Recept na najsilnejšie antibiotikum prírodnej medicíny: Liek na všetko?!

Recept na najsilnejšie antibiotikum prírodnej medicíny: Liek na všetko?!

Kurkuma je nielen úžasné korenie, ale má aj skvelý vplyv na naše zdravie. Čoraz viac sa udomácňuje aj v našom jedálničku. Žlté korenie, ktoré pochádza z Ázie, je považované za zlato. Obsahuje totiž bioaktívnu látku kurkumín, ktorá je pre náš organizmus veľmi prospešná. Bez tohto korenia by sa nezaobišiel celý rad indických pokrmov. Vie nielen skvele ochutiť jedlo, ale tiež má priaznivý vplyv na zdravie. Domáci liek z kurkumy vám zabezpečí, že budete mať doma najsilnejšie antibiotikum prírodnej medicíny.

Účinnejší ako krémy na bolesť

Podľa niektorých štúdií kurkumín uľavuje od artritických a reumatických bolestí. Dokonca má silnejší účinok než účinná látka diclofenak, ktorá býva súčasťou krémov proti bolestiam. Toto korenie má veľmi silné protizápalové účinky, takže zápaly potláča lepšie než mnohé štandardné lieky.

Ako na naše telo kurkuma pôsobí?

Chráni pred voľnými radikálmi. Kurkumín dokáže priamo chrániť bunky črevnej sliznice. Vďaka tomu sa nepriamo podieľa na aktivácii enzýmov, ktoré sú dôležitými bojovníkmi proti voľným radikálom.

Zisti viac: Ako pripraviť pleť na zimu: 5 jednoduchých krokov, ktoré zaberajú

kurkuma_liek

Zdroj: Shutterstock®

Zmierňuje zápal

Kurkumín dokáže zablokovať vôbec samotný vznik zápalu, prípadne výrazne zmierniť jeho priebeh. Pri dlhodobom užívaní pomáha znížiť aj bolesť pri zápalových ochoreniach kĺbov.

Ochrana pre mozog a cievy

V mozgu je prítomné najväčšie množstvo omega-3 mastných kyselín DHA. Jej nedostatok je spojený so vznikom depresie alebo Alzheimerovej choroby. Hoci sú hlavným zdrojom DHA morské ryby a plody, kurkumín podporuje jej prirodzenú tvorbu priamo v mozgu.

Pripravte si kurkumový nápoj

Je to veľmi jednoduché. Pokiaľ chcete vyskúšať skvelé účinky kurkumy, pripravte si z nej nápoj. Zmiešajte dve až tri deci vlažnej vody a jednu čajovú lyžičku kurkumového prášku.

antibiotikum_kurkuma

Zdroj: Shutterstock®

Kurkumový zlatý med

So zlatým medom môžete zlepšiť trávenie a podporiť činnosť čriev. Táto zmes je známa ako najsilnejšie antibiotikum v tradičnej prírodnej medicíne. Akonáhle vás teda prepadnú prvé príznaky prechladnutia, chrípky alebo akéhokoľvek iného ochorenia, mali by ste zmes zlatého medu ihneď konzumovať. Na prípravu zlatého medu budete potrebovať 100 g prírodného medu a 1 polievkovú lyžicu kurkumy v prášku. Stačí, ak zmiešate 1 polievkovú lyžicu kurkumy so 100 gramami medu. Dobre rozpracujte a uschovajte v chlade. Užívať môžete lyžičku trikrát denne.

Vyrobte si liek z kurkumy

Budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu kurkumy, olivový olej, mleté ​​čierne korenie a chilli. Postupujte tak, že zamiešate kurkumu v panenskom olivovom oleji, pridáte mleté ​​korenie a chilli pre zvýšenie účinku. Uchovávajte v chladničke. Užívajte 3-krát denne 1 kávovú lyžičku. Po troch týždňoch si urobte na týždeň pauzu.

Vyskúšajte aj tzv. zlaté mlieko, ktoré je známe aj ako kurkumové latté. Na jeho prípravu potrebujete 300 ml mlieka, 2 lyžice medu, 1 lyžicu kurkumy, muškátový oriešok, mletý zázvor, škoricu a čierne korenie. Všetko spolu uvarte a vychutnávajte.

Neprehliadni: Ako odstrániť cysty na vaječníkoch? Vyskúšaj overené babské rady

Aktualizovaný článok: 23.11.2022


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Martina Varhaníková 15.11.19 14:47

karma
110.00

Práve si mama objednávala kukrumín na cievy. S tým zlatým medom s kurkumou som prekvapená, doma zarobím. Vďaka.

  • 0
Odpovedať

Ivana Fajdelová 16.11.19 15:04

IF
karma
-1.00

Zázvor mám rada, ale kurkumu som ešte neskušala, dakujem za tip :)

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 16.11.19 23:01

MR
karma
114.00

kurkumový nápoj, ešte by som chcela vedieť či ho môžem piť kedykoľvek počas dňa, či pred jedlom alebo po a koľko krát denne?

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 17.11.19 20:52

karma
109.00

Kurkumu občas použijem do jedla,ale toto som netušila,že je taká výborná na naše zdravie.Vyskúšam s medom.Vdaka.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 18.11.19 07:35

ĽŠ
karma
100.00

Kurkumu používame často, je naozaj skvelá zvnútra i zvonka!

  • 0
Odpovedať

Martina Putoráková 18.11.19 20:59

MP
karma
97.00

Kurkumu aj zázvor používam v kuchyni často, zbožňujem ich vôňu i chuť.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.11.19 22:50

JK
karma
100.00

Určite vyskúšam

  • 0
Odpovedať

Lenka Petrušová 24.11.19 16:12

LP
karma
-1.00

Chuťovo výborná a úžasné zdravá, pridávam ju takmer do každého jedla a variť bez nej si neviem ani predstaviť!

  • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 03.12.19 13:44

karma
113.00

Mne osobne kurkuma dosť smrdí. Možno v kombinácii s medom to nebude také hrozné. Vyskúšam!

  • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 06.08.20 20:44

karma
132.00

Úžasné korenie, moje asi najobľúbenejšie! ♥

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 18.04.21 22:54

karma
106.00

Kurkumu pridávam do ryže. Kurkumou som si bielila aj zuby. Robila som si aj med s kurkumou, neviem potvrdiť jeho účinky.

  • 0
Odpovedať

Leona Bašistová 05.12.22 10:15

LB
karma
104.00

Kurkuma sa nazýva aj zlatom medzi koreninami, a tak ako píšete má skvelé antibiotické a antioxidačné účinky na náš organizmus. Kurkumu pridávam po štipke aj do sladkých koláčov, cesto krásne prezlatí do farby, v polievkach urobí okrem nádhernej farby skvelú orientálnu chuť. Pridávam tiež do každého smoothie a do praženice.
Dalším fantastickým prírodným antibiotikom je Grep , z ktorého sú podstatné hlavne kôstky, ktoré je potrebné rozhrýzť. Doporučujem, mne zaručene pomáha pri nástupe choroby. Spravidla sa aj vdaka Grepu stáva jednodňovou záležitosťou.

  • 0
Odpovedať

Agnesa Sontágová 13.12.22 10:14

AS
karma
-1.00

Ja si robievam taktiež mix kurkuma, cesnak, zázvor a citrón. Niekedy to dosladzujem medom. Vynikajúca prevencia proti cholesterolu a taktiež silné antibiotikum.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní