Má medovina pozitívne účinky na naše zdravie? Poznáme odpoveď

Má medovina pozitívne účinky na naše zdravie? Poznáme odpoveď

Hovorí sa, že alkohol je metla ľudstva. No stále častejšie sa dozvedáme, že niektoré druhy dokážu v malom množstve viac než pozitívne vplývať na náš organizmus.

Známe sú napríklad účinky pohára červeného vínka na krvný tlak. A čo taká medovina?

Tento nízkoalkoholický nápoj, ktorého súčasťou je i med, je chutný či už teplý alebo vychladený. Má však nejaký blahodarný vplyv na naše telo? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo je to medovina?

Medovina je kvasený nápoj z medového roztoku s nízkym obsahom alkoholu. Je to v podstate medové víno, ktoré najčastejšie obsahuje okolo 13 percent alkoholu, prípadne o niečo viac. Tento nápoj vzniká s pomocou vínnych kvasiniek v medovom roztoku. Základnými zložkami pri výrobe medoviny sú med a voda, ktoré sa miešajú a pasterizujú. Potom sa zmes naleje do kvasných nádrží, do ktorých sa pridáva vínna kvasinka. Ku kvaseniu dochádza pri teplote približne 17°C, pričom proces môže trvať až niekoľko týždňov.

História medoviny siaha poriadne ďaleko. Vyrábali si ju už v starovekom Grécku, Ríme či Egypte. Taktiež ju poznali Germáni, Keltovia, či dokonca Slovania. V súčasnej dobe sa už medovina vyrába po celom svete a vďaka rozličným receptúram všade chutí úplne inak. A len pre zaujímavosť. Viete kde na svete je najlepšia medovina? Práve Slovensko je držiteľom najvyššieho počtu ocenení za svoju medovinu zo svetových súťaží medu pripravovaných svetovou včelárskou federáciou.

Pozri aj: Mrkva po kórejsky – šalát s netradičnou a skvelou chuťou

med

Zdroj: Shutterstock®

Poznáme viacero druhov

Nie je medovina ako medovina. Existuje totiž množstvo rôznych postupov a receptúr na jej prípravu. Rozličné druhy medovín však môžeme rozdeliť aspoň do základných kategórií. V prvom rade je nutné spomenúť tradičnú medovinu, ktorá sa vyrába len z medu a vody a nepridávajú sa do nej žiadne príchute. Tento druh medového nápoja je najcennejší, pretože je prirodzený s čistou chuťou. Svetlá medovina sa pripravuje z kvetového medu, preto má typickú zlatistú farbu. Pri tmavej medovine sa zase používa tmavší lesný med.

Do tohto druhu nápoja sa niekedy pridávajú rôzne prímesi. Môže ísť napríklad o byliny alebo koreniny. Často padá voľba na škoricu, klinčeky, zázvor, mätu, vanilku, koriander či muškátový oriešok. Existujú však aj ovocné medoviny, do ktorých sa pridáva ovocie alebo ovocné šťavy. Známa je jablková aj hroznová medovina. Taktiež výrobcovia používajú ríbezle, čučoriedky, šípky, či dokonca mandľovú alebo orechovú arómu.

účinky medoviny

Zdroj: Shutterstock®

Takéto má na nás účinky

Základnou surovinou pri výrobe medoviny je med, ktorého pozitívne účinky na telo človeka sú známe už od nepamäti. Avšak aj medovina nám má čo ponúknuť. V tomto nízkoalkoholickom nápoji boli objavené flavonoidy a fenolové látky. Ide o prírodné bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú mnohé biologické účinky. Pôsobia antioxidačne, antimikrobiálne, protirakovino a protizápalovo.

Okrem toho medovina aj vďaka obsahu alkoholu napomáha k látkovej premene a podporuje prekrvenie. Taktiež vplýva na zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu a ten zlý naopak znižuje. Medovina dokáže podporiť imunitný systém a môže byť prevenciou pred rôznymi chorobami. Tento nápoj má vplyv na odkyslenie organizmu, prečistenie tráviaceho traktu a odstránenie stresu. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na to, že o spomínaných pozitívach a vplyvoch medoviny môžeme hovoriť len v prípade rozumnej konzumácie, napríklad v malom množstve 1 až 2 razy týždenne.

horúci medovinový nápoj

Zdroj: Shutterstock®

Zahrejte sa medovinou

Medovina sa pije studená i teplá. Pri podávaní za studena by mala mať ideálne okolo 15 stupňov. Horúca medovina by zase nemala prekročiť teplotu 60 stupňov. Kalíšok tohto medového vínka si môžete vychutnať i samostatne, alebo si skúste trochu pridať do obľúbeného ovocného čaju. Z medoviny sa dá pripraviť aj úžasný nápoj na zohriatie do sychravých jesenných alebo zasnežených zimných dní.

Budete naň potrebovať 0,5 dcl medoviny, jednu mandarínku, tri pomaranče, jednu celú škoricu, päť klinčekov a čajovú lyžičku medu. Šťavu z mandarínky a pomarančov nalejte do menšieho hrnca, pridajte škoricu i klinčeky a nechajte zovrieť. Potom hrniec odstavte z ohňa a jeho obsah nechajte mierne vychladnúť. Následne pridajte med a medovinu. Dobre premiešajte a môžete podávať.

Odporúčame: Dylon: Farebná revolúcia pre vaše oblečenie


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

16 komentárov

Soňa Krátka 02.11.17 08:06

SK
karma
114.00

najlepšia medovina sa vyrába u nás v Smoleniciach, najlepšia preto, lebo vyhrala mnohé svetové súťaže - v Paríži, v Číne, v Amerike...je veľmi kvalitná, chodíme si do ich obchodíku kupovať hlavne med, ale majú aj iné produkty z medu a hlavne vieme , čo kupujeme...páči sa mi, že majitelia robia aj mnohé super akcie v ich areáli a takto propagujú slovenskú medovinku, naposledy sme tam boli na akcii "MEDOWEEN", mohli sme okoštovať medovinky, medové pivo, medové limonády...bolo veselo a príjemne...

  • 5
Odpovedať

Nikola Turková 03.11.17 21:41

karma
110.00

Dobrý deň, ďakujeme, že ste nám takto predstavili medovinku zo Smoleníc. Je dobré vedieť, aké poklady a kde ukrýva naše Slovensko. Želáme pekný deň :)

  • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 02.11.17 09:40

KK
karma
90.00

na Vianoce kupujeme medovinu...do Smoleníc nemáme ďaleko takže vygooglim a prídeme kuk

  • 2
Odpovedať

Soňa Kelemenová 02.11.17 10:15

SK
karma
86.00

u nas v Komarne sa konana kazdorocne Medovinovy festival... tak tam si je z coho vybrat.... super podujatie.. kazdym rokom pribuda navstevnost... ludia chcu zit zdravo... radsej si pridu kupit nieco domace ako v obchode kupene

  • 2
Odpovedať

Daniela Bieliková 02.11.17 11:42

DB
karma
117.00

mne medovina nechutí, skúšala som na jarmoku, ale asi to nebola tá pravá medovina...

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 02.11.17 12:53

MD
karma
132.00

Ja som medovinu prvýkrát vyskúšala vlani...až nechápem, prečo sa u nás doma nikdy nevyskytla, naozaj chutí lahodne. Ale neviem si predstaviť, že by som ju pila viackrát týždenne, ja alkohol moc nemusím, stačí mi ak si dám len prípitok pri nejakej slávnostnej príležitosti...alebo občas dve deci piva

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 02.11.17 17:36

KK
karma
105.00

medovinu som ešte nepila, budem musieť ochutnať

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 02.11.17 19:28

MM
karma
100.00

toto mi už silno pripomína Vianoce a vianočné trhy

  • 0
Odpovedať

Nikola Turková 03.11.17 21:43

karma
110.00

Dobrý deň. Áno je to tak, medovina, punč či varené vínko neodmysliteľne patria k vianočnému obdobiu. Už sa to veď pomaličky i blíži. Želáme pekný deň :)

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 02.11.17 20:20

MR
karma
109.00

na trhoch ju vždy obchádzam, lebo si myslím že je príliž sladká.. no musím vyskúšať

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 02.11.17 22:16

HZŠ
karma
102.00

Medovinu som dávnejšie pila na vianočných trhoch, nejako ma neohúrila. Nad jeho účinkami som neuvažovala. Na terajších vianočných trhoch si to zopakujem.

  • 0
Odpovedať

Monika Červinková 02.11.17 22:22

karma
87.00

mňam, milujem medovinku

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 04.11.17 23:44

IM
karma
100.00

minulý rok na vianoce sme ju mali prvý raz, ale kupená riadno od včelára

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 25.06.18 21:14

JK
karma
100.00

Tak toto som vôbec nevedela hoci nepijem určite ju kúpim pre návštevu aj ako darček

  • 0
Odpovedať

Enka Nova 07.01.19 13:26

EN
karma
-1.00

Urcite
medovina je zazrak
med celkově že
tu jsem na to narazila
a myslim ze cista pravda

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 13.02.19 20:20

JK
karma
100.00

v malom množstve 1 až 2 razy týždenne si dám

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní