerná bolesť...a trvá dlho niekedy až týždne ... v podstate ani lieky na bolesť to moc netlmia ...ked je stav akútny... liečbu som mala v spolupráci lekárov, imunológ,infektológ a neurológ ... a čo mi ju spôsobilo??, hmmm mávam herpes často na oku dokonca nedávno mi vravel infektológ že je to pásový opar tváre ...a to je spúšťač aj neuralgie, dalej roky mám problémi a vážne z platničkami krčnej chrbtice.. dokonca mám jednu operáciu za sebou...takže aj to je indícia k neuralgii a veru v zime mi chlad často vyvolá neuralgiu... neprajem to nikomu zažiť a radšej si treba dávať naozaj velký pozor na seba

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 17.11.18 10:14

AK
karma
100.00

no našťastie táto hrozná choroba ma obchádza

  • 1
Odpovedať

Zuzana Szocsova 06.12.18 22:05

ZS
karma
100.00

kolega mal zapal trojklanneho nervu.. vyzeral ako s porazkou, pol tvare nevedel hybat

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní