Zívaš, aj keď nie si unavená? Toto sú skutočné dôvody, prečo zívame!

Zívaš, aj keď nie si unavená? Toto sú skutočné dôvody, prečo zívame!
  • 07.07.2018
  • Simona Kostková

Zívanie pripisujeme väčšinou únave alebo nedostatku kyslíka v tele, s ktorým sa stretávame hlavne v uzavretých miestnostiach. Tento akt je však starší, než si myslíte! To, že zívame aj vtedy, ak zíva niekto iný, má dôležitý význam v rámci histórie. Vedci sa snažia prísť s riešením, prečo zívame, aj keď nie sme unavení a toto sú pravdepodobné dôvody!

Niektorí si myslia, že miera empatie odzrkadľuje pravidelnosť nášho zívania. Iní tvrdia, že zívanie je priamo úmerné obsahu kyslíka v našom tele alebo dokonca, že je to spôsob regulácie teploty. Tak či onak, posvieťte si spolu s nami na jednu zo záhad nášho tela a zistite, prečo práve vy zívate, i keď ste doružova vyspatí!

Ste empatickí? Tak zívajte!

Zívanie nie je nič neobvyklé, robíme to všetci a hlavne pred spaním a po zobudení. Niekedy sa nakazíme od niekoho iného, kto pri nás zíva a niekedy nás to chytí aj po výdatnom obede. Napriek tomu, vedcov to zaujíma už dlhé roky a snažia sa zistiť, prečo zívame. Podľa jednej z teórií je zívanie spoločenský jav, ktorý nesúvisí s únavou, ale s tým, či sme empatickí. Počuli ste už o tom?

To, či zívame alebo nie, nesúvisí s vnútornými pochodmi v našom tele, ale je to určitý spôsob komunikácie. Naši predkovia totiž zívali z dvoch dôvodov – buď, keď chceli komunikovať a naznačiť tak, že sa nudia alebo sú unavení a preto, aby ukázali zuby a odstrašili tak potencionálneho predátora – či už to bol človek alebo zviera. Okrem toho, zívanie súvisí s tým, do akej miery sme empatickí. Čím viac sme empatickejší, tým viac zívame. Práve toto je dôvod, prečo je zívanie také nákazlivé. Všimnite si, či ostatní ľudia vo vašej spoločnosti začnú zívať po tom, čo začnete vy. Odhalíte tak pomerne ľahko tých, ktorí sú naozaj empatickí!

Zaujme ťa: Čo spôsobuje nespavosť? Neuveriteľné, ale môžu za to tvoji rodičia!

prečo je zívanie nákazlivé

Zdroj: Shutterstock®

Nedostatok kyslíka rovná sa únave

Určite ste sa už stretli s človekom, ktorý vám povedal, že zívanie súvisí s nedostatkom kyslíka. Možno to bola práve vaša mama, ktorá vám otvárala okno v izbe, či už bola vonku zima alebo teplo. Ale prečo to tak je? Dôvod je jednoduchý – nedostatok kyslíka a nadbytok oxidu uhličitého v krvi evokuje, že naše telo je unavené a zívanie je obranný mechanizmus, ktorým nám telo dáva jasne najavo, že je načase ísť spať. 

Táto teória nie je celkom jednoznačná. Je dokonca dokázané, že aj plod v tele matky zíva a ten má kyslík práve vďaka matke. Z toho vyplýva, že nejde o prejav únavy, ale o nedostatok kyslíka či nadbytok oxidu uhličitého. Napriek tomu nemôžeme tvrdiť, že nedostatok kyslíka sa rovná únave. Je to skôr reflex, ktorý dokáže odplaviť nepríjemné myšlienky, slzami osviežiť oči a uvoľniť brušné svaly. Pravdepodobnejší dôvod vzniku tohto reflexu je iný.

zlý spánok

Zdroj: Shutterstock®

Prehriaty mozog

Poslednou, pomerne najlepšou teóriou, prečo zívame, je regulácia teploty. Možno ste si všimli, že ak je vonku veľké teplo, zívame častejšie. Je to preto, lebo telo sa snaží ochladiť pomocou tohto jednoduchého reflexu. Zívaním sa totiž zvýši prietok krvi, hlavne tvárou. Častejšie budeme zívať pri rýchlom vzostupe teploty, než pri stabilnej vysokej teplote, kedy nám hrozí vdýchnutie teplého vzduchu, ktorý by nás mohol zahriať ešte viac.

Ideálne náš mozog funguje pri určitej teplote a pokiaľ náhle zvýšime teplotu tela, začneme zívať. Najčastejšími spúšťačmi sú, okrem únavy a vyčerpania, aj stres, hnev či dokonca milostné hrátky. Počas týchto emócií nám rýchlo stúpne teplota tela a náš mozog sa začne prehrievať, dokonca môžeme pozorovať mierny pokles pozornosti, myslíme pomalšie a pomalšie aj reagujeme na okolité deje.

ako sa dobre vyspať

Zdroj: Shutterstock®

Každá z týchto troch teórií má určitý vplyv na zívanie. Preto, ak začnete zívať, nemyslite hneď iba na spánok, ale aj na iné možné dôvody. Zívaním nám telo totiž nenaznačuje vždy iba to, že je unavené. Možno sa snažíte iba komunikovať s partnerom, ktorý vás nudí, možno ste iba vo veľkom strese a váš mozog sa prehrial alebo ste v miestnosti, kde nie je ani jedna molekula kyslíka.

Zaujímavosťou je, že zívanie napriek tomu patrí k nepríjemným prejavom – buď tým nakazíte svoje okolie alebo tým dáte najavo svoj nezáujem. Napríklad takí Japonci to považujú za normálny prejav, ba dokonca za nutnosť. Veria totiž v to, že nič, čo je prirodzené, netreba potláčať.

Odpadneš: Máš svoj osvedčený rituál pred spaním? Pre toto je veľmi dôležitý!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Gašová 07.07.18 11:01

karma
91.00

Veľmi zaujímavý článok :)

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 07.07.18 11:35

PV
karma
113.00

Aj ja som niekde čítala ,že ked zívame, máme málo kyslíka v mozgu .. To ,že je prehriaty alebo že zívame zo stresu som nevedela.. Zaujímavé čítanie ;-)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 07.07.18 21:36

MM
karma
100.00

zívanie je nákazlivé, hneď, ako som prečítala článok, začala som zívať, čistá empatia :-)

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 07.07.18 21:45

karma
109.00

Vedela som akurát to,že zívanie je nákazlivé.A ked sme mali psíka,zíval aj on :-)

  • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 08.07.18 17:08

JU
karma
103.00

zaujímavý článok, vedela som len že zívanie je nákazlivé

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní