Menštruačný kalíšok: Toto o ňom potrebuješ vedieť!

Menštruačný pohárik

Dnešné obchody či drogérie ponúkajú naozaj veľké množstvo produktov, bez ktorých sa asi žiadna žena počas menštruácie nezaobíde.

 

Na výber sú tampóny či vložky, a to nehovoriac ešte o tom, že je možné sa rozhodovať medzi rôznymi značkami, druhmi i veľkosťami.

 

Menštruačný kalíšok je spomedzi týchto dámskych hygienických pomôcok asi najmenej bežný, no stále viac žien ním počas svojich dní nahrádza už spomínané produkty. Tento výrobok má totiž celý rad skvelých výhod. Dnes vám prezradíme, čo všetko by ste o menštruačných kalíškoch mali vedieť!

 

Čo je menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok alebo pohárik je flexibilná nádobka, ktorá slúži na zachytávanie tekutín počas obdobia menštruácie. Má tvar lievika so stopkou na konci a veľkosť približne 5 centimetrov. Väčšina z nich sa vyrába hlavne z antialergického lekárskeho silikónu, ktorý je zdravotne nezávadný. Táto hygienická pomôcka pracuje na trochu inom princípe ako vložky či tampóny. Kalíšok totiž menštruačné tekutiny nepohlcuje, ale iba odvádza a uskladňuje. Menštruačné poháriky sa po použití nevyhadzujú. Po vybratí sa z nádobky tekutiny jednoducho vylejú. Bez problémov vám poslúžia v rozmedzí od 5 až do 15 rokov. Konkrétnu životnosť udáva výrobca. Ak kalíšok nezmenil svoj tvar či farbu, nie je dôvod ho meniť.

 

K dostaniu sú však i jednorazové poháriky, ktoré sa klasicky zahadzujú, rovnako ako vložky či tampóny. Silikónové kalíšky na dlhodobé používanie sa zvyčajne predávajú v dvoch veľkostiach. Tie s väčším priemerom sú určené ženám po pôrode alebo po tridsiatom roku života. Pohárik s o niečo menším priemerom je vhodný pre ženy, ktoré nerodili prirodzenou cestou a ženám pred tridsiatkou. Cena týchto hygienických pomôcok sa pohybuje okolo 10 až 30 eur.   

 

Odporúčame: Overené triky ako využiť lak na nechty v domácnosti. Poznáš tieto?

Výhod je niekoľko

Menštruačný kalíšok má oproti tampónom a vložkám množstvo výhod. V prvom rade je potrebné zohľadniť zdravotnú stránku danej veci. Používaním kalíška je možné zabrániť výtokom, svrbeniu a vážnejším ochoreniam. Krv totiž odteká priamo do nádobky a nemá kontakt s pošvou. Naopak tampóny, ktoré sú často bielené toxickým chlórom, tekutiny do seba vsakujú, čím vytvárajú perfektné zázemie baktériám. Menštruačné poháriky ďalej zabezpečujú stabilizované vaginálne pH. Ich používaním sa nevysušuje pošvová sliznica a nenarušuje mikroflóra.

 

Z produktu, ktorý je vyrobený z nezávadného silikónu sa neuvoľňujú žiadne vlákna či chemické látky. Kalíšok taktiež eliminuje nepríjemný menštruačný pach, ktorý sa pri použití vložiek či tampónov môže vyskytovať. Keďže vám jeden menštruačný pohárik vydrží celé roky, veľkou výhodou je aj šetrenie peňazí. Predstavte si, že dokáže nahradiť pokojne cez 3000 tampónov, čo je spotreba približne za 10 rokov. Avšak aj pri oveľa častejšom menení kalíška sa to s výdajmi za ostatné hygienické pomôcky nedá porovnávať. Šetrením vašej peňaženky zároveň šetríte i matku prírodu, keďže nevytvárate žiaden odpad.      

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Sú tu nejaké nevýhody?

Na menštruačných kalíškoch môžeme nájsť i niekoľko nevýhod, tie však zďaleka neprevyšujú množstvo ich pozitívnych vlastností. Pre niektoré ženy môže byť namáhavé zavádzanie produktu. Ide najmä o mladšie dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Môžu sa objaviť aj problémy so zapasovaním na to správne miesto, čo je spôsobené individuálnou anatómiou každej ženy. Vkladanie ľahko sťažia myómy či poklesnutá maternica.

 

Ženy, ktoré ešte nemajú s kalíškom veľkú prax, môžu mať problém s jeho vyprázdňovaním. Ak sa totiž vyberá neopatrne, je tu riziko vyliatia tekutiny a vzniku neporiadku. Pred začatím používania menštruačného kalíška musíte mať na pamäti, že sa o tento produkt budete musieť starať. Jeho údržba spočíva v sterilizácii pred začatím menštruácie aj po jej skončení.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Zavádzanie kalíška nie je náročné

Mohlo by sa zdať, že zaviesť si do pošvy produkt podobného tvaru, je komplikované. Všetko je len o cviku, presne ako pri používaní tampónov. Menštruačný kalíšok je možné zaviesť viacerými spôsobmi. Veľmi jednoducho sa pohárik vkladá, ak ho preložíte na polovicu, chytíte čo najnižšie a zavediete o niečo nižšie ako tampóny. Následne ho pustíte a on sa vo vnútri rozvinie. Vytvorí sa tak malý podtlak, pri ktorom sa kalíšok nalepí na steny pošvy. Podtlak skontrolujete jemným zatiahnutím za stopku pohárika. Zavedený je správne, ak sa pevne drží. Podrobný popis však nájdete priložený i k zakúpenému produktu.

 

Prvé zavádzanie menštruačného pohárika je najlepšie vyskúšať počas posledných dní menštruácie. Pretečenia sa pri správnom použití vôbec nemusíte obávať. Táto hygienická pomôcka má totiž kapacitu okolo 20 ml, pričom počas celej menštruácie sa tekutín vylúči od 30 do 90 ml. Kalíšok sa mení každých 6 až 8 hodín, poskytuje však ochranu maximálne 12 hodín. Pri silnej menštruácii ho môžete pokojne vymieňať častejšie. Jeho vyberanie je veľmi jednoduché. Pohárik si chyťte za stopku a mierne zatlačte jeho spodný okraj, čím sa uvoľní podtlak. Následne ho vytiahnite a vylejte z neho tekutinu. Po umytí je pomôcka pripravená na použitie.  

Je vhodný vždy a všade?

Pohárik môžete bez obáv používať počas celej noci. Stačí ho tesne pred spaním a hneď po zobudení vyprázdniť. Tento produkt poskytuje v noci oveľa väčšiu ochranu, ako napríklad vložky. Vhodné je používať ho aj počas akejkoľvek športovej aktivity. Kalíšok vás nebude obmedzovať pri jazde na bicykli, behaní, tanci či lyžovaní. Môžete sa s ním i kúpať, pohárik dokáže spoľahlivo oddeliť vonkajšie prostredie od vnútra.

 

Taktiež predstavuje ideálne riešenie pri cestovaní. V takýchto prípadoch totiž nemusíte zo sebou nosiť veľké množstvo ďalších ženských hygienických pomôcok. Uvažovať o používaní menštruačného kalíška by ste mali v prípade, ak vás trápia časté vaginálne mykózy. Jediný prípad, kedy sa používanie pohárika neodporúča, je v období šestonedelia.  

 

Pozri aj: Nežný outfit na rande: Máš doma podobné kúsky?


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Ako má vyzerať móda pre staršie ženy? Tieto dámy ti poradia!
Ako ušetriť peniaze? Skús to podľa tohto jednoduchého návodu!
Psychológia farieb. Dokážu farby zmeniť tvoju náladu?
Sebarozvoj s koučkou: Čo s odlišnosťou?
Škrabance a ryhy na okuliaroch? Zaručené triky ako sa ich zbaviť!
Plesová sezóna bez faux pass: Akým prehreškom sa vyvarovať?
Máš plastové okná? Tak v tom prípade, toto musíš vedieť!
Sebarozvoj s koučkou: Čo s neustálym dávaním?
Ako dlho merať teplotu teplomerom, aby boli výsledky presné?
Celebrity kedysi a dnes: Takto vyzerali niekoľko rokov dozadu!
Buď jedinečná: Vyrob si originálne šperky z krištáľovej živice!
Vyskúšaj brušný tanec! Prospieva nielen zdraviu, ale aj psychike
Prinášame tipy, ako si užiť ples ešte viac. Na čo si dať veľký pozor?
Sebarozvoj s koučkou: Čo s nedočkavosťou?
Sebarozvoj s koučkou: Čo s neposlušnými myšlienkami?
Najčastejšie chyby pri výbere spodnej bielizne - na toto si dávaj pozor!
Neuveriteľné transformácie chorvátskej vizážistky Mariny Mamic!
ZDOKONAĽTE SA V JOGE S CANDACE MOORE
Kolostrum: Vraj univerzálny liek na imunitu. Ale, aká je pravda?
Celebrity kedysi a dnes: Takto vyzerali niekoľko rokov dozadu!
Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!
Celebrity kedysi a dnes: Takto vyzerali niekoľko rokov dozadu!
Tehuľky pozor! Na užívanie tejto zložky by ste mali zabudnúť!
Ovládaš správne umývanie riadu? Tieto rady ti ušetria čas a peniaze!
Čakáš bábo? Sú v tom s tebou aj tieto tehotné celebrity
 

12 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.13.09.17 07:44 | Žofia Mažáriová | karma: 72
Tak toto teda určite nie!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 3 hlasuj minus


13.09.17 10:33 | benynka | karma: 93
dnes keď už ani plienky sa nevyvárajú mi to pripomína návrat späť

odpovedať

hlasuj plus 2 | 3 hlasuj minus


13.09.17 10:40 | Tincura Štípalová | karma: 69
no toto sa mi moc nezdá...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 3 hlasuj minus


13.09.17 11:14 | Soňa Kelemenová | karma: 94
ja ho veruže už používam roky.... a som nesmierne spokojná..... konečne som sa zbavila výtokov...odporúčam ho každej z vás

odpovedať

hlasuj plus 6 | 0 hlasuj minus


13.09.17 12:05 | Nikola Turková | karma: 100
Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o vašu osobnú skúsenosť :)

odpovedať

hlasuj plus 2 | 0 hlasuj minus


13.09.17 15:58 | Lucia Valková | karma: 62
Tak toto ma zaujalo,veľmi dobrý článok.

odpovedať

hlasuj plus 2 | 0 hlasuj minus


13.09.17 16:06 | Milka Damašková | karma: 85
Myslím že je to veľmi dobrá vecička, má veľa výhod tak prečo ju neskúsiť?

odpovedať

hlasuj plus 3 | 0 hlasuj minus


13.09.17 17:53 | Pavlína Vaksmundská | karma: 69
Super , asi ho vyskúšam. Dakujem za skvelý článok, ktorým ste ma uistili ,že je to dobrá voľba.. Bála som sa toho ako to zaviesť , či z neho nevytečie tekutina, počas chôdze a pod. Ešte raz vdaka..

odpovedať

hlasuj plus 2 | 0 hlasuj minus


13.09.17 18:36 | Marianna Rajniaková | karma: 96
asi to treba len skúsiť ale tiež mi to moc nepozdáva..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 2 hlasuj minus


13.09.17 22:21 | Monika | karma: 92
nepočula som o tom a neviem si to predstaviť :D

odpovedať

hlasuj plus 0 | 2 hlasuj minus


20.11.17 17:54 | Martina Varhaníková | karma: 93
Super, že čítam aj reakcie, tiež sa odhodlávam to vyskúšať. Známa si to nevie vynachváliť. Zrejme je to len o vyskúšaní...kedyi sa odsudzovali tammpóny a teraz by sme si menštruáciu bez nich nevedeli predstaviť..hlavne v lete. :o)

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


14.12.17 15:12 | Soňa Krátka | karma: 76
je to pre mňa niečo úplne nové

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

05.02.2018 KRÁSA
Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho...

Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

30.01.2018 KRÁSA
Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

Našim chodidlám nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Možno je to preto, lebo ich ukrývame v topánkach a ponožkách, z ktorých nám nevykukuje žiaden kúsok chodidla. Avšak...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Bavlnená posteľná bielizeň: Prečo by sme na nej nemali spať?

24.01.2018 LIFESTYLE
Bavlnená posteľná bielizeň: Prečo by sme na nej nemali spať?

Nebojte sa, nebudete musieť utratiť celý majetok na drahú posteľnú bielizeň. Existuje množstvo cenovo dostupných možností, ktoré vám pri malej investícii zachránia vlasy, tvár a zdravie...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s