Pásový opar: Spozorni už pri prvých príznakoch ochorenia!

Pásový opar: Spozorni už pri prvých príznakoch ochorenia!

Pásový opar je ochorenie postihujúce najmä osoby vo vyššom veku a so zníženou imunitou, no objaviť sa môže prakticky vo všetkých vekových kategóriách. Pôvodca tejto choroby je rovnaký, ako v prípade ovčích kiahní. U postihnutého sa prejavujú rozličné príznaky, a to od počiatočného pocitu únavy, až po nevzhľadné vyrážky a pľuzgiere.

Zistite viac informácií o tomto nepríjemnom ochorení v nasledujúcom článku. Prinášame vám dôležité informácie o všetkých prejavoch pásového oparu i možnostiach liečby.

Čo je pásový opar (herpes zoster)?

Pasový opar (odborne herpes zoster) je infekčné ochorenie, ktoré je vyvolané herpetickým vírusom varicella zoster. Tento patogén je tiež pôvodcom známych ovčích kiahní. Ochorenie sa najčastejšie objavuje u starších ľudí, najmä ak majú oslabenú imunitu. V posledných rokoch má však stúpajúcu tendenciu aj medzi mladšími osobami.

Ohrození sú primárne tí, ktorí prekonali práve spomínané ovčie kiahne. Po preliečení tohto ochorenia totiž vírus zostáva v tele skrytý v nervových bunkách. Ak dostane podnet, môže opäť vypuknúť, tento raz v podobe pásového oparu.

Príčiny vzniku pásového oparu

Príčinou aktivácie vírusu môže byť slabá imunita, stres, nedostatočná výživa, psychická a fyzická záťaž, chrípka i niektoré lieky. U drvivej väčšiny ľudí sa pásový opar vyskytne maximálne raz za život, no nemusí to tak byť vždy. V niektorých prípadoch sa objavuje i opakovane. 

Je pásový opar nákazlivý?

Toto ochorenie je nákazlivé a prenosné. Infikovaný jedinec zvyčajne nenakazí pásovým oparom osobu, ktorá už prekonala ovčie kiahne. Môže však nakaziť jedinca, ktorý toto ochorenie ešte nemal. V takom prípade však u infikovanej osoby vypuknú práve ovčie kiahne, nie pásový opar.

Odporúčame: Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

bolesť pri pásovom opare

Zdroj: Shutterstock®

Aké má pásový opar príznaky?

Prejavy pásového oparu sú skutočne nepríjemné. Ochorenie pritom začína úplne nenápadne, veľakrát ako obyčajné nachladnutie či chrípka. Jedinec sa môže cítiť slabší a unavený. Taktiež sa pridáva mierne zvýšená teplota. Neskôr sa však objavuje bolesť, a to hlavne v oblasti brucha, hrudníka, bedier a ramien.

Po dvoch až troch dňoch sa v týchto miestach v skupinkách vyskytnú vyrážky a pľuzgiere naplnené tekutinou obsahujúcou vírus. V horších prípadoch sa kožné zmeny objavujú aj na tvári, ušiach, v okolo očí a nosa. Pri neliečení za normálnych okolností infekcia zvyčajne pretrváva dva týždne. Liečbou sa dĺžka ochorenia skracuje.

V niektorých prípadoch môžu po preliečení pásového oparu zostať následky. Najčastejšie ide o jazvičky po zahojení pľuzgierov či tmavšie alebo bledšie fliačiky na pokožke. Zvyčajne sa však infekcia lieči bez jazvy.

Ako sa lieči pásový opar?

Pri podozrení na pásový opar je vhodné zájsť k lekárovi. Ten zvyčajne vizuálne diagnostikuje tento zdravotný problém na základe kontroly pľuzgierov. V niektorých prípadoch sa odoberajú vzorky pokožky či tekutiny z vyrážok, ktoré sa testujú na prítomnosť vírusu varicella zoster.

Následne je stanovená vhodná liečba, ktorou sa dá skrátiť doba infekcie. Tá v sebe zahŕňa najmä miernenie príznakov ochorenia. Pacientovi sú predpísané lieky na tlmenie bolesti, proti svrbeniu, znecitlivejúce krémy či gély. Pri pásovom opare sa taktiež predpisujú antivirotiká.

Pozri aj: ​Dávaj si pozor – toto sú najčastejšie príznaky schizofrénie!

návšteva lekára

Zdroj: Shutterstock®

Liečba pásového oparu doma

Pri tomto ochorení je dôležitá i domáca liečba. Postihnutý by si mal dopriať dostatok oddychu. Na vyrážky sa na potlačenie bolesti môže prikladať studený mokrý obklad. Na zastavenie svrbenia je vhodná napríklad zinková masť. Existuje i niekoľko známych rád na prírodnú a alternatívnu liečbu pásového oparu.

Odporúča sa postihnuté miesta natierať šťavou z čerstvo narezaných listov skalnice strechovej či tekutým vitamínom E. Účinné sú i bylinné obklady, napríklad zo zmesi dubovej kôry, alchemilky žltozelenej, ovsa, rumančeka a šalvie.

Pozri aj: Vanilkový struk: Prečo sa ho oplatí používať v kuchyni častejšie?

dostatok spánku

Zdroj: Shutterstock®

Na čo ďalšie myslieť pri liečbe pásového oparu?

Keďže osoba s pásovým oparom môže infikovať ďalšie osoby, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Dôležité je dbať na dostatočnú hygienu. To v sebe zahŕňa používanie vlastného uteráka, príboru i pohárov. Infikovaná osoba by taktiež nemala byť v kontakte s deťmi či osobami so zníženou imunitou.

Ak sa liečite na pásový opar, nedotýkajte sa postihnutých miest a neporušujte pľuzgiere. Obzvlášť opatrný buďte pri kontakte s očami. Ak ste sa dotýkali postihnutej pokožky, nikdy si následne nechytajte oči. Nezabudnite si dopriať oddych, zvyšovať svoju obranyschopnosť a dostať do tela potrebné množstvo vitamínov.

Je možná prevencia pásového oparu?

Prakticky u každého jedinca, ktorý prekonal ovčie kiahne, existuje riziko rozvoja pásového oparu. V rámci prevencie je pre osoby nad 50 rokov aktuálne dostupná očkovacia látka proti pásovému oparu, ktorá slúži primárne ako prevencia pred opätovným výskytom tohto ochorenia. 

Okrem toho možno riziko vzniku znížiť obmedzením rizikových faktorov, čo znamená, že je potrebné najmä posilňovať svoju imunitu, vyhýbať sa nadmernému stresu, zdravo jesť, hýbať sa aj relaxovať a mať dostatok spánku. Základom je neprepínať svoje fyzické a psychické sily. 

Aktualizovaný článok: 21.8.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Soňa Krátka 15.11.17 08:17

SK
karma
114.00

Práve včera sa vrátil otec od lekára, priniesol si aj lieky - antivirotiká na pásový opar, predpokladám, že spúšťačom mohla byť návšteva u zubného lekára, kde mu vytrhli posledné zuby a dostal "nové", asi to bol stres a pokles imunity, pretože doma spolu s mamou dbajú na zdravú výživu a varenie...

  • 0
Odpovedať

Nikola Turková 15.11.17 18:53

karma
110.00

Dobrý deň, želáme všetko dobré a skoré uzdravenie. S pozdravom :)

  • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 15.11.17 11:29

SK
karma
86.00

juj veľmi nepríjemné ochorenie.... kamarátka sa s týmto trápi už roky.... vychádza jej pravidelne každý mesiac a na rovnakých miestach... to miesto na koži vyzerá ako mapa...

  • 1
Odpovedať

Jozef Fitoš 15.11.17 12:10

JF
karma
-1.00

Píše sa tu o pásovom opare ako o bežnom ochorení,ale to je omyl.Je to neskutočne bolestivá záležitosť,kde aj najsilnejšie známe lieky proti bolesti zaberajú len trocha.Tiež som ho pred rokom prekonal,trvalo rok a pol kým som dokázal fungovať ako tak bez bolesti a liekov.Pritom príznaky ako pľuzgiere a podobne vymizly po mesiaci-dvoch.Navyše mi to rozhodilo krvný tlak tak že som musel začať brať lieky na jeho upravenie,a stále cítim že to v tele stále je,stále sa pripomenie bolesťou pri námahe..

  • 0
Odpovedať

Nikola Turková 15.11.17 18:51

karma
110.00

Dobrý deň, toto nepríjemné a bolestivé ochorenie určite nechceme zľahčovať. V článku iba informujeme o prejavoch či liečbe ochorenia. Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o vašu osobnú skúsenosť, vďaka tomu budú naši čitatelia ešte viac informovaný. Želáme všetko dobré :)

  • 0
Odpovedať

Jozef Fitoš 15.11.17 12:12

JF
karma
-1.00

Píše sa tu o pásovom opare ako o bežnom ochorení,ale to je omyl.Je to neskutočne bolestivá záležitosť,kde aj najsilnejšie známe lieky proti bolesti zaberajú len trocha.Tiež som ho pred rokom prekonal,trvalo rok a pol kým som dokázal fungovať ako tak bez bolesti a liekov.Pritom príznaky ako pľuzgiere a podobne vymizly po mesiaci-dvoch.Navyše mi to rozhodilo krvný tlak tak že som musel začať brať lieky na jeho upravenie,a stále cítim že to v tele stále je,stále sa pripomenie bolesťou pri námahe..

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 15.11.17 13:35

karma
108.00

Uf,počula som o tom,nie je to sranda..

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 15.11.17 16:13

MR
karma
109.00

počula som že je to riadne bolestivé..

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 15.11.17 16:43

MM
karma
100.00

vyskytlo sa toto ochorenie u mojich blízkych a viem, že to nie je sranda

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 15.11.17 19:20

MD
karma
132.00

Fuha, no zatiaľ som sa s tým u nikoho známeho nestretla a dúfam že ani nestretnem..

  • 0
Odpovedať

Jozef Fitoš 16.11.17 12:39

JF
karma
-1.00

Až keď som pásový opar dostal dozvedel som sa že je možnosť sa proti nemu dať po 50 preventívne zaočkovať,ale koho by to napadlo?Navyše som bol úplne zdravý,akurát prišla strata imunity z totálneho vyčerpania organizmu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní