Čo znamená spojenie Švajčiarske hodinky?

Čo znamená spojenie Švajčiarske hodinky?

Ak má niektorý výrobok prívlastok "švajčiarsky", automaticky v ňom vidíme len pozitíva a kvalitu. Či je to syr, čokoláda, hodinky. Práve švajčiarske hodinky sa stali v posledných rokoch na trhu veľmi žiadanými. Zaiste i preto, že do sveta je vypustených veľa módnych hodiniek, kde nositeľ platí za značku a nie za kvalitu.

"Vyrobené vo Švajčiarsku", teda v preklade Swiss Made, je naozaj zárukou, že kupujete overený a vysokokvalitný produkt. Aby však hodinky mohli byť právom švajčiarske, musia splniť niekoľko kritérií.

Až 50% mechanizmu musí byť zo Švajčiarska

Prvým kritériom je švajčiarsky strojček v hodinkách. Ten sa musí vo Švajčiarsku zostrojiť, ale aj skontrolovať. Všetko je ešte podmienené percentom švajčiarskych súčiastok, ktoré strojček v sebe musí mať. Hranica je minimálne 50%, pod túto hranicu hodinky luxusné označenie jednoducho nedostanú. Teraz už viete, prečo hodinky Swiss Made stoja trochu viac ako klasické. Práve komponenty a montáž z nich robia o niečo drahší módny doplnok, ako sme zvyknutí. Pravidlo 50% komponentov platí nielen pre mechanické hodinky, ale aj pre hodinky na baterku. V súčasnosti sa diskutuje aj o tom, že by sa pomer zvýšil až na 60%, ale zákony, ktoré práve označenie Swiss Made upravujú, o tom ešte nerozhodli.

Odporúčame: Čo na hodinkách vlastne potrebujeme mať?

švajčiarske hodinky

Zdroj: Shutterstock®

Aké značky sú švajčiarske top?

Napriek tomu, že je toto označenie chránené zákonom a značky za neho platia veľa - hlavne v oblasti reklamy, ročne sa na trhu objavia milióny falošných švajčiarskych hodiniek. Bežný užívateľ na to príde len veľmi ťažko, prvou nápoveďou by však mala byť cena. Super lacné švajčiarske hodinky neexistujú a značky, ktoré toto označenie používajú, sú verejne známe.

Calvin Klein majú punc Švajčiarska, aj originality

Táto módna značka vložila do hodiniek všetko. Originalitu, štýl, nadčasovosť aj prvotriednu kvalitu. Niet sa čomu diviť, že vo svete hodinky Calvin Klein fičia jedna radosť. Označenie Swiss Made je na nich nenápadné, ale viditeľné. Pozitívom spojenia značky a označenia je cena. Calvin hodinky nie sú cenovo nedostupné a navyše, vyzerajú veľmi elegantne, takže nejde o módne výstrelky na dve tri sezóny.

Odporúčame:  10 krokov, ako schudnúť s jogou

švajčiarske hodinky

Zdroj: Shutterstock®

Hodinky Swatch ako súčasť svetovej Swatch group

Práve táto hodinárska skupina má na "svedomí" značky ako Omega, Tissot, Tiffany, Calvin Klein, Bregnet, Blancpain a mnoho ďalších. Rada Swatch si potrpí ako na dizajn, tak na kvalitu. Najradšej je vtedy, keď idú obe ruka v rukáve. Opäť ide o cenovo veľmi dostupnú kolekciu, už okolo stovky kúpite naozaj pekné hodinky Swatch či už pre pánov, alebo pre dámy. Vyberáte z plastových, ale aj z kovových puzdier, remienky sú opäť buď plastové, alebo z ušľachtilej kože.

švajčiarske hodinky

Zdroj: Shutterstock®

Tissotky a Certiny ako top známe švajčiarske hodinky

Hodinky od Tissotu či Certiny patria medzi najznámejšie hodinky s označením Swiss Made. Pri týchto značkách už prechádzame do trošku vyššieho cenového levelu, hodinky sa však hodia ako darček k výročiam alebo k významným životným udalostiam. Vďaka reklame ich docení každý nositeľ a vďaka kvalite ich bude nosiť roky, roky, roky... Hodinky od Certiny sú vhodné skôr pre klasičky, ktoré majú rady kov, kožu a okrúhle tvary. Nerobia experimenty s dizajnom, zato sa však hodia ku všetkému. Tissotky sú tiež preferovanou dámskou značkou a viac sme o nich písali v našom staršom článku tu.

Odporúčame: Čínsky horoskop – aké je dieťa narodené v znamení Opice

švajčiarske hodinky

Zdroj: Shutterstock®

Technicky dokonalé Wenger

Počuli ste o tejto značke? Škoda, ak nie. Wenger hodinky preferujú športový dizajn, ktorý ukrýva dôsledne premyslený a namontovaný švajčiarsky strojček. Vo všeobecnosti platí, že ide skôr o voľnočasové, než elegantné hodinky. Vhodné sú aj na outdoor a v kolekcii nenájdeme vyslovene nežné dámske remienky a kúsky, práve naopak. Táto originalita robí z hodiniek ďalšie svetovo populárne módne kúsky, ktorých strojčeky sú preslávené 25 ročnou výdržou. Wengerky sú zamerané na pánske aj dámske hodinky, v tomto prípade však vyžadujú dámy, ktoré hodinky nechcú nosiť na nóbl podujatia.

Odporúčame:  Recept cviklové smoothie s ananásom a jablkom

švajčiarske hodinky

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Maxianová 01.02.16 16:08

MM
karma
100.00

krásne hodinky, keby som si mala vybrať, bola by to ťažká dilema

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.02.16 17:09

SK
karma
113.00

prekrasne hodinky,neodmietla by som ani jedny,su naozaj luxusne,ci elegantne,alebo sportove

  • 0
Odpovedať

Andrea Kyjanicová 02.02.16 16:38

AK
karma
-1.00

vedela by som si vybrat,aj ked hodinky nenosim :)

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 10.03.16 09:44

MR
karma
-1.00

zaujímavé kúsky.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 20.05.16 20:37

JK
karma
100.00

Luxus a elegancia jedny krajšie ako druhé

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 15.06.16 23:23

MZ
karma
-1.00

Veľmi elegantné a naozaj kvalitné.. Tiež som si našla jedny Certiny :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní