Stravovanie podľa ajurvédy – aký ste typ?

Stravovanie podľa ajurvédy – aký ste typ?
 • 11.11.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 4

Nie je to len o chudnutí, ale v prvom rade o zdraví a zdravom životnom štýle. Ak si už neviete pomôcť a stále hľadáte spôsob, ktorý by vám vyhovoval na 100%, vyskúšajte ajurvédu. Tá je skvelá nielen vo svete wellness, ale aj na tanieri.

Ajurvéda nás učí o zdravom, šťastnom a vyrovnanom bytí. A to podľa nej môžeme dosiahnuť aj vďaka správnemu stravovaniu.

Na začiatku si ale musíte zistiť, ktorý typ podľa ajurvédy ste. V úplných základoch delí ajurvéda ľudí na tri typy, podľa troch regulátorov, ktoré z nás robia individuality. Regulátory zvané dóšy sú veľmi inteligentné, a keďže každý z nás ich má v sebe v rôznych kombináciách, mali by sme ich čím skôr objaviť, aby sme si dali do poriadku nielen trávenie.

Odporúčame prečítať: S pomocou ktorých symbolov podporíte vašu krásu

DÓŠY – odhalia to, akú energiu v sebe nosíte, k akému jedlu inklinujete a čomu by ste sa rozhodne mali vyhýbať.

Stravovanie podľa ajurvédy – aký ste typ?

Zdroj: Shutterstock®

  VIETOR – VÁTA

Osoby, ktoré sa radia do tejto kategórie vás očaria obrovským množstvom energie. Takíto aktívni ľudia by sa mali vyhýbať jedlám, aj pitiu, ktoré by v nich energiu mali ešte viac podporiť, obzvlášť sa to týka kofeínu a to nielen v káve, ale aj v čaji a energetických nápojoch. Na tanier by ste si mali najčastejšie dávať teplé jedlá, veľmi vhodné sú aj kašovité jedlá.

Surová zelenina týmto ľuďom môže dokonca vo veľkom množstve škodiť a vyvolávať napríklad alergie. Podobne nevhodné sú aj celozrnné potraviny. Naopak čerstvé pečivo, ideálne upečené doma by malo byť aspoň na raňajky to pravé orechové.

Ľudia s prevahou vetra by sa nemali podľa ajurvédy vyhýbať mäsu, či mliečnym výrobkom. Ak mäso nemáte veľmi v obľube aspoň občas ho nahraďte napríklad sójou, či tofu. Na obedy sú vhodné aj cestoviny, či ryža. Jedlá môžete dochucovať napríklad bazalkou, rascou, muškátovým orieškom, klinčekom, či škoricou.

Základom stravy pre vás by mali byť jedlá, ktoré vás zahrejú. Vychádzajte aj z toho, že vietor je studený a studeným pokrmom, by ste si mohli prechladiť organizmus. 

Odporúčame prečítať: Čo nám prinesie jeseň – HOROSKOPY na november pre všetky znamenia

Stravovanie podľa ajurvédy – aký ste typ?

Zdroj: Shutterstock®

  ŽLČ – PITTA

Aj títo ľudia síce majú v sebe množstvo energie, ale v ich prípade sa jedná o energiu horúcu. Sú to temperamentné bytosti, plné vášne a impulzívneho správania. Ak by sa príliš často stravovali len teplou stravou, svoje vášne by len ťažko dostali pod kontrolu. Ajurvéda im preto odporúča siahať skôr po surových jedlách, šalátoch a studenej strave. Nebojte sa ale, ak ste sa v tomto type spoznali, vaša strava môže byť takisto pestrá.

Ideálne sú pre vás zeleninové a ovocné šaláty. Zo zeleniny je to najmä tá zelená, ako napríklad kapusta, hlávkový šalát, špenát, uhorka, paprika, ale aj taký kaleráb, či karfiol. Vhodné sú na pare, alebo v polievke podávanej trochu vlažnejšia, avšak najlepšie sú v podobe už spomínaných šalátoch.

Šaláty, alebo iné ľahké jedlá môžu pokojne obsahovať aj také zemiaky, ryžu, alebo cestoviny. Vyhýbať by ste sa však mali kyslým chutiam, od kyslého mlieka, cez jogurty až po ovocie typu ríbezle.

Pozor by ste si mali dať aj na vlčí hlad, pretože pod jeho vplyvom do seba viete jedlo nahádzať aj za cenu pokazeného trávenia. Kíl vám pomôže zbaviť sa vyvážaný jedálniček, v ktorom nebudú mastné, ani vyprážané jedlá.  

Odporúčame prečítať: Symboly na privolanie peňazí

Stravovanie podľa ajurvédy – aký ste typ?

Zdroj: Shutterstock®

  SLIZ – KAFA: 

Ľudia u ktorých prevláda tento dóš majú oslabené trávenie. Ťažká a mastná strava im nielenže odoberá energiu, ale zároveň im aj spôsobuje ochorenia. Pomalšie trávenie si vyžaduje špeciálny prístup na tanieri. Že patríte k tomuto typu osôb zistíte aj tak, že akosi pričasto vás trápia bolesti brucha, ste malátnejšie, niekedy dokonca akoby až bez života.

Ani vy by ste si nemali dovoliť príliš častú ťažkú stravu, z ktorej si poviete len to, že vám nesadla. Vyhýbať by ste sa mali jedlám ako napríklad tatarák, ale ani klobásky nie sú to pravé. Dobre vám nerobia dokonca ani citrusy a váš organizmus vás na niektoré z nich môže upozorniť napríklad aj alergickou reakciou.

Z príloh voľte zemiaky, menej ryžu a už vôbec nie cestoviny, či knedľu. Zo zeleniny je ideálna cukina, baklažán, paradajka aj uhorka. Z nápojov si váš typ môže dopriať od bylinkových čajov, až po kávičku. Snažte sa ale menej sladiť a drinkom ako energetické nápoje sa vyhýbajte radšej aj vy.

Odporúčame prečítať: S pomocou ktorých symbolov podporíte vašu krásu

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Sivová 11.11.15 04:32

MS
karma
100.00

Zaujímavý článok,vyskušam.

 • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 26.12.15 12:47

ľO
karma
-1.00

našla som si niečo podstatné pre seba

 • 0
Odpovedať

Ľuba Reháková 30.12.15 17:11

ĽR
karma
-1.00

Z ajurvédy sa mi zatiaľ darí piť aspoň čajíky.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.11.21 18:43

KS
karma
133.00

No najviac ku mne sedí ten posledný typ.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní