Najchudobnejšie krajiny sveta: Tam by si žiť nechcela!

Najchudobnejšie krajiny sveta: Tam by si žiť nechcela!
  • 12.06.2023
  • Michaela Kožáková

V niektorých krajinách žijú ľudia v nepredstaviteľných podmienkach. Veľakrát si možno hovoríme, aké by to bolo žiť v elegantnom Paríži, vyvaľovať sa na pláži v Miami alebo jazdiť po horúcich pieskových dunách v Dubaji. Často túžime po tmavohnedej clutch kabelke vo výklade z najnovšej kolekcie známej značky a poškuľujeme po novom červenom Mustangu.

Niekedy sa sťažujeme na našu politickú situáciu, kvalitu potravín, drahú elektrickú energiu a nedostatočné zdravotníctvo. Vie nás poriadne nahnevať susedova nová motorka alebo to, ako si zase poslanci zvýšili platy. Skúsme sa však na to všetko pozrieť z druhej strany. Na svete je niekoľko krajín, ktoré ani zďaleka nie sú schopné zabezpečiť svojim obyvateľom základné štandardy živobytia. Čistá voda z vodovodu, jedlo, hygiena, domov – pre nás úplná samozrejmosť. 

Chudoba, bieda, hlad. Takto sa dajú charakterizovať tieto krajiny. Nevhodné klimatické podmienky, diktátorstvo, nedostatočný právny systém, korupcia, vojna, agresívna časť obyvateľstva, kolonizácie, nepokoj v krajine, negramotní obyvatelia, financovanie ozbrojených síl – toto všetko sú dôvody prečo jednotlivé krajiny patria medzi najchudobnejšie na svete. Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko z nich. 

Pozri aj : Cestovatelia, dovolenkári, pozor! Do týchto krajín tento rok určite necestujte

Chudoba v krajinách

Ktoré krajiny sú najchudobnejšie a v ktorých krajinách je najväčšia chudoba? Chudoba je stav, kedy je ťažké naplniť základné potreby a podmienky pre život. Keď sa miera chudoby zvyšuje, krajina sa začíná potýkať s rôznymi sociálnymi problémami, ako je kriminalita,  hlad a podvýživa, obmedzený prístup k vzdelaniu a iným základným službám, sociálna diskriminácia a vylúčenie, ako aj nedostatočná účasť na rozhodovaní.

Svet má dostatok bohatstva a zdrojov, aby zabezpečil to, aby celá ľudská rasa žila na slušnej životnej úrovni. Chudobné africké krajiny ako Burundi, Južný Sudán či Stredoafrická republika však naďalej žijú v zúfalej biede. Ďalšími pravdepodobnými kandidátmi na neželaný titul najchudobnejšej krajiny sveta je Afganistan, Sýria a Jemen, ktoré roky trápi pretrvávajúci konflikt znemožňujú akýkoľvek pokus o zlepšenie podmienok na život. 

Je ťažké určiť jedinú príčinu dlhodobej chudoby. Skorumpované vlády môžu z veľmi bohatého národa urobiť chudobný. A to isté platí pre históriu vykorisťovateľskej kolonizácie, slabého právneho štátu, vojen a sociálnych nepokojov, drsných klimatických podmienok alebo nepriateľských, agresívnych susedov.

Pandémia COVID-19 už aj tak chudobných ľudí pripravila o prácu, pretože v krajinách neexistovali siete sociálneho zabezpečenia ani dočasné pôžičky, ktoré by udržali podniky otvorené a zamestnali ľudí. Potom vojna na Ukrajine spustila prudké zvýšenie cien potravín.

Chudoba v krajinách je veľkým globálnym problémom, ktorý si vyžaduje čas, dostatočné zdroje, mier a spoluprácu pre to, aby obyvatelia mali zabezpečené základné podmienky pre život.

Burundi

Malá africká vnútrozemská krajina je poznačená etnickým konfliktom medzi skupinami Hutu a Tutsi a občianskou vojnou. V rebríčku najchudobnejších krajín Burundi zastáva prvé miesto.

Mestám chýba infraštruktúra s veľmi obmedzeným prístupom k elektrine, sanitácii a čistej vode. Väčšina obyvateľov dokončí iba trojročné vzdelanie a na 100 000 živonarodených detí pripadá 740 úmrtí. Obyvateľstvo postihnuté chudobou s približne 12 miliónmi obyvateľov závisí od obmedzeného poľnohospodárstva, aby uživilo a oblieklo svoje rodiny. Klimatické zmeny a potravinová neistota spôsobená neúrodou sú takmer dvakrát vyššie ako priemer v iných subsaharských krajinách.

Južný Sudán

Južný Sudán sa zrodil na základe dohody, ktorá ukončila najdlhšiu občiansku vojnu v Afrike. Vznikol 9. júla 2011 z desiatich najjužnejších oblastí Sudánu. Je to najnovšia a druhá najchudobnejšia krajina sveta s 11,5 miliónmi obyvateľov.

Táto krajina bohatá na ropu je miestom nerovnosti, sociálnych a politických rozporov, korupcie a nedostatku ekonomickej diverzity s vysokou závislosťou od jedinej komodity. Spolieha sa na tradičné poľnohospodárstvo a je silne závislá od medzinárodnej humanitárnej pomoci. Suchá, záplavy, znehodnotenie meny a prerušenie dodávok z Ukrajiny ešte viac zhoršujú už aj tak zlú situáciu v krajine. 

Stredoafrická republika

Zdroj: Shutterstock®

Stredoafrická republika

Veľmi bohatá krajina so zdrojmi ropy, uránu, zlata a diamantmi obývaná chudobným ľuďmi. Takto by sa dala charakterizovať Stredoafrická republika. Krajina však preukazuje postupne niekoľko pokrokov. Po prvýkrát od svojej nezávislosti od Francúzska v roku 1960 má krajina v roku 2016 demokraticky zvoleného prezidenta. Faustin A. Touadere sa snaží preklenúť priepasť medzi moslimskou menšinou a kresťanskou väčšinou.

Zatiaľ, čo jeho úspešné voľby boli považované za dôležitý krok smerom k národnej obnove, približne 75 % obyvateľov žijúcich pod hranicou chudoby čaká ešte dlhá cesta. Krajina sa začala zviechať aj vďaka oživeniu poľnohospodárstva, ťažobného sektoru, drevárskemu priemyslu a vznikla tak snaha o zlepšenie životnej úrovne. Hospodárstvo ťaží aj z čiastočne obnoveného predaja diamantov, čo v minulosti slúžilo ako zdroj financovania ozbrojených náboženských skupín.

Chudoba

Zdroj: Shutterstock®

Somálsko

Po občianskej vojne a dlhotrvajúcom konflikte je teraz Somálsko jednou z najchudobnejších afrických krajín, ale i na svete. Je to z veľkej časti spôsobené rozpadom Somálskej demokratickej republiky v roku 1991. Dnes je miera chudoby v Somálsku 73 %, takže väčšina z toho, čo zostalo z krajiny, je chudobná a bojuje o prežitie.

Somálsko je krajinou s dlhoročnou politickou nestabilitou, rastúcou infláciou a zlým podnikateľským prostredím, vďaka čomu je krajina nespoľahlivá pre investorov a spotrebiteľov. K rozvoju Somálska nepomáha ani sucho, nedostatok potravín, nízka zaočkovanosť a slabé ekonomické prognózy. 

Úmrtnosť v Somálsku je v dôsledku tejto chudoby vysoká. Asi 70 % somálskej populácie má 30 rokov alebo menej. Predpokladaná dĺžka života je približne 57 rokov. Táto nízka priemerná dĺžka života je spôsobená rôznymi príčinami súvisiacimi s chudobou, zlou infraštruktútou a  nedostatočným formálnym prístupom k zdravotnej starostlivosti.

Komory

Zdroj: Shutterstock®

Komory

Toto sopečné súostrovie v Indickom oceáne je nedotknutým rajom s nádhernými plážami a neskutočnou lesnou vegetáciou. Z ekonomického hľadiska však krajina predstavuje horúce peklo. Vysoká nezamestnanosť z dôvodu nekvalifikovaných pracovníkoch a závislosť od zahraničnej a technickej pomoci predstavujú najväčšie problémy krajiny.

 Keďže väčšina pôdy je pokrytá lávou, obyvateľstvo žije z turizmu, rybolovu a lesníctva. Po získaní nezávislosti v roku 1974, Komory prešli dlhým procesom sprevádzaným nestabilnou politickou nezávislosťou, ktorá donútila viacero obyvateľov opustiť krajinu. Súčasný prezident Azali Assoumani zaviedol niekoľko zmien a reforiem, ktorých hlavným cieľom je zníženie miery chudoby. Zlá politická situácia v krajine však pretrváva.

Neprehliadni: Nástrahy dovolenky pri mori: Osvoj si rady, s ktorými ich hravo zvládneš!

Niger

Zdroj: Shutterstock®

Niger

S osemdesiatimi percentami rozlohy tvorenými saharskou púšťou a rýchlo rastúcou populáciou, ktorá je do veľkej miery závislá od poľnohospodárstva, patrí krajina medzi najchudobnejšie na svete. Potravinová neistota, vysoká miera úmrtnosti, opakované konflikty a strety armády so skupinu džihádistov a vetvou Islamského štátu, dezertifikácia pôdy, klimatické podmienky – to všetko len prispieva k vysťahovaniu obyvateľstva a k rastúcej úrovni chudoby.

Jeden z hlavných hnacích faktorov hospodárstva – ťažba cenných prírodných zdrojov, ako je urán a zlato, sú poznačené nízkymi cenami komodít. Od roku 2011 s prijatím nového investičného kódu, zlepšením podmienok získania úveru a väčšieho záujmu zahraničných investícií sa zdá, že i táto krajina vstupuje no novej politickej a hospodárskej éry. 

Malawi

Malawi je ekonomicky obmedzená krajina a spoliehala sa iba na jednu poľnohospodársku plodinu - tabak. Obmedzené finančné možnosti, závistlosť od medzinárodného financoviania a zlé podnikateľské prostredie nedokážu podporiť ľudí.

Obyvateľom chýbajú služby z veľkých súkromných investícií a podniky sú narušené výpadkami elektriny. Krajina čelí extrémnym poveternostným udalostiam a nekonzistentnému daždivému poľnohospodárstvu. Malawi tiež bojuje s neustálym problémom odlesňovania, obmedzením vodných zdrojov, klesajúcim podielom rybolovu, obmedzenou kapacitou na riadenie prírodných zdrojov a poľnohospodárskych postupov, ktoré vedú k erózii pôdy a zníženiu úrodnosti. Nedostatok potravín zhoršila vojna na Ukrajine, ktorá výrazne ovplyvnila ceny komodít a infláciu.

Zaujme Ťa: Najnebezpečnejšie európske letiská - budeš mať zimomriavky po celom tele!

Demokratická republika Kongo

Zdroj: Shutterstock®

Demokratická republika Kongo

Od získania nezávislosti v roku 1960 sa táto africká krajina po niekoľko desaťročí zmietala v diktatúre, neustálom násilí a v politickej nestabilite. Teraz je však krajina pripravená na zmeny na čele s novým prezidentom Félixom Antoine Tshisekedi Tshilombom zvoleným v januári 2019. 

Veľká vojna v Afrike si vyžiadala 6 miliónov obetí na životoch v bojoch, chorobách a podvýžive, po ktorých nasledovalo pretrvávajúce prepuknutie eboly a nedávne oživenie násilia. Priemerný vek Demokratickej republiky Kongo je 17 rokov, pričom 64 % z 90 miliónovej populácie prežije za menej ako dva doláre na deň.

Krajina má potenciál stať sa jednou z najbohatších afrických krajín so svojimi bohatými zdrojmi vzácnych kovov a minerálov a osemdesiatimi miliónmi hektárov ornej pôdy. Politická situácia a korupcia naďalej marí tento zámer.

Mozambik

Zdroj: Shutterstock®

Mozambik

Táto bývalá portugalská kolónia disponuje množstvom ornej pôdy, dostatkom vody, energie a nerastných surovín. Okrem toho, nedávno objavená oblasť so zdrojom zemného plynu v mori by mohla do roku 2035 pridať do rozpočtu krajiny až štyridsať miliárd amerických dolárov. Mozambik má i výhodnú strategickú polohu. Krajiny, ktoré s ním hraničia, sú vnútrozemské a závislé od neho ako od prepojenia globálneho obchodu.

Napriek týmto skutočnostiam patrí krajina medzi desať najchudobnejších krajín sveta. Obyvateľstvo tu žije hlboko pod hranicou chudoby. Prispievajú k tomu nepriaznivé klimatické podmienky, korupcia, politická nestabilita, 15-ročná občianska vojna, ktorá za sebou nechala spúšť a biedu. Tento rok v októbri si krajina bude voliť nového prezidenta, ale málokto verí, že sa niečo zmení.

Aktualizovaný článok: 12.6.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 13.06.19 07:12

ĽŠ
karma
100.00

Nepredstaviteľné podmienky!

  • 0
Odpovedať

Orlando King 13.06.19 11:16

OK
karma
-1.00

...nechápem , veď tam socializmus nikdy nebol? Výdobytky imperializmu sú ale v usa a zap.europe.

  • 0
Odpovedať

Daniela Balakova 13.06.19 13:38

DB
karma
96.00

Najlepšie by bolo keby chudoba nebola vôbec,takže si prajem byt zdravá v zdravej krajine.

  • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 13.06.19 19:06

TK
karma
105.00

možno niektorým je lepšie ako nám v tomto uponáhlanom svete

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 14.06.19 05:04

karma
108.00

To je naozaj smutné,som rada že poukazujete aj na takéto stránky života.

  • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 14.06.19 09:43

NL
karma
105.00

Neviem si predstaviť také podmienky....je to hrozné, že ľudia žijú aj takto...

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 14.06.19 11:53

karma
110.00

je to smutné, že u nás sa vyhadzujú nepotrebné veci, jedlo a oni nemajú nič. No za tým niečo hlbšie, čo ako ľudia nevidíme ...karma ..všetko má svoj hlbší dôvod.

  • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 24.06.19 08:13

karma
113.00

A my vyhadzujeme, žijeme odporne konzumným životom a ešte aj nadávame na to, koľko málo máme..

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 25.06.19 13:30

JK
karma
100.00

Veď si to neviem ani predstaviť hrozné a v 21 storočí kam tento svet speje

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 15:30

AM
karma
-1.00

veľmi smutné

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 20:08

KS
karma
133.00

Dobrý príklad toho, že na Slovensku sa nemáme až tak zle, ako si mnohí myslia.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní