Menštruačný kalíšok: Toto o ňom potrebuješ vedieť!

Menštruačný pohárik

Dnešné obchody či drogérie ponúkajú naozaj veľké množstvo produktov, bez ktorých sa asi žiadna žena počas menštruácie nezaobíde.

 

Na výber sú tampóny či vložky, a to nehovoriac ešte o tom, že je možné sa rozhodovať medzi rôznymi značkami, druhmi i veľkosťami.

 

Menštruačný kalíšok je spomedzi týchto dámskych hygienických pomôcok asi najmenej bežný, no stále viac žien ním počas svojich dní nahrádza už spomínané produkty. Tento výrobok má totiž celý rad skvelých výhod. Dnes vám prezradíme, čo všetko by ste o menštruačných kalíškoch mali vedieť!

 

Čo je menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok alebo pohárik je flexibilná nádobka, ktorá slúži na zachytávanie tekutín počas obdobia menštruácie. Má tvar lievika so stopkou na konci a veľkosť približne 5 centimetrov. Väčšina z nich sa vyrába hlavne z antialergického lekárskeho silikónu, ktorý je zdravotne nezávadný. Táto hygienická pomôcka pracuje na trochu inom princípe ako vložky či tampóny. Kalíšok totiž menštruačné tekutiny nepohlcuje, ale iba odvádza a uskladňuje. Menštruačné poháriky sa po použití nevyhadzujú. Po vybratí sa z nádobky tekutiny jednoducho vylejú. Bez problémov vám poslúžia v rozmedzí od 5 až do 15 rokov. Konkrétnu životnosť udáva výrobca. Ak kalíšok nezmenil svoj tvar či farbu, nie je dôvod ho meniť.

 

K dostaniu sú však i jednorazové poháriky, ktoré sa klasicky zahadzujú, rovnako ako vložky či tampóny. Silikónové kalíšky na dlhodobé používanie sa zvyčajne predávajú v dvoch veľkostiach. Tie s väčším priemerom sú určené ženám po pôrode alebo po tridsiatom roku života. Pohárik s o niečo menším priemerom je vhodný pre ženy, ktoré nerodili prirodzenou cestou a ženám pred tridsiatkou. Cena týchto hygienických pomôcok sa pohybuje okolo 10 až 30 eur.   

 

Odporúčame: Overené triky ako využiť lak na nechty v domácnosti. Poznáš tieto?

Výhod je niekoľko

Menštruačný kalíšok má oproti tampónom a vložkám množstvo výhod. V prvom rade je potrebné zohľadniť zdravotnú stránku danej veci. Používaním kalíška je možné zabrániť výtokom, svrbeniu a vážnejším ochoreniam. Krv totiž odteká priamo do nádobky a nemá kontakt s pošvou. Naopak tampóny, ktoré sú často bielené toxickým chlórom, tekutiny do seba vsakujú, čím vytvárajú perfektné zázemie baktériám. Menštruačné poháriky ďalej zabezpečujú stabilizované vaginálne pH. Ich používaním sa nevysušuje pošvová sliznica a nenarušuje mikroflóra.

 

Z produktu, ktorý je vyrobený z nezávadného silikónu sa neuvoľňujú žiadne vlákna či chemické látky. Kalíšok taktiež eliminuje nepríjemný menštruačný pach, ktorý sa pri použití vložiek či tampónov môže vyskytovať. Keďže vám jeden menštruačný pohárik vydrží celé roky, veľkou výhodou je aj šetrenie peňazí. Predstavte si, že dokáže nahradiť pokojne cez 3000 tampónov, čo je spotreba približne za 10 rokov. Avšak aj pri oveľa častejšom menení kalíška sa to s výdajmi za ostatné hygienické pomôcky nedá porovnávať. Šetrením vašej peňaženky zároveň šetríte i matku prírodu, keďže nevytvárate žiaden odpad.      

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Sú tu nejaké nevýhody?

Na menštruačných kalíškoch môžeme nájsť i niekoľko nevýhod, tie však zďaleka neprevyšujú množstvo ich pozitívnych vlastností. Pre niektoré ženy môže byť namáhavé zavádzanie produktu. Ide najmä o mladšie dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Môžu sa objaviť aj problémy so zapasovaním na to správne miesto, čo je spôsobené individuálnou anatómiou každej ženy. Vkladanie ľahko sťažia myómy či poklesnutá maternica.

 

Ženy, ktoré ešte nemajú s kalíškom veľkú prax, môžu mať problém s jeho vyprázdňovaním. Ak sa totiž vyberá neopatrne, je tu riziko vyliatia tekutiny a vzniku neporiadku. Pred začatím používania menštruačného kalíška musíte mať na pamäti, že sa o tento produkt budete musieť starať. Jeho údržba spočíva v sterilizácii pred začatím menštruácie aj po jej skončení.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Zavádzanie kalíška nie je náročné

Mohlo by sa zdať, že zaviesť si do pošvy produkt podobného tvaru, je komplikované. Všetko je len o cviku, presne ako pri používaní tampónov. Menštruačný kalíšok je možné zaviesť viacerými spôsobmi. Veľmi jednoducho sa pohárik vkladá, ak ho preložíte na polovicu, chytíte čo najnižšie a zavediete o niečo nižšie ako tampóny. Následne ho pustíte a on sa vo vnútri rozvinie. Vytvorí sa tak malý podtlak, pri ktorom sa kalíšok nalepí na steny pošvy. Podtlak skontrolujete jemným zatiahnutím za stopku pohárika. Zavedený je správne, ak sa pevne drží. Podrobný popis však nájdete priložený i k zakúpenému produktu.

 

Prvé zavádzanie menštruačného pohárika je najlepšie vyskúšať počas posledných dní menštruácie. Pretečenia sa pri správnom použití vôbec nemusíte obávať. Táto hygienická pomôcka má totiž kapacitu okolo 20 ml, pričom počas celej menštruácie sa tekutín vylúči od 30 do 90 ml. Kalíšok sa mení každých 6 až 8 hodín, poskytuje však ochranu maximálne 12 hodín. Pri silnej menštruácii ho môžete pokojne vymieňať častejšie. Jeho vyberanie je veľmi jednoduché. Pohárik si chyťte za stopku a mierne zatlačte jeho spodný okraj, čím sa uvoľní podtlak. Následne ho vytiahnite a vylejte z neho tekutinu. Po umytí je pomôcka pripravená na použitie.  

Je vhodný vždy a všade?

Pohárik môžete bez obáv používať počas celej noci. Stačí ho tesne pred spaním a hneď po zobudení vyprázdniť. Tento produkt poskytuje v noci oveľa väčšiu ochranu, ako napríklad vložky. Vhodné je používať ho aj počas akejkoľvek športovej aktivity. Kalíšok vás nebude obmedzovať pri jazde na bicykli, behaní, tanci či lyžovaní. Môžete sa s ním i kúpať, pohárik dokáže spoľahlivo oddeliť vonkajšie prostredie od vnútra.

 

Taktiež predstavuje ideálne riešenie pri cestovaní. V takýchto prípadoch totiž nemusíte zo sebou nosiť veľké množstvo ďalších ženských hygienických pomôcok. Uvažovať o používaní menštruačného kalíška by ste mali v prípade, ak vás trápia časté vaginálne mykózy. Jediný prípad, kedy sa používanie pohárika neodporúča, je v období šestonedelia.  

 

Pozri aj: Nežný outfit na rande: Máš doma podobné kúsky?


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Izolačná páska: Ako ti pomôže v domácnosti či v prírode? Neuveríš!
7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!
Melón pomocník pre naše telo - účinky, ktoré ste nepoznali!
Muži prehovorili: 7 prekvapivých maličkostí, pre ktoré vás milujeme
Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!
Leto rozpaľuje, preto – viete, čo je núdzová antikoncepcia?
Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?
Dovolenka na chate: 6 spotrebičov, ktoré vám ju spríjemnia
Nafúknuté brucho niekedy vyzerá ako tehotenské. Ako sa ho zbaviť?
Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!
6 rád ako rýchlo zahojíte zlomené srdce
Leto pri mori: McArthurGlen Designer Outlet Parndorf vás pozýva na Late Night Shopping
Čistenie elektroniky - vyvarujte sa týmto chybám!
Ženský kouč Martin Tóth: Chcem, aby si ty bola fit!
9 plážových trikov, ktoré zachránia vašu letnú dovolenku!
Čínske aerolínie inšpirujú: Štýlová pracovná rovnošata je tu!
Deň matiek by mala osláviť každá mamička
Microblading obočia - toto musíš vedieť pred absolvovaním tohto druhu tetovania!
Potraviny plné energie, ktoré ti zlepšia náladu: Máš ich doma?
Netrpte kvôli hladkej pokožke
Physalis: Zlaté bobule s výnimočnými účinkami. To musíš ochutnať!
Najkrajšie spoločenské šaty Haute Couture: Jeseň-zima 2017/2018
Melón pomocník pre naše telo - účinky, ktoré ste nepoznali!
Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!
9 plážových trikov, ktoré zachránia vašu letnú dovolenku!
 

10 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.13.09.17 07:44 | Žofia Mažáriová | karma: 71
Tak toto teda určite nie!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 2 hlasuj minus


13.09.17 10:33 | benynka | karma: 91
dnes keď už ani plienky sa nevyvárajú mi to pripomína návrat späť

odpovedať

hlasuj plus 2 | 1 hlasuj minus


13.09.17 10:40 | Tincura Štípalová | karma: 64
no toto sa mi moc nezdá...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 2 hlasuj minus


13.09.17 11:14 | Soňa Kelemenová | karma: 63
ja ho veruže už používam roky.... a som nesmierne spokojná..... konečne som sa zbavila výtokov...odporúčam ho každej z vás

odpovedať

hlasuj plus 4 | 0 hlasuj minus


13.09.17 12:05 | Nikola Turková | karma: neurčená
Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o vašu osobnú skúsenosť :)

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


13.09.17 15:58 | Lucia Valková | karma: 86
Tak toto ma zaujalo,veľmi dobrý článok.

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


13.09.17 16:06 | Milka Damašková | karma: 79
Myslím že je to veľmi dobrá vecička, má veľa výhod tak prečo ju neskúsiť?

odpovedať

hlasuj plus 2 | 0 hlasuj minus


13.09.17 17:53 | Pavlína Vaksmundská | karma: 65
Super , asi ho vyskúšam. Dakujem za skvelý článok, ktorým ste ma uistili ,že je to dobrá voľba.. Bála som sa toho ako to zaviesť , či z neho nevytečie tekutina, počas chôdze a pod. Ešte raz vdaka..

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


13.09.17 18:36 | Marianna Rajniaková | karma: 96
asi to treba len skúsiť ale tiež mi to moc nepozdáva..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 1 hlasuj minus


13.09.17 22:21 | Monika | karma: 76
nepočula som o tom a neviem si to predstaviť :D

odpovedať

hlasuj plus 0 | 1 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

30.08.2017 LIFESTYLE
Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

Hyperkeratóza kože predstavuje zhrubnutie kože, ktoré sa väčšinou vyskytuje u žien. Je spôsobené prílišným nahromadením keratínu vo vonkajších vrstvách kože...

Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

30.08.2017 LIFESTYLE
Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

Cibuľa je úžasná zelenina, ktorá dodáva jedlám tú pravú chuť a navyše posilňuje našu imunitu. Cibuľa obsahuje vodu, bielkoviny, antioxidanty, sacharidy, vlákninu, selén, železo, vápnik, fosfor...

Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!

12.09.2017 LIFESTYLE
Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!

Práčky s predným plnením sú síce energeticky úsporné a spotrebujú menej pracích prostriedkov ako z vrchu plnené práčky, ale niekedy majú tendenciu uchovávať plesne a nepríjemne zapáchať. Tým...

Ovplyvňuje farba očí naše zdravie? Budeš sa diviť!

24.08.2017 LIFESTYLE
Ovplyvňuje farba očí naše zdravie? Budeš sa diviť!

Vedeli ste, že aj taká farba očí o vás dokáže prezradiť množstvo tajomstiev? Dokonca aj tých o vašom zdraví? Určite by nikomu z nás nenapadlo spájať farbu očí napríklad s rakovinou kože alebo inými zd...

Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!

26.08.2017 LIFESTYLE
Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!

Udržiavanie pokožky bez vyrážok môže byť niekedy poriadne frustrujúce. Nechcené akné na tvári sa nám totiž často ukáže v tých najmenej potrebných momentoch. Hľadanie správnych produktov...

Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

21.09.2017 LIFESTYLE
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

Mravce na prvý pohľad vyzerajú neškodne. Dokonca mnohí z nás si ich chovajú ako domáce zvieratká. Avšak niektoré druhy dokážu byť zákerné, pretože hryzú a snažia sa dostať do domácnosti...

Ako si vybrať správnu podprsenku? S týmto trikom to vždy zvládneš!

10.09.2017 LIFESTYLE
Ako si vybrať správnu podprsenku? S týmto trikom to vždy zvládneš!

Ako si vybrať správnu podprsenku? Väčšina žien si myslí, že tu má úplne jasno. No bohužiaľ, viac ako polovica nosí podprsenku, ktorá im je malá. A toto by sme nemali brať na ľahkú váhu...

Nechty varujú: Tieto signály ti prezradia šokujúce fakty o zdraví!

21.09.2017 LIFESTYLE
Nechty varujú: Tieto signály ti prezradia šokujúce fakty o zdraví!

Nechty majú v sebe zaznamenanú históriu nášho aktuálneho zdravotného stavu a rôznych fyziologických problémov. Vieš, čo všetko sa ti snažia tvoje nechty povedať? Rozpoznaj varovné signály na rukách vč...

Pečený cesnak: Toto dokáže s telom do 24 hodín!

03.09.2017 LIFESTYLE
Pečený cesnak: Toto dokáže s telom do 24 hodín!

Cesnak je bezpochyby výborným prírodným liečivom. Má antibiotické a antibakteriálne účinky a je prevenciou pred mnohými ochoreniami. Cesnak je typický svojou štipľavosťou a silnou arómou...

Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!

15.09.2017 LIFESTYLE
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!

Stalo sa vám niekedy, že ste si užívali príjemné ticho v domácnosti, no zrazu ho prerušilo nejaké šuchotanie? V tej chvíli človek zbystrí pozornosť a hľadá, odkiaľ ten zvuk prišiel...

Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!

11.09.2017 LIFESTYLE
Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!

Pýtate sa, ktorá matka by bola schopná takto riskovať nielen svoj život, ale najmä život svojho nenarodeného bábätka? Táto mamička z mesta Ohio nafotila šokujúce tehotenské fotografie...

Mama vs. otec: Vtipné fotky zachytávajúce rozdielnu starostlivosť o deti

25.08.2017 LIFESTYLE
Mama vs. otec: Vtipné fotky zachytávajúce rozdielnu starostlivosť o deti

Nezamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo oslavujeme Deň matiek skôr než Deň otcov? Možno je to kvôli rozdielu v ich rodičovských štýloch východy dieťaťa? Platí, že otec je hlavou rodiny...

Otec paroduje sexy fotky svojej milovanej dcéry. To musíš vidieť!

01.09.2017 LIFESTYLE
Otec paroduje sexy fotky svojej milovanej dcéry. To musíš vidieť!

V tínedžerskom veku nám všetko pripadalo trápne a hlavne rodičia, ktorí nerozumeli aktuálnej móde, aktuálnemu slangovému slovníku – jednoducho, nerozumeli nám a našim výstrelkom...

Je morská soľ nebezpečná? Najnovšie zistenie ťa šokuje!

15.09.2017 LIFESTYLE
Je morská soľ nebezpečná? Najnovšie zistenie ťa šokuje!

Vedci pri najnovších štúdiách zistili, že morská soľ získavaná z oceánov našej planéty je kontaminovaná plastom. V USA, v Číne a dokonca aj v Európe prenikajú stopy plastu do morskej soli...

Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

08.09.2017 LIFESTYLE
Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

Mole sú typom hmyzu, ktorý sa veľmi podobá na motýle. Aj keď ich existuje niekoľko rôznych druhov, dnes sa budeme venovať potravinovým moliam. Potravinové mole sa môžu zabývať v jedle...

Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu

26.08.2017 RECEPTY
Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu

Pokiaľ sa vám tento rok urodilo veľa rajčín a neviete, čo s nimi, my vám poradíme! Vyskúšajte náš recept na lahodný domáci kečup, ktorý je zaručene lepší než ten z obchodu. Nielen že je bez umelých fa...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 0s