Prichádza leto, obdobie hojnosti. A príprav na zimu

Prichádza leto, obdobie hojnosti. A príprav na zimu

Jar a leto sú šťastné mesiace pre každého, kto fandí zdravému životnému štýlu. Všade je plno čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré môžeme mať na tanieri trikrát denne. Ak to však so zdravým jedlom myslíte vážne, leto a skorá jeseň je ideálnym obdobím, ako sa čo najlepšie pripraviť aj na zdravé prežitie zimy. V praxi to znamená, že okrem maškrtenia by ste nemali zabúdať aj na želírovanie, mrazenie a zaváranie.

Ako prežiť zimu naozaj zdravo?

Pre našich predkov bolo leto obdobím horúčkovitých príprav na zimu. Žiadne prázdniny, žiadne dovolenky. Väčšinu pekných a teplých mesiacov strávili obyčajní ľudia starostlivosťou o úrodu a jej uchovávaním na horšie časy. Dnes sme zvyknutí, že máme prístup k „čerstvým“ potravinám hocikedy. Španielske papriky, marocké paradajky, jahody, broskyne a slivky z talianska, či zemiaky z francúzska sú k dispozícii celoročne a my sme si zvykli, že ich môžeme mať kedykoľvek. Všetci však vieme, že zimné dovozové plodiny sa nedajú porovnať s tými domácimi. Recept na uchovanie letných chutí a vôní je pritom minimálne v prípade ovocia jednoduchý: stačí želírovať, zavárať a mraziť.  

Odporúčame tiež:  Zdravý recept: Hruškovo-pomarančový džem

zaváranie a želírovanie dr. oetker

Zdroj: Shutterstock®

Uchovávanie potravín sme riešili už v dobe kamennej dobe

Mať dostatok potravín v zásobe bola vždy základná ľudská potreba. Niektoré výskumy poukazujú na to, že už naši predkovia v paleolite vedeli, že uchovávanie potravín v chlade, ich sušenie či údenie pomôže predĺžiť ich životnosť. Neskôr začali na konzerváciu používať aj soľ. Rimania konzervovali ovocie v mede. Skutočnú revolúciu v uchovávaní potravín však priniesol až francúzsky vynálezca Nicolas Appert, ktorý koncom 18. storočia vynašiel techniku sterilizácie. Vedomosti sa odvtedy samozrejme posunuli a dnes máme oveľa viac možností, ako uchovávať potraviny na horšie časy. 

Odporúčame tiež:  PLANK – AKO HO CVIČIŤ SPRÁVNE?

zaváranie a želírovanie dr. oetker

Zdroj: Shutterstock®

Zavárať sa dá takmer všetko

Nakladaná a zaváraná zelenina je ideálnym osviežením zimného jedálničku. Nehovoriac o domácich kompótoch a džemoch z domáceho ovocia, ktoré sú istotne zdravšie, ako tie kupované a stopercentne zdravšie, ako sladkosti z obchodov. Pripraviť si zásobu džemu pre seba a rodinu je dnes navyše otázkou hodinky aj s prípravou a upratovaním. Vďaka produktom na želírovanie s obsahom pektínu stačí džem variť približne 15 minút. 

Odporúčame tiež:  Zdravý recept: Jablkové pyré s karambolou

zelirovanie dr.oetker

Zdroj: Shutterstock®

Domáci džem je dobrým darčekom

Pri príprave domácich džemov dbajte na dodržanie správneho pomeru medzi množstvom ovocia, cukrom a želírovacím cukrom. Dávajte si tiež pozor na výber kvalitného a dozretého ovocia – nahnité a nezrelé kúsky z dávky vyhoďte. Nádoby na džem dôkladne sterilizujte, inak hrozí, že v decembri nebudete mať čím potrieť vianočné čajové pečivo. Vydarený džem so správnou chuťou a hustotou môže slúžiť aj ako originálny darček pre rodinu či priateľov. Ak chcete prekvapiť, siahnite po netradičných kombináciách s rebarborou, šípkami, brusnicami, zázvorom či citrusovými plodmi. 

Odporúčame tiež:  Lahodné tiramisu zo 4 ingrediencií

Želírovacie produkty od Dr.Oetker:

Dr.Oetker Gelfix Klasik 1:1

Klasické džemy s 50 % ovocia. Ideálny na použitie pri kyslejšom alebo menej zrelom ovocí. Tradičný želírovací pomocník na výrobu ovocných džemov, marmelád a želé. Jedno balenie postačí na 1 kg ovocia, prípadne 850 ml ovocnej šťavy a 1,150 kg cukru. Už po 6 minútach varenia je džem hotový. Odporúčaná maloobchodná cena je 0,75 EUR.

Dr.Oetker Gelfix Extra 2:1

Extra ovocné džemy až so 66 % ovocia. Ideálne pri príprave džemov so stredne sladkým alebo stredne zrelým ovocím. Tento želírovací prípravok je skvelý na prípravu džemov, marmelád alebo želé s vyšším obsahom ovocia. Postačí vám polovičné množstvo cukru, čo poteší aj priaznivcov zdravšieho životného štýlu. Jedno vrecúško vystačí na 1 000 g ovocia a 500 g cukru a varí sa rovnako iba 6 minút. Odporúčaná maloobchodná cena je 0,99 EUR. 

zaváranie a želírovanie dr. oetker

Zdroj: Shutterstock®

Dr.Oetker Želírovací cukor Extra 2:1

Jedno balenie Želírovacieho cukru Extra 2:1 postačí na 1 kg ovocia alebo 1 l ovocnej šťavy a varí sa len 5 minút. Keďže Želírovací cukor Extra 2:1 obsahuje kompletnú receptúru na spracovanie ovocia, na prípravu džemu, marmelády alebo želé stačí pripadať iba potrebné množstvo ovocia. Odporúčaná maloobchodná cena je 1,49 EUR.

Dr.Oetker Gelfix Super 3:1

Super ovocné džemy až so 75 % ovocia. Na prípravu džemov s veľmi sladkým alebo veľmi zrelým ovocím. Ak chcete, aby váš džem alebo marmeláda mala intenzívnu ovocnú chuť, tento želírovací prípravok je určený presne Vám. Jedno balenie vystačí na prípravu džemov, marmelád či želé z 1 000 g ovocia a 350 g cukru. Príprava je rýchla, varí sa len 6 minút.

Odporúčaná maloobchodná cena je 1,09 EUR.

Odprúčame tiež:  Lahodná špecialita s vôňou mandlí a kávy inšpirovaná Talianskom

zaváranie a želírovanie dr. oetker

Zdroj: Shutterstock®

Dr.Oetker Želírovací cukor Super 3:1

Pokiaľ chcete pri varení džemov, marmelád alebo želé zachovať výrazný podiel a tým aj chuť ovocia, použite pri ich príprave Želírovací cukor Super 3:1. Jedno balenie vystačí až na 1,5 kg ovocia. Odporúčaná maloobchodná cena je 1,79 EUR.

Dr.Oetker Želírovací ovocný cukor

Džemy s ovocným cukrom. Používa sa na prípravu džemov, marmelád a želé. Tvorí ho ovocný cukor – fruktóza (97%) a náhradné sladidlá. Jedno balenie vystačí na 700g ovocia a varí sa len 3 minúty. Džemy pripravené s Želírovacím ovocným cukrom Dr.Oetker obsahujú až 75% ovocia. Odporúčaná maloobchodná cena je 1,99 EUR.

Odprúčame tiež: Zdravý recept: Slivkovo-hrušková omáčka

zaváranie a želírovanie dr. oetker

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 12.06.16 07:33

SK
karma
114.00

najradsej robim na zimu dzemy, s GELFIXOM su hned hotove a to sa mi paci

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 16.06.16 14:56

MZ
karma
-1.00

My robíme najčastejšie so želírovacím cukrom a je super :)

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 29.06.16 22:08

karma
93.00

rada zaváram :) takto si môžem vychutnať ovocie a džemy aj cez zimu

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.09.16 16:38

JK
karma
100.00

Zaváram a aj džemy robím každý roka a gelfix používam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní