Najväčšie mýty o obezite: Môžu všetci obézni za svoju diagnózu?!

Najväčšie mýty o obezite: Môžu všetci obézni za svoju diagnózu?!

Obezita by sa dala nazvať veľmi negatívnym fenoménom súčasnej spoločnosti. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že od roku 1975 sa počet obéznych ľudí na svete takmer strojnásobil, pričom posledné relevantné čísla pochádzajú z roku 2016. To znamená, že dnes je situácia ešte viac alarmujúca a znepokojujúca. Obezita je ochorenie, ktorému sa síce dá predísť, no pre mnohých sa stáva osudnou. Na obezitu sa však nezomiera, nebezpečné sú skôr jej sprievodné ochorenia. Aké sú najväčšie mýty o obezite? Zistite, čo je pravda a čo lož!

Obézni nie sú len lenivci

Človek sa považuje za obézneho vtedy, ak sa hodnota jeho body mass indexu (BMI) rovná alebo je vyššia ako 30. V roku 2016 sa do tejto skupiny radilo až viac ako 650 miliónov ľudí na svete. Všetci obézni ľudia sú často hádzaní do jedného vreca a považujú sa len za lenivých a tých, ktorí nič nerobia a prepchávajú sa nezdravým jedlom. Aj keď zlý životný štýl môže k obezite prispieť, väčšinou býva príčinou obezity viacero faktorov. 

Pozri aj: Tvar pupka a zdravie: Budeš prekvapená, aké problémy dokáže odhaliť

ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Stres či lieky

K obezite často prispievajú genetika, stres, problémy so spánkom, rôzne ochorenia, lieky a ďalšie faktory. Ďalším mýtom je aj to, že keď obézny človek schudne, všetky jeho zdravotné ťažkosti jednoducho odídu s kilami navyše. Pravdou však je, že aj s rapídnym chudnutím môžu prísť problémy – zväčša ide o metabolické poruchy či hormonálne výkyvy. Nehovoriac o tom, že strata veľkej časti telesnej hmotnosti naraz môže viesť k strate svalovej hmoty, k rapídnemu energetickému úbytku a k strate veľkého množstva potrebných živín.

aká váha je privysoká

Zdroj: Shutterstock®

Číslo na váhe nie je kľúčové

Pri chudnutí to už raz tak je. Väčšinou sa pri ňom pozeráme na to, aké číslo sa ukáže na našej váhe. Podobne je to aj s obéznymi ľuďmi, ktorí pozerajú presne na to isté a robí to aj ich okolie. Podľa vedcov to však vôbec nie je správny prístup, pričom by sa malo brať do úvahy celkové zdravie a celková zmena životného štýlu, ktorú obézny človek po novom striktne dodržiava. K lepšiemu by sa mal teda zmeniť krvný tlak, kondícia či dokonca sebaistota, čo sa vzhľadu vlastného tela týka. Ak bude obézny človek vnímať zmenu takto, ušetrí sa od množstva psychických problémov.

Zaujme ťa: Pranie svetrov z rôznych materiálov: Vďaka týmto radám budú ako nové


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 05.01.20 07:08

ĽŠ
karma
100.00

Číslo na váhe naozaj nie je kľúčové!

  • 0
Odpovedať

Lea Junsk 04.05.23 12:03

LJ
karma
-1.00

tazko povedat cim je to zapricinene, ja s muzom nie sme obezni ale nas syn je taka mala gulka, nechce sa mu ani velmi sportovat...neviem cim by sme to podporili

  • 0
Odpovedať

Oliv Medk 09.05.23 15:39

OM
karma
-1.00

u nas sme zacali sportovat cela rodina spolu, kupili sme detom bicykle a ked je pekne vybehneme na ne kazdy den

  • 0
Odpovedať

Zita Zadr 18.05.23 17:18

ZZ
karma
-1.00

my chodime tiez dost casto na bicykle, nase deti maju skvele lahke bicykle z cyklospecialit

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 14.05.23 13:17

AN
karma
-1.00

podla mna to vôbec nie je o genoch ale o celkovom fungovani, my s muzom sa aj deti snazime viest zdravsim zivotnym stylom

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní