Poznáš liečivé účinky lieskovcov? Odteraz si na nich pochutnáš aj ty!

Poznáš liečivé účinky lieskovcov? Odteraz si na nich pochutnáš aj ty!

Orechy sú chutné aj zdravé a v obľube ich má množstvo ľudí. Navyše nám príroda ponúka veľmi veľa rozličných druhov týchto plodov, takže si každý nájde tie, ktoré mu chutia najviac. Dnes vám predstavíme orechy, ktoré dokonca hojne rastú aj na Slovensku a to v teplejších i podhorských oblastiach. Lieskovce všetci dobre poznajú, no často sú prehliadané. My vám prezradíme, aké účinky majú na ľudský organizmus a prečo sa oplatí zbierať aj listy stromu, na ktorom rastú.

Kde rastú lieskovce?

Domovom lieskovcov je ker, nazvaný lieska obyčajná. Patrí do čeľade lieskovité a dorastá do výšky 2 až 8 metrov. Rozšírená je takmer po celej Európe, no vyskytuje sa napríklad aj v priľahlých oblastiach Ázie či na severe Afriky. Rastie v lesoch alebo na ich okrajoch aj na krovitých stráňach. Obľubuje výživné, kypré a vlhšie pôdy. Okrem toho je však nenáročná na pestovateľské podmienky. Lieska je charakteristická vajcovitými listami, ktoré sú pílkovité a na konci špicaté. Jej mladé vetvičky sú chlpaté a majú červenohnedú farbu.

Ide o jednodomú rastlinu, ktorej tyčinkové kvety tvoria jahňady a tie piestikové sú ukryté v púčikoch. Lieska začína kvitnúť na jar a oriešky zase dozrievajú v letných mesiacoch. Sú vajcovitého tvaru a menia farbu zo žltozelenej na hnedú. Uložené sú v šupinatom obale. Ich najväčším producentom je v súčasnej dobe Turecko. Údajne ide aj o krajinu ich pôvodu. Z liesky obyčajnej sa však často okrem lieskových orechov zbierajú i listy rastliny, ktoré sa následne sušia pri teplote do 40 °C. Cenené sú pre ich liečivé účinky.

Pozri aj: Vyhľadávaš potraviny bez lepku a na chudnutie? Toto musíš spoznať!

účinky lieskových orechov

Zdroj: Shutterstock®

Čo v sebe tieto oriešky skrývajú?

Lieskovce sú, tak ako mnohé ďalšie druhy orechov, plné zdravých tukov. Konkrétne ide až o 60 % ich hmotnosti. Sú bohaté na omega-3 aj -6 mastné kyseliny. Okrem toho obsahujú značnú dávku bielkovín a vlákniny. Hľadať v nich môžete i množstvo vitamínov a minerálnych látok. Sú zdrojom vitamínu E aj mnohých vitamínov skupiny B. Telu doplnia vápnik, fosfor, horčík, draslík aj mangán. Lieskové orechy podporujú imunitný systém a chránia bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov.

Blahodarne vplývajú na trávenie, zabezpečujú pravidelné vyprázdňovanie a prečisťujú hrubé črevo. Taktiež sú výborným pomocníkom pri znižovaní hladiny cholesterolu. Zlepšujú stav ciev a predstavujú prevenciu pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pozitívne vplývajú na tvorbu červených krviniek či mineralizáciu kostí. Účinne tak bojujú proti vzniku anémie či osteoporózy. Blahodarne ovplyvňujú stav vlasov a nechtov. Lieskovce sú tiež dobrým pomocníkom pri migrénach či zlej nálade. Upokojujú myseľ a zlepšujú pamäť.

konzumácia lieskovcov

Zdroj: Shutterstock®

Telu doprajte orechy aj listy liesky!

Lieskovce sú obľúbenou prísadou v rozličných cukrovinkách, napríklad v čokoláde. Oveľa zdravšie sú však vo svojej prirodzenej surovej forme. Použiť ich môžete i do koláčov či zákuskov, no tepelnou úpravou môžu zbytočne strácať cenné látky. Najlepšie teda bude, ak si ich jednoducho vychutnáte samotné. Pridať ich však môžete napríklad do jogurtu či kaše. Dávajte si ale pozor na skonzumované množstvo. Stogramová porcia lieskovcov má totiž pokojne aj viac, ako 620 kalórií. Ideálne je dopriať si menšiu hrsť týchto orieškov niekoľkokrát týždenne.   

Ak chcete podporiť svoje zdravie ešte viac, vyskúšajte čaj z listov liesky. Ako sme spomínali už vyššie, aj tie sa vyznačujú liečivými účinkami. Pôsobia antibakteriálne, antioxidačne a protizápalovo. Vyskúšať sa ich oplatí, ak chcete zlepšiť stav žíl či krvný obeh alebo prečistiť krv. Chutný čaj si pripravíte z jednej až dvoch lyžičiek sušených listov liesky obyčajnej a 200 ml vriacej vody. Nápoj nechajte lúhovať 5 až 10 minút, sceďte a vypite teplý. Listy v sušenej forme nájdete i na internete či v špeciálnych predajniach so zdravou výživou.    

Odporúčame: Ježibaba guľatohlavá: Pri liečbe ktorých ochorení je užitočná?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 31.08.18 07:42

ĽŠ
karma
100.00

O čaji z listov liesky som už počula, rada vyskúšam...

  • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 31.08.18 17:55

MC
karma
109.00

Včera som obrala lieskové orechy z našej liesky.O čaji som ešte nepočula.

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 31.08.18 18:02

MM
karma
100.00

chceme si zasadiť lieskovce do záhrady, sme také veveričky

  • 2
Odpovedať

Libuše Šumná 01.09.18 15:30

karma
113.00

mám smůlu na lískové oříšky jsem alergická, ale do koláčů je můžu

  • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 01.09.18 21:38

TS
karma
107.00

Na lieskovce som alergická, ale dala by som si...

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 27.09.18 17:07

karma
127.00

Skvelé, teším sa, že je konečne zdravé aj niečo chutné :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní