Ktoré bylinky dajú do poriadku vaše priedušky?

Ktoré bylinky dajú do poriadku vaše priedušky?
  • 08.02.2017
  • Silvia Karasová

Vírusové aj virozové obdobie je v plnom prúde a cítiť to vo všetkých kútoch Slovenska. Viaceré kraje hlásia zvýšený počet respiračných chorôb, zatvorené materské i základné školy. A chorobnosť sa netýka len našich najmenších. Pokiaľ aj vás v týchto dňoch skolila chrípka, či jej podobné „niečo“, vitajte v klube. Dnešné moderné vírusy sú tak vynaliezavé, že im nerobí problém prekonať aj náš duchaprítomný obranný systém, je teda najvyšší čas zapojiť do boja mocnejšie zbrane – bylinky. Keďže respiračné ochorenia napadajú všetko, čo súvisí s dýchaním, obvykle to schytajú naše dýchacie cesty, priedušnica, priedušky, v tom zlom prípade až pľúca. Ak cítite pichavú bolesť v oblasti priedušiek, nečakajte kým vám choroba sadne na pľúca a uvarte si liečivý bylinkový odvar. Stačí vedieť po ktorých bylinkách siahnuť.

 ANÍZ

Ochorenia dýchacích ciest, priedušiek, ako i pľúc sú spravidla sprevádzané neutíchajúcim dráždivým kašľom. Ak je to aj váš prípad a nepomáhajú ani slová útechy o brušákov na bruchu, na čo sa snažíte pretvoriť bolesť svalov namáhaných pri kašli, pomôcť môže aníz. Táto korenina má upokojujúce účinky, od bolestivého kašľa tak prináša úľavu, no zároveň pomôže telu sa odhlieniť. Jeho bonusom je aj fakt, že tento čaj možno osladiť medom, čo ocenia tí, ktorí sa bylinkám vyhýbajú kvôli ich horkosti. 

Odporúčame prečítať: Nečistite si iba zuby, jazyk je rovnako dôležitý

Ktoré bylinky dajú do poriadku vaše priedušky?

Zdroj: Shutterstock®

TYMIÁN

Svoje miesto by nemal mať len v našej kuchyni, ale aj lekárničke. Pri príprave odvaru z tymiánu oceníte nielen jeho vôňu, ale i chuť. A keď máte príliš rozmaznané chuťové poháriky, môžete si pridať ešte lyžičku medu. Spoločne so silou tymiánu upokojí dráždivý kašeľ. Jeho výhodou je aj fakt, že sa nad tymiánovým čajom môžete aj naparovať – čo vám uvoľní dýchacie cesty.

Odporúčame prečítať: Prečo sú japonské ženy štíhle? Tu je ich 6 stravovacích návykov

 EUKALYPTUS

Túto aromatickú bylinku pozná každá z nás. Obvykle v podobe aromatických kvapiek, ktoré v prípade nádchy, chrípky a iných respiračných ochorení dokážu uľaviť najmä nášmu dýchaniu. Pokiaľ vás trápi úplne plný nos, nakvapkajte trochu eukalyptu do vonnej lampy, prípadne na svoj vankúš. Od kašľa, boľavého hrdla, aj priedušiek vám ale pomôže uľaviť aj eukalyptový sirup. Vďaka obsahu antioxidantov vám tiež posilní imunitu. 

Ktoré bylinky dajú do poriadku vaše priedušky?

Zdroj: Shutterstock®

 SKOROCEL

Túto bylinku je vhodné používať vo forme čaju, prípadne sirupu. Skorocel nájdete aj v niektorých „cukríkoch“ na cmúľanie určených na boľavé hrdlo, pretože má hrejivé a upokojujúce účinky. Čaj si pripravujeme zo sušeného skorocela zaliatím vriacou vodou a následným luhovaním (cca 10 minút). Ako všetky bylinkové čaje, aj tento pijeme po dúškoch a ešte za tepla, ideálne viackrát za deň.

Odporúčame prečítať: Nedostatok vitamínu C? Dávajte si pozor!

 PĽÚCNIK LEKÁRSKY

Ako už napovedá jeho názov, táto bylinka posilní najmä naše pľúca. Jej účinky ocenia nielen chorí, ale tiež fajčiari. Pľúcnik obsahuje látky, ktoré eliminujú kašeľ, hlieny, čistia dýchacie orgány, ale pomáhajú bojovať aj proti zápalu. Poradia si napríklad aj so zápalom močových ciest, či s nakopnutím tela, aby všetky bacily zo seba vypotil.

Ktoré bylinky dajú do poriadku vaše priedušky?

Zdroj: Shutterstock®

 PODBEĽ LIEČIVÝ

Aj táto bylinka bola stvorená najmä na liečbu pľúcnych ochorení, prípadne ako prevencia pri vzniku chorôb. Podbeľ (či už v podobe tinktúry, alebo čaju)  uvoľňuje usadený hlien, lieči kašeľ, zápal priedušiek a zmierňuje ich prejavy.

Odporúčame prečítať: 5 top najkrajších miest, kde by ste sa mali aspoň raz vykúpať

NÁŠ TIP: Pokiaľ potrebujete osviežiť dych, ale zároveň upokojiť dráždivý kašeľ namiesto cukríkov siahnite po mäte. Má príjemnú mentolovú vôňu a je čisto prírodná. Obsahuje zároveň látky, ktoré nielen zmierňujú, ale aj liečia nepriaznivé prejavy respiračných ochorení. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Mária Maxianová 08.02.17 08:15

MM
karma
100.00

ja varím čaj fenikel-aníz-tymian

  • 1
Odpovedať

simona vician 08.02.17 08:23

SV
karma
100.00

super :) bylinky aj pestujeme :)

  • 1
Odpovedať

Daniela Revayová 08.02.17 13:22

DR
karma
104.00

Skorocel je na priedusky super !

  • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 08.02.17 16:01

karma
108.00

Bylinky si robievame,verím v ich pozitívne účinky.

  • 0
Odpovedať

Monika Filípková 08.02.17 16:26

MF
karma
56.00

Jeeeej, super článok, ktorý sa mi práve teraz hodí. Ja som chorá, deti choré, tak už aj idem variť čajíky podľa Vašej receptúry.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 08.02.17 17:39

SK
karma
114.00

veľmi rada využívam vlastné sušené bylinky na ozdravovacie čajíky, v poslednom období to bola šalvia a pľúcnik...

  • 1
Odpovedať

Anna Kralovičová 08.02.17 18:35

AK
karma
64.00

Bylinky pestujem vo svojej záhrade, suším ich a varím z nich liečivé čaje nielen keď som chorá, ale počas celého roka. Konkrétne pri prieduškách varím čaj zo skorocelu.

  • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 08.02.17 20:18

IO
karma
96.00

Presne tak, najlepšie lieky :) , dakujeme za rady....

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 09.02.17 18:13

PV
karma
113.00

Skorocel a aníz nemám rada, majú dosť silnú aromu. Používam tymiánovú masť na priedušky, je veľmi dobrá.. A podbieľ ešte musím len vyskúšať ..

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 09.02.17 21:56

IM
karma
100.00

bylinky mám rada

  • 0
Odpovedať

Mária Frnová 21.02.17 08:02

MF
karma
-1.00

výborné rady, dobre načasované na toto chrípkové obdobie...

  • 1
Odpovedať

Soňa Horáčková 21.02.17 09:51

SH
karma
123.00

poučný článok :) bylinky sú super, verím, že pomáhajú

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.01.19 08:00

JK
karma
100.00

Bylinky zberám ,suším čajík je chutný a zdravý

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní