Menštruačný kalíšok: Toto o ňom potrebuješ vedieť!

Menštruačný pohárik

Dnešné obchody či drogérie ponúkajú naozaj veľké množstvo produktov, bez ktorých sa asi žiadna žena počas menštruácie nezaobíde.

 

Na výber sú tampóny či vložky, a to nehovoriac ešte o tom, že je možné sa rozhodovať medzi rôznymi značkami, druhmi i veľkosťami.

 

Menštruačný kalíšok je spomedzi týchto dámskych hygienických pomôcok asi najmenej bežný, no stále viac žien ním počas svojich dní nahrádza už spomínané produkty. Tento výrobok má totiž celý rad skvelých výhod. Dnes vám prezradíme, čo všetko by ste o menštruačných kalíškoch mali vedieť!

 

Čo je menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok alebo pohárik je flexibilná nádobka, ktorá slúži na zachytávanie tekutín počas obdobia menštruácie. Má tvar lievika so stopkou na konci a veľkosť približne 5 centimetrov. Väčšina z nich sa vyrába hlavne z antialergického lekárskeho silikónu, ktorý je zdravotne nezávadný. Táto hygienická pomôcka pracuje na trochu inom princípe ako vložky či tampóny. Kalíšok totiž menštruačné tekutiny nepohlcuje, ale iba odvádza a uskladňuje. Menštruačné poháriky sa po použití nevyhadzujú. Po vybratí sa z nádobky tekutiny jednoducho vylejú. Bez problémov vám poslúžia v rozmedzí od 5 až do 15 rokov. Konkrétnu životnosť udáva výrobca. Ak kalíšok nezmenil svoj tvar či farbu, nie je dôvod ho meniť.

 

K dostaniu sú však i jednorazové poháriky, ktoré sa klasicky zahadzujú, rovnako ako vložky či tampóny. Silikónové kalíšky na dlhodobé používanie sa zvyčajne predávajú v dvoch veľkostiach. Tie s väčším priemerom sú určené ženám po pôrode alebo po tridsiatom roku života. Pohárik s o niečo menším priemerom je vhodný pre ženy, ktoré nerodili prirodzenou cestou a ženám pred tridsiatkou. Cena týchto hygienických pomôcok sa pohybuje okolo 10 až 30 eur.   

 

Odporúčame: Overené triky ako využiť lak na nechty v domácnosti. Poznáš tieto?

Výhod je niekoľko

Menštruačný kalíšok má oproti tampónom a vložkám množstvo výhod. V prvom rade je potrebné zohľadniť zdravotnú stránku danej veci. Používaním kalíška je možné zabrániť výtokom, svrbeniu a vážnejším ochoreniam. Krv totiž odteká priamo do nádobky a nemá kontakt s pošvou. Naopak tampóny, ktoré sú často bielené toxickým chlórom, tekutiny do seba vsakujú, čím vytvárajú perfektné zázemie baktériám. Menštruačné poháriky ďalej zabezpečujú stabilizované vaginálne pH. Ich používaním sa nevysušuje pošvová sliznica a nenarušuje mikroflóra.

 

Z produktu, ktorý je vyrobený z nezávadného silikónu sa neuvoľňujú žiadne vlákna či chemické látky. Kalíšok taktiež eliminuje nepríjemný menštruačný pach, ktorý sa pri použití vložiek či tampónov môže vyskytovať. Keďže vám jeden menštruačný pohárik vydrží celé roky, veľkou výhodou je aj šetrenie peňazí. Predstavte si, že dokáže nahradiť pokojne cez 3000 tampónov, čo je spotreba približne za 10 rokov. Avšak aj pri oveľa častejšom menení kalíška sa to s výdajmi za ostatné hygienické pomôcky nedá porovnávať. Šetrením vašej peňaženky zároveň šetríte i matku prírodu, keďže nevytvárate žiaden odpad.      

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Sú tu nejaké nevýhody?

Na menštruačných kalíškoch môžeme nájsť i niekoľko nevýhod, tie však zďaleka neprevyšujú množstvo ich pozitívnych vlastností. Pre niektoré ženy môže byť namáhavé zavádzanie produktu. Ide najmä o mladšie dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Môžu sa objaviť aj problémy so zapasovaním na to správne miesto, čo je spôsobené individuálnou anatómiou každej ženy. Vkladanie ľahko sťažia myómy či poklesnutá maternica.

 

Ženy, ktoré ešte nemajú s kalíškom veľkú prax, môžu mať problém s jeho vyprázdňovaním. Ak sa totiž vyberá neopatrne, je tu riziko vyliatia tekutiny a vzniku neporiadku. Pred začatím používania menštruačného kalíška musíte mať na pamäti, že sa o tento produkt budete musieť starať. Jeho údržba spočíva v sterilizácii pred začatím menštruácie aj po jej skončení.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Zavádzanie kalíška nie je náročné

Mohlo by sa zdať, že zaviesť si do pošvy produkt podobného tvaru, je komplikované. Všetko je len o cviku, presne ako pri používaní tampónov. Menštruačný kalíšok je možné zaviesť viacerými spôsobmi. Veľmi jednoducho sa pohárik vkladá, ak ho preložíte na polovicu, chytíte čo najnižšie a zavediete o niečo nižšie ako tampóny. Následne ho pustíte a on sa vo vnútri rozvinie. Vytvorí sa tak malý podtlak, pri ktorom sa kalíšok nalepí na steny pošvy. Podtlak skontrolujete jemným zatiahnutím za stopku pohárika. Zavedený je správne, ak sa pevne drží. Podrobný popis však nájdete priložený i k zakúpenému produktu.

 

Prvé zavádzanie menštruačného pohárika je najlepšie vyskúšať počas posledných dní menštruácie. Pretečenia sa pri správnom použití vôbec nemusíte obávať. Táto hygienická pomôcka má totiž kapacitu okolo 20 ml, pričom počas celej menštruácie sa tekutín vylúči od 30 do 90 ml. Kalíšok sa mení každých 6 až 8 hodín, poskytuje však ochranu maximálne 12 hodín. Pri silnej menštruácii ho môžete pokojne vymieňať častejšie. Jeho vyberanie je veľmi jednoduché. Pohárik si chyťte za stopku a mierne zatlačte jeho spodný okraj, čím sa uvoľní podtlak. Následne ho vytiahnite a vylejte z neho tekutinu. Po umytí je pomôcka pripravená na použitie.  

Je vhodný vždy a všade?

Pohárik môžete bez obáv používať počas celej noci. Stačí ho tesne pred spaním a hneď po zobudení vyprázdniť. Tento produkt poskytuje v noci oveľa väčšiu ochranu, ako napríklad vložky. Vhodné je používať ho aj počas akejkoľvek športovej aktivity. Kalíšok vás nebude obmedzovať pri jazde na bicykli, behaní, tanci či lyžovaní. Môžete sa s ním i kúpať, pohárik dokáže spoľahlivo oddeliť vonkajšie prostredie od vnútra.

 

Taktiež predstavuje ideálne riešenie pri cestovaní. V takýchto prípadoch totiž nemusíte zo sebou nosiť veľké množstvo ďalších ženských hygienických pomôcok. Uvažovať o používaní menštruačného kalíška by ste mali v prípade, ak vás trápia časté vaginálne mykózy. Jediný prípad, kedy sa používanie pohárika neodporúča, je v období šestonedelia.  

 

Pozri aj: Nežný outfit na rande: Máš doma podobné kúsky?


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Hriešne dobré aj folklórne nákupy
Sebarozvoj s koučkou: Čo s nedostatkom času?
Jesenné zmeny zvládnete s novou Magnesia RED brusnica
Jednoduchý letný outfit, v ktorom zažiari každá!
Strihanie vlasov: Ako často treba navštevovať kaderníka?
Strihanie vlasov: Ako často treba navštevovať kaderníka?
Cvičiť sa oplatí: Toto sú pozitíva pravidelného cvičenia!
7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!
Endometrióza: Čo všetko by o nej mali vedieť najmä mladé ženy?
Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!
Samozber broskýň: Kde a za koľko si môžeme nazbierať broskyne?
Čo muži najviac milujú na ženách a čo si najviac všímajú? Poznáme odpovede!
Nafúknuté brucho niekedy vyzerá ako tehotenské. Ako sa ho zbaviť?
Dylon: Farebná revolúcia pre vaše oblečenie
Čo v domácnosti vymeniť za nové? Skontroluj týchto 5 vecí!
Eva Vozárik: Mama a podnikateľka mení pohľad na ženský svet krásy
Gýč alebo umenie? Najnovšie trendy nechty vzbudzujú pohoršenie!
Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?
Izolačná páska: Ako ti pomôže v domácnosti či v prírode? Neuveríš!
Modelky ukázali svoju tvár bez make-upu. Ako reálne vyzerajú?
Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!
Vtipné, avšak pravdivé informácie o tehotenstve. Toto ti nik nepovie!
Tibetská hormonálna gymnastika: 5-minútové cvičenie pre lenivých
Inšpiruj sa: Legendárne outfity zo seriálu Sex v meste!
7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!
 

11 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.13.09.17 07:44 | Žofia Mažáriová | karma: 76
Tak toto teda určite nie!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 2 hlasuj minus


13.09.17 10:33 | benynka | karma: 86
dnes keď už ani plienky sa nevyvárajú mi to pripomína návrat späť

odpovedať

hlasuj plus 2 | 2 hlasuj minus


13.09.17 10:40 | Tincura Štípalová | karma: 73
no toto sa mi moc nezdá...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 2 hlasuj minus


13.09.17 11:14 | Soňa Kelemenová | karma: 88
ja ho veruže už používam roky.... a som nesmierne spokojná..... konečne som sa zbavila výtokov...odporúčam ho každej z vás

odpovedať

hlasuj plus 5 | 0 hlasuj minus


13.09.17 12:05 | Nikola Turková | karma: neurčená
Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o vašu osobnú skúsenosť :)

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


13.09.17 15:58 | Lucia Valková | karma: 80
Tak toto ma zaujalo,veľmi dobrý článok.

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


13.09.17 16:06 | Milka Damašková | karma: 84
Myslím že je to veľmi dobrá vecička, má veľa výhod tak prečo ju neskúsiť?

odpovedať

hlasuj plus 2 | 0 hlasuj minus


13.09.17 17:53 | Pavlína Vaksmundská | karma: 88
Super , asi ho vyskúšam. Dakujem za skvelý článok, ktorým ste ma uistili ,že je to dobrá voľba.. Bála som sa toho ako to zaviesť , či z neho nevytečie tekutina, počas chôdze a pod. Ešte raz vdaka..

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


13.09.17 18:36 | Marianna Rajniaková | karma: 83
asi to treba len skúsiť ale tiež mi to moc nepozdáva..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 1 hlasuj minus


13.09.17 22:21 | Monika | karma: 100
nepočula som o tom a neviem si to predstaviť :D

odpovedať

hlasuj plus 0 | 1 hlasuj minus


20.11.17 17:54 | Martina Varhaníková | karma: 100
Super, že čítam aj reakcie, tiež sa odhodlávam to vyskúšať. Známa si to nevie vynachváliť. Zrejme je to len o vyskúšaní...kedyi sa odsudzovali tammpóny a teraz by sme si menštruáciu bez nich nevedeli predstaviť..hlavne v lete. :o)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Kde sú stratené ponožky z práčky? Záhada vyriešená!

28.10.2017 LIFESTYLE
Kde sú stratené ponožky z práčky? Záhada vyriešená!

Prichádza moment prania a vy sa už začínate modliť. Modlíte sa za to, aby ste ponožky vybrali z práčky v rovnakom počte, ako ste ich tam vložili.   Samozrejme záhada z názvom stratené ponožky z práč...

Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme

07.11.2017 LIFESTYLE
Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme

Je vo všobecnosti známe že raňajky sú najdôležitejšou časťou dňa. Mali by sme si na ne vyhradiť čas a urobiť si z nich akýsi rituál – neponáhľať sa a vychutnať si ich, čo je však častokrát nemožné...

Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

04.11.2017 LIFESTYLE
Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

To, že cigarety škodia zdraviu, vie každá z nás. Množstvo jedov, ktoré si fajčiari doprajú každé ráno ku kávičke, sa však môže vyrovnať tým, ktoré denne prijíma aj nefajčiar...

Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

13.11.2017 LIFESTYLE
Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

Všetci dobre vieme, načo slúži mraznička v domácnosti. Už v detstve sme sa učili, že slúži na uchovávanie potravín, pri ktorých chceme, predĺžiť ich dobu životnosti...

Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

12.11.2017 LIFESTYLE
Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

Už naše staré mamy nás učili, že chlieb sa nemá vyhadzovať. Prečo aj, keď sa dá ešte nejako využiť a ušetriť tak pár eur.    Ak starý chlieb nechcete vyhodiť, ale neviete čo s ním...

Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

08.11.2017 KRÁSA
Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

O Dr. Sandre Lee, nazývanej aj ako Dr. Pimple Popper, ste si už u nás na KAMzaKRÁSOU.sk mohli čo-to prečítať. Stala sa hviezdou internetu, vďaka jej - možno pre niekoho nechutnučkým, videám...

Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?

27.10.2017 LIFESTYLE
Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?

I tak malý orgán, akým je štítna žľaza, dokáže narobiť veľké problémy. Stačí, ak nefunguje presne tak ako má a na našom tele sa to prejaví najrozličnejšími spôsobmi...

Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

10.11.2017 LIFESTYLE
Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

Mrkva je veľmi zdravá zelenina plná vitamínov a minerálov. Veľa ľudí ju má zaradenú do kategórie polievkovej zeleniny a čerstvú ju konzumuje málokto...

Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

03.11.2017 LIFESTYLE
Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

História instantnej kávy sa začala písať v roku 1901, keď japonský vedec Satori Kato predstavil svetu kávový prášok. Keďže nemal podnikavého ducha, nepodarilo sa mu na nej zarobiť...

Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

06.11.2017 LIFESTYLE
Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

Každá chladnička v domácnosti funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Občas pri nej mávame pocit, že je to čarovná skrinka, ktorá sa častým otváraním sama záhadne naplní...

Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

29.10.2017 LIFESTYLE
Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

Chcete, aby vaše potraviny vydržali dlhšie čerstvé? Naučte sa spôsoby, ako ich správne skladovať.    Rôzne druhy potravín sa musia rôzne skladovať. Dnes sa zameriame na vajíčka.   Viete ako ich s...

Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

15.11.2017 LIFESTYLE
Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

Záujemcov o zdravý životný štýl neustále pribúda. Veľa z nás sleduje, čo je a čo nie je vhodné jesť. Sústreďujeme sa na zadné strany obalov, ktoré nám majú jasne povedať, čo je „zdravé"...

Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

21.11.2017 LIFESTYLE
Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

Naše telo každý deň absorbuje tisíce toxínov, ktoré sa nachádzajú v bežných potravinách. Dokonca vás prekvapí, že najviac toxínov sa nachádza v potravinách, ktoré konzumujeme každý deň...

Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

31.10.2017 LIFESTYLE
Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

Domov má byť naším útulným miestečkom, v ktorom sa cítime príjemne. Avšak niekedy sme jeho otrokom. Zabúdame na to, že byt/dom má slúžiť nám, a nie my jemu...

Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

20.11.2017 LIFESTYLE
Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

Po príchode nového človiečika na svet každú matku zaplavia pocity radosti, eufórie. Na druhej strane ju tiež zaplavia pocity vyčerpanosti a strachu...

Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?

01.11.2017 HOROSKOPY
Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?

Horoskop na november 2017  sa sústreďuje najmä na kompenzáciu únavy s radostnými udalosťami. Tak budeme schopní dobiť si stratenú energiu. A aj keď je rok 2017 skoro na konci...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s