Prečo sa nám štikúta? Takto otravné čkanie rýchlo zastavíš!

Prečo sa nám štikúta? Takto otravné čkanie rýchlo zastavíš!

Asi len ťažko nájdeme osobu, ktorú nikdy nepotrápila otravná štikútka. Najhoršie je, ak sa objaví v skutočne nevhodnú chvíľu.

Na tento nepríjemný stav si pravdepodobne zvykol už asi každý. Ako štikútka príde, tak zvyčajne rýchlo aj pominie.

Problém môže nastať, ak sa objavuje príliš často, alebo sa človeku neprestáva štikútať. Vtedy môže ísť o signál vážnejšieho zdravotného problému. Prečo sa nám štikúta a kedy treba pri čkaní spozornieť vám prezradíme v dnešnom článku. Taktiež máme pre vás zopár tipov, ako štikútku rýchlo zastavíte!

Ako vzniká nepríjemná štikútka?

Štikútka (singultus) sa zvyčajne nepovažuje za žiadny vážny zdravotný problém. Ak sa však objaví, dokáže človeku poriadne znepríjemniť deň. V minulosti si štikútanie ľudia vysvetľovali trochu odlišne. Napríklad jeden grécky fyzik tvrdil, že čkanie je akousi formou emócií, ktoré vznikajú v žalúdku a cez ústa prúdia von. V dnešnej dobe už medicína dokáže presne vysvetliť, čo sa pri štikútke v organizme deje. Stojí za ňou totiž naša bránica. Čkanie, štikútka, či odborne singultus sú pojmy pre označenie mimovoľného a náhleho sťahovania bránice. Tento stav je sprevádzaný typickým zvukom, ktorý vzniká z dôvodu prudkého a rýchleho nabratia vzduchu, ktorý naráža na hlasivky.

Príčin môže byť hneď niekoľko. Snáď najznámejšie je tvrdenie, že ak sa človeku štikúta, tak niekto na neho úpenlivo myslí. Aj na túto otázku však pozná medicína odpoveď. Za sťahovaním bránice vyvolávajúcim štikútku stojí zvyčajne dráždenie bránicových nervov. Spúšťačov čkania je hneď niekoľko. U niekoho sa môže objaviť po veľmi rýchlom prehĺtaní potravy, nedostatočnom žutí či konzumovaní veľkého množstva jedla. Niektorým ľuďom sa zase štikúta po korenistých pokrmoch. Taktiež môže byť príčinou pitie studenej vody, alkoholu či šumivých nápojov. Spúšťačom ďalej býva aj stres, pocit vzrušenia či nesprávne dýchanie. Niekedy je tiež príčina štikútky zdanlivo nevysvetliteľná.

Pozri aj: Tieto prírodné zložky v kozmetike by si mala vyhľadávať! Prečo?

návšteva lekára

Zdroj: Shutterstock®

Môže ísť o niečo vážnejšie?

Štikútka nás otravuje zvyčajne len zopár minút. Ak však trvá niekoľko dní či týždňov, prípadne sa objavuje až priveľmi často, môže signalizovať zdravotnú komplikáciu. V prvom rade môže ísť o prejav nejakého srdcového problému alebo ochorenia obličiek. Čkanie býva aj sprievodným znakom niektorých nádorových chorôb. Napríklad osoby, ktoré sa liečia chemoterapiou, môže v zvýšenej miere postihovať štikútka. Dlhodobé čkanie môže ďalej súvisieť so zápalovým ochorením pľúc a medzihrudia, postihnutím pažeráka alebo niektorými chorobami brušnej dutiny. Taktiež má v niektorých prípadoch spojitosť aj so zápalom pečene alebo žlčníka, žalúdočnými vredmi či zvýšenou črevnou plynatosťou.

Ak máte pocit, že vás štikútka trápi príliš často alebo vôbec neprestáva, je vhodné tento problém prekonzultovať s lekárom. Ten vylúči alebo potvrdí spojitosť s iným zdravotným problémom. Napríklad môže preskúmať, či nie je príčinou podráždenie mozgového centra pri otrasoch mozgu po nejakom úraze. V niektorých prípadoch dlhodobé čkanie nesúvisí zo žiadnym iným zdravotným problémom. Takáto chronická štikútka postihuje vo väčšej miere mužov. Ak takýto stav trvá dlhšie ako miesiac, podľa lekárov je údajne neliečiteľný. Existujú prípady, kedy sa ľuďom štikútalo skutočne celé roky, dokonca až celý život.

zadržiavanie dychu

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa toho rýchlo zbaviť?

Proti štikútke existuje nespočetné množstvo babských rád. Každý si ľahko nájde ten svoj osvedčený spôsob, ako dať otravnému čkaniu rýchlo zbohom. Prípadne, ak jedna cesta nezaberie, stačí vyskúšať ďalšiu a ďalšiu. Medzi tie najznámejšie tipy na odstránenie štikútky môžeme zaradiť:

  • pitie vody,
  • zadržiavanie dychu.

To je asi to prvé, čo vám niekto odporučí, ak vás počuje štikútať. Čo sa týka pitia vody, existujú dokonca aj informácie o tom, koľko glgov by ste presne mali vypiť. Úplne však postačí, ak sa pomaly a poriadne napijete čistej vody. Stavte na častejšie pregĺganie menšieho objemu tekutiny.

Zadržiavať dych by ste mali až kým štikútka neustúpi. Samozrejme, nezabudnite si dopriať pauzu na nádych. Vyskúšať tiež môžete dýchanie do papierového vrecúška. Veľmi účinné je skonzumovanie lyžičky cukru alebo medu. Taktiež je vhodný upokojujúci mätový čaj. Na bránicu bude pozitívne vplývať i pohyb. Skúste urobiť zopár drepov, alebo vystrite ruky nad hlavu a v tejto polohe sa poprechádzajte. Malo by to bránicu uvoľniť od kŕčov. Búchanie po chrbte je zvyčajne účinné, ak niekomu zabehne. Oplatí sa to však vyskúšať aj pri štikútaní. U malých detí zase funguje šteklenie.

Ďalšie babské triky, ako sa zbaviť štikútky:

  • prehĺtať naprázdno,
  • dať si kocku cukru na jazyk,
  • vypiť pohár vody hore nohami,
  • dať si kvapku citrónovej šťavy na jazyk,
  • pritiahnutie kolien k hrudníku a naklonenie sa vpred.

Odporúčame: Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Aktualizovaný článok: 28.2.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Katarína Kusá 15.02.18 15:54

KK
karma
90.00

mne vždy pomôže zadržiavanie dychu ale robím to len v súkromí lebo vyzerám pri tom asi ako tá pani na fotke

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 15.02.18 17:24

ĽŠ
karma
100.00

Niekedy vie byť naozaj nepríjemné. V mojom okolí dodnes starší ľudia vravia, keď niekto štikúta, že niekto dotyčného spomína...

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 15.02.18 17:37

MM
karma
100.00

no niekedy dokáže štikútka riadne potrápiť

  • 1
Odpovedať

Mária Sivová 15.02.18 21:46

MS
karma
100.00

Mne pomáha prehltnúť lyžičku kryštálového cukru a zadržať dych.

  • 1
Odpovedať

Mária Sivová 15.02.18 21:46

MS
karma
100.00

Mne pomáha prehltnúť lyžičku kryštálového cukru a zadržať dych.

  • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 16.02.18 11:26

SK
karma
86.00

mne sa to stáva pri jedení chleba.... zadržím dych a už je dobre...

  • 3
Odpovedať

Mária Chromíková 16.02.18 18:02

MC
karma
109.00

nepríjemná štikútka prekvapí ,keď to človek nečaká.Aj mne pomôže zadržať dych.

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 17.02.18 19:05

MD
karma
132.00

Ako dieťa som mávala štikútku dosť často, no teraz ma už roky obchádza...nevedno čím to je...

  • 0
Odpovedať

Michaela Horváthová 18.02.18 15:48

MH
karma
89.00

zadržiavanie dychu u mňa nikdy nefungovalo. Ja sa vždy napijem pohára vody.

  • 1
Odpovedať

Lenka Meravá 02.03.18 08:57

LM
karma
82.00

Mne naopak pomaha ak zacnem pomaly a zhlboka dychat

  • 1
Odpovedať

Blažena Sádovská 26.07.18 14:33

BS
karma
100.00

Užitočné informácie, každý si nájde spôsob, ktorý mu vyhovuje...

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní