Kniha Darujme si srdce z vlastnej záhrady (recenzia)

Kniha Darujme si srdce z vlastnej záhrady (recenzia)
  • 05.06.2016
  • Lucia Hausknechtová

Počas tohtoročnej jari pribudla do knižného sveta kniha plná záhradných inšpirácií a príbehov s názvom Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Autorkou je milovníčka prírody Hanka Sekulová, ktorá sa rozhodla podeliť o skúsenosti s pestovaním liečivých rastlín, ovocia a zeleniny s čitateľmi a svojimi príbehmi ich nechala nahliadnuť do jej milovanej záhrady. 

Darujme si srdce z vlastnej záhrady je už v poradí druhou knihou, ktorú Hana Sekulová vydala. Jej prvotina niesla názov Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a autorka v nej opísala postupný vznik vlastnej permakultúrnej liečivej záhrady. Najnovšia kniha na toto dielo nadväzuje, no nájdete v nej oveľa viac návodov a opisov rôznych záhradných konštrukcií.

Odporúčame prečítať:  Z fitka do kuchyne 2 (recenzia)

Kniha Darujme si srdce z vlastnej záhrady

Zdroj: Shutterstock®

 „Spolu s Hankou Sekulovou sa vydáme na ďalšiu prechádzku po prírodnej jedlej liečivej permakultúrnej záhrade. Kniha Darujme si srdce z vlastnej záhrady sa ako jin a jang dopĺňa s knihou Darujme si zdravie z vlastnej záhrady– každá je napísaná z trochu iného uhla a obsahuje cenné informácie. Tentoraz sa autorka viac zamerala na praktickú stránku vytvárania prírodnej záhrady, kniha obsahuje množstvo návodov a opisov rôznych záhradných konštrukcií.

Autorka ľahkým, pútavým spôsobom zaznamenáva vlastné skúsenosti s chovom okrasno-úžitkovej hydiny a včiel, uvádza ďalšie netradičné spôsoby pestovania liečivých rastlín, ovocia a zeleniny a ponúka aj chutné a užitočné recepty na ich spracovanie. Cieľom autorky nie je za každú cenu dosiahnuť zo záhrady čo najvyššie výnosy, ale naučiť sa s prírodou spolupracovať, byť jej súčasťou, prijať jej vzácne a liečivé dary a žiť s ňou v harmonickej symbióze. Symbióze, na ktorú sme rokmi zabudli a ktorá môže vyliečiť obe strany: prírodu – našu živiteľku, aj nás...“

Odporúčame prečítať:  10-dňový detox (recenzia)

Kniha Darujme si srdce z vlastnej záhrady

Zdroj: Shutterstock®

Hana Sekulová je známa svojou veľkou láskou k prírode. Tú pravdepodobne získala už v detstve, kedy trávila svoj čas na hospodárstve svojich starých rodičov v krásnom prostredí Horehronia. Vyštudovala Agronomickú fakultu na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre a v súčasnosti sa intenzívne venuje prírodným systémom, liečivým záhradám a permakultúre.

K napísaniu knihy ju viedla myšlienka podeliť sa o zážitky, príbehy či rady z vlastnej záhrady, ktorá jej prirástla k srdcu. Kniha obsahuje 13 kapitol, pričom na prvých stranách nájdete úvodné slová autorky. Potom nasledujú kapitoly, vďaka ktorým sa naučíte ako zväčšiť záhradné jazierko, postaviť solárnu sušičku na ovocie či vytvoriť prírodný včelí úľ.

Odporúčame prečítať: Nebe v hubě 2 aneb Čertův švagr (recenzia)

Kniha Darujme si srdce z vlastnej záhrady

Zdroj: Shutterstock®

Na ďalších stranách sa z rozprávania autorky dozviete ako vyzerali jej začiatky s chovom sliepok, kačiek, a dokonca aj včiel. Počas čítania zistíte, že kniha je vlastne jeden príbeh, ktorý v jednotlivých kapitolách na seba nadväzuje.

Pri čítaní sa naučíte mnoho zaujímavých informácií o pestovaní nielen tradičnej zeleniny a ovocia, ale aj o menej známych druhoch ako sú napríklad trvalá brokolica, ligurček alebo divá kapusta. Celá kniha obsahuje množstvo autorkiných fotografií, ktorými chcela podporiť autentickosť jej diela. 

Odporúčame prečítať: Kniha Zelené smoothie (recenzia)

Kniha Darujme si srdce z vlastnej záhrady

Zdroj: Shutterstock®

Kniha obsahuje aj kapitolu s receptami, nielen na domácu ríbezľovú bublaninu či domácu lučinu, ale aj na telový krém s bylinkami alebo zubnú pastu. Vytvoriť pohľad do vlastnej záhrady a podeliť sa o to s čitateľmi sa autorke jednoznačne podarilo. Kniha môže byť prvým krokom k tomu ako sa naučiť žiť v súlade s prírodou.

Odporúčame prečítať: Dukanova diéta 2014 s novými receptami (recenzia)

Kniha Darujme si srdce z vlastnej záhrady

Zdroj: Shutterstock®

Knihu Darujme si srdce z vlastnej záhrady si môžete zakúpiť na BUX.sk - bežná cena 14,90€ - tu v zľave za 12,81€.

Zdroj foto: www.luci.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Marta Mihoková 26.06.16 10:55

MM
karma
106.00

mnoho zaujímavých informácií o pestovaní tradičnej zeleniny a ovocia sa oplatí mať

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 18.07.16 09:36

MZ
karma
-1.00

Táto kniha by bola určite pre mňa :).. Potešila by :)

  • 0
Odpovedať

Dominika Pňačková 08.04.21 20:06

DP
karma
-1.00

Od tejto autorky som čítala inú knihu, tiež veľmi zaujímavú....tipujem, že táto by mohla byť tiež

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 14.11.21 14:43

KS
karma
133.00

Nič zdravšie už snáď ani nie je ako zeleninka a ovocie z vlastnej záhrady, len škoda, že nie všetci majú tú možnosť dopestovať si vitamíny sami :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní