Najzdravšie prímorské ingrediencie v kuchyni

Najzdravšie prímorské ingrediencie v kuchyni
  • 01.09.2015
  • Silvia Karasová

Je aj vám ľúto za tohtoročnou dovolenkou pri mori? Už teraz sa aspoň v kútiku duše môžeme tešiť na tú ďalšiu (snáď nám do nej ostáva už len necelý rok:), no a popritom si atmosféru mora môžeme pripomenúť aj v kuchyni. A keďže okrem zraku nám náladu dokážu vytvoriť aj zmysly ako chuť a čuch, prečo si spomienky na more rovno nezahrnúť na svoj jedálniček? Možno ich nepotešíme absolútne čerstvými plodmi mora, ale minimálne za pokus to stojí. Bonusom navyše bude určite aj zvýšená odolnosť, ktorá nám pred pomaly, ale isto blížiacou sa jeseňou určite nebude na škodu. Lebo ako isto dobre viete, strava v krajinách, ktoré sa môžu pýšiť morom, je rozhodne zdravšia, ako tá naša. Ktoré ingrediencie by sme si teda mali určite zaobstarať?

Odporúčame prečítať: Zaujímavé fakty o káve + recept na biofrapučíno

OLIVOVÝ OLEJ 

Neoceniteľný pomocník pri varení (ale aj pri starostlivosti o krásu), o ktorého pozitívach ste už istotne počuli viac než raz. Presne preto býva napríklad stredomorská strava tak zdravá, pretože v nej nájdete prevažne olivový olej. Ten najlepší z najlepších vraj produkujú Taliani, je vhodný do šalátov, dressingov, dipov, ale aj na samotné varenie, či len tak na namáčanie chlebíka. Olivový olej okrem toho, že je chutný nám pomáha v boji proti kardiovaskulárnym chorobám, neobsahuje žiaden cholesterol, je ideálny pre diabetikov a celkovo napráva tráviaci systém.

Prímorské ingrediencie v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

MORSKÁ SOĽ 

Prečo soliť soľou klasickou, keď máme široký výber? Tá morská má minimálne jednu výhodu – vonia za morom. Získava sa odparovaním z morskej vody a obsahuje množstvo cenných látok, ako napríklad vápnik, sodík, či horčík. Pri používaní morskej soli ale nezabúdajte na to, že jej pri dochucovaní jedál stačí iba štipka. Je totiž slanšia ako naša bežná kuchynská soľ.

Odporúčame prečítať: Bývate často unavená? Dôvod vás možno prekvapí

KORENIE  

Varenie nemusí byť len o mletej červenej paprike a mletom čiernom korení. Je tak veľa možností. Najlepšie je, ak si korenie viete pripraviť vždy čerstvé, na to sa vám doma určite zíde mlynček. Začnite si tiež doma pestovať bylinky, jedálniček vám spestrí taká bazalka, rozmarín, tymián, oregano, kôpor, chilli... Ak máte možnosť skúste si odteraz z každej dovolenky priniesť domov nejaké zahraničné korenie. Uvidíte, že neoľutujete. 

Prímorské ingrediencie v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

OCOT 

Každá gazdinka pozná jeho účinky, ale poznáme aj jeho druhy? Ocot sa v prímorských krajinách využíva najmä pri príprave šalátov. Dodajú im sviežosť, chuť, aj zdravie. Siahnite napríklad po octe balzamikovom, ryžovom, vínnom octe s estragónom, ovocnom octe... Aj keď jeho klasickú chuť nemuíte, verte, že na trhu si istotne nájdete ten, ktorý si obľúbite aj vy.


 

SLANÝ SYR 

Na typický balkánsky spôsob, vyskúšať môžete aj domácu klasiku ako ovčí, alebo kozí syr. Za jeho účasti si môžete vytvoriť skvelý Šopský šalát tak obľúbený napríklad v Bulharsku. Stačí vám k tomu už len cibuľa, čerstvé paradajky a uhorka. Syry sú obľúbené aj vo francúzskej, gréckej aj talianskej kuchyni. Na celý týždeň tak budete mať o „dovolenkové menu“ postarané. 

Odporúčame prečítať: Recept na domáce špenátové pesto

Prímorské ingrediencie v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

ČERSTVÁ ZELENINA A OVOCIE  

Isteže, mnohé z krajín, ktoré majú more, ku ktorému v lete chodievame sa môžu pýšiť skvelým podnebím, ideálnym na pestovanie rôznych druhov ovocia aj zeleniny. Ani naše trhy a obchody, ale nie sú prázdne, a možno paradajka nebude taká sladučká, ako vo vašej poslednej letnej destinácii, predsa len vám atmosféru dovolenky môže pripomenúť. Nech u vás doma nechýbajú jablká klasické, ale aj také granátové, citróny, pomaranče, ale tiež pomelo, banány, avokádo,  cukety aj baklažány.. jednoducho pestrá zmes zeleniny a ovocia.


 

RYBY A MORSKÉ PLODY 

Jednoducho dary mora. V prípade, že chcete tú ozajstnú atmosféru prímorskej stravy, nakúpte si dostatok morských rybiek (nie sladkovodných), od žraloka cez krevety až po mušle. Pripravte si z nich skvelú rybaciu polievku, šalát, podávajte ich ako predjedlo, raňajky či hlavné jedlo na obed. Obsahujú zdravé tuky a tak sú prospešné aj pri diéte, no a vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín je jednoduchou cestou k posilneniu celkovej imunity. 

Odporúčame prečítať: Zaraďte do svojho jedálnička cviklu

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 02.09.15 17:12

MZ
karma
92.00

samé dobré ingrediencie - využívam všetky :-)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.11.21 18:12

KS
karma
133.00

Grécky syr zbožňujem, jedla by som ho na kilá :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní