Detoxikácia podľa lunárneho kalendára

Detoxikácia podľa lunárneho kalendára
 • 24.01.2016
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 4

Mesiac nám dokáže v mnohom poradiť, pomôcť, usmerniť aj napovedať nám. Stačí len nakuknúť z času na čas do lunárneho kalendára. Ak žiaden nemáte, nič to, od toho sme tu my aj naše horoskopy.

Aj tentokrát sme nazreli do lunárneho kalendára a cieľ bol jasný: detoxikovať sa. Podľa Luny je najvhodnejším časom na očistu tela aj mysle spln, prípadne nov. Počas obidvoch fáz je totiž Mesiac najaktívnejší, najintenzívnejší a najmocnejší. Ten januárový spln vyšiel práve na dnešok, čo tak okúsiť jeho vplyv na vlastnom tele?

Ako by mal prebiehať detox počas splnu?

V podstate ako v ktorékoľvek iné dni, možno však pokojne aj o kúsok radikálnejšie. Najväčšia výhoda je keď nám spln alebo nov vyjde na víkend, respektíve na deň, keď nemáme absolútne žiadne povinnosti. Vtedy si môžeme dovoliť byť na seba prísne a ak ťažko zvládame hladovku, obalamutiť ju vieme napríklad spánkom.

Odporúčame prečítať: Čo nám prinesie spln v roku 2016?

Detoxikácia podľa lunárneho kalendára

Zdroj: Shutterstock®

Ráno

Hneď po zobudení vypite očistný nápoj. Ten môže mať viacero podôb, všetky by však mali byť minimálne izbovej teploty. Naše telo je po celej noci dehydrované, pohár vody by mal byť preto to prvé po čom ráno siahneme. V očistnej podobe môžeme do vlažnej až teplej vody pridať štipku kajanského korenia, lyžičku himalájskej soli, alebo šťavu z citróna.

Ak chcete účinky detoxikácie ešte podporiť, hneď zrána si zacvičte, vhodné je švihadlo, stacionárny bicykel, brušáky, joga, alebo pilates.

Odporúčame prečítať: Ako pôsobí Mesiac vo fáze novu?

Počas dňa pre radikálky

100% očistu dosiahnete vďaka pôstu. Ideálny je jednodňový, najviac tri dni. Absolútny pôst dosiahnete tak, že stravu vylúčite úplne a počas pôstneho obdobia budete iba piť. Veľa čistej vody, vhodné sú aj detoxikačné čaje, alebo iné bylinkové. Odporúčame najmä žihľavu, ktorá má prečisťujúce účinky.

Ak sa bojíte toho, že to psychicky / fyzicky nezvládnete, skúste si pôst naplánovať na deň, keď si budete môcť dovoliť oddychovať. Hladovka, najmä ak na ňu nie ste zvyknuté, vás môže vyčerpať.

Detoxikácia podľa lunárneho kalendára

Zdroj: Shutterstock®

Pôst s drobným zakusnutím

Možno nebude až taký účinný, ako pôst počas ktorého budete len piť, na druhej strane ak je vaše telo zanesené toxínmi, aj ľahký jedálniček mu urobí viac než dobre. Ráno začnite rovnako očistným nápojom a bylinkové čaje plus čistú vodu pite aj po celý zvyšok dňa. Na raňajky si ale môžete pripraviť ovocnú šťavu, silne detoxikačné účinky má napríklad ananás, taktiež melón, jahody, aj čučoriedky. Obedujte zeleninu, napríklad s rybou pripravenou na pare. Na večeru si doprajte opäť šťavu, tentokrát, ale zeleninovú. Ak sa vám stále žiada čosi zajesť, siahnite len po čerstvej zelenine a ovocí. Mäso, sladkosti, kofeín, mliečne výrobky, pečivo, cestoviny... toto všetko v deň pôstu vylúčte.

Čo je absolútne tabu?

Rozhodne alkohol, cukry, cigarety, v ideálnom prípade všetky potraviny, ktoré obsahujú "éčka" ako aj všetky polotovary.

Odporúčame prečítať: Ako bude vplývať Opica na vzťahy v roku 2016?

Detoxikácia podľa lunárneho kalendára

Zdroj: Shutterstock®

Čo od pôstu môžete očakávať?

Určite častejšie návštevy toalety, nebojte sa, to sa len vaše obličky dôkladne zbavujú nahromadených nečistôt. V prvom štádiu vás prepadne aj únava, možno bolesti hlavy, podráždenie, nervozita, a opäť únava. Keď ale vydržíte, už ráno sa budete cítiť doslova odľahčene a nižšie čísla vám ukáže aj váha. Na vyčerpanosť si už ani len nespomeniete, naopak prekvapí vás prílev novej energie. Budete ako znovuzrodené!

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 24.01.16 08:48

SK
karma
113.00

asi by nebolo na skodu raz za rok si dat post

 • 0
Odpovedať

Ria Petrová 24.01.16 13:03

RP
karma
-1.00

Mám kamarátku, ktorá na lunárny kalendár nedala dopustiť a riadi sa ním dodnes.... Práve dnes ma upozornila na to, že je spln a to treba využiť a začať aj s detoxom. Vraj to ide omnoho lepšie, ako v inom období fázy mesiaca.

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 31.01.16 18:07

karma
93.00

ja sa lunárnym kalendárom v ničom neriadim, ale asi na tom niečo bude

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 06.11.21 08:06

KS
karma
133.00

Pri detoxe som sa ešte neskúšala riadiť lunárnym kalendárom, ja osobne si doprajem detox raz ročne po zime 10 dní pomocou detoxikačnej kúry Neera :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Odišla legenda, ktorá navždy zmenila slovenskú a českú kinematografiu
LIFESTYLE

Odišla legenda, ktorá navždy zmenila slovenskú a českú kinematografiu

 • 0
 • 25.02.2023
ŠŤASTIE do každej rodiny! Tieto izbové rastliny priťahujú prosperitu i pozitívne vibrácie
Domácnosť

ŠŤASTIE do každej rodiny! Tieto izbové rastliny priťahujú prosperitu i pozitívne vibrácie

 • 1
 • 26.12.2022
Terminalia arjuna – bylinkový hrdina pre srdce. Aké sú účinky tejto ajurvédskej byliny?
Zdravie

Terminalia arjuna – bylinkový hrdina pre srdce. Aké sú účinky tejto ajurvédskej byliny?

 • 0
 • 15.12.2022