Kuchárska kniha Skvelé recepty pre telo aj dušu (recenzia)

Kuchárska kniha Skvelé recepty pre telo aj dušu (recenzia)
  • 07.02.2016
  • Lucia Hausknechtová

Názov knihy Skvelé recepty pre telo aj dušu vystihol celú podstatu knihy. Nejedná sa totiž o klasický druh kuchárky, ktorý nájdete v kníhkupectvách.

Autorka sa vo veľkej časti venovala aj láske k jedlu, sebapoznaniu a zmene ľudského myslenia. To, je podľa nej dôležitým krokom k tomu, aby ste si dokázali pripraviť chutné jedlo. 

Autorka knihy Iveta Papcunová je vyznávačkou zdravého životného štýlu. Nezameriava sa však len na stravu, ale aj na pohyb a psychiku. Zaoberá sa sebapoznávaním, tajomstvom ľudskej psychiky, fungujúcich partnerských vzťahov a láskyplnej výchovy detí. Jej životné heslo vystihuje jej pohľad na život - je lepšie negatívnym udalostiam predísť, ako ich dôsledky naprávať. V knihe sú preto zamerané kapitoly na spoznávanie seba samého a správnemu prístupu k jedlu. 

Odporúčame prečítať:  Z fitka do kuchyne 2 (recenzia)

Kuchárska kniha Skvelé recepty pre telo aj dušu (recenzia)

Zdroj: Shutterstock®

„Kuchárska kniha Skvelé recepty pre telo aj dušu ponúka inšpiráciu práve tohto druhu. Jedlá sú jednoduché na prípravu i suroviny, bez použitia modifikovaných. Použitím alternatívnych obilnín je väčšina z nich prirodzene bezlepková. Spolu s nápojmi sú pripravené podľa piatich elementov.

Dopĺňajú ich zaujímavé citáty, vzorový jedálny lístok podľa ročných období, desatoro telesného, duševného a duchovného zdravia. Hodnotu knihy zvyšuje osobitná kapitola na tému diéta s názvom Najlepšia diéta je sebaláska. Kniha je doplnkovým materiálom k pripravovanému kurzu s rovnakým názvom. Pre všetky recepty je spoločná vlastnosť - čas na ich prípravu trvá 7, 17, 27, 117 atď. minút. Ak sa to náhodou podarí skôr, zostávajúci čas sa môže využiť napríklad na .... (to už nájdete v knihe).“

Odporúčame prečítať:  10-dňový detox (recenzia)

Kuchárska kniha Skvelé recepty pre telo aj dušu (recenzia)

Zdroj: Shutterstock®

Úvod knihy autorka venovala písaniu o láske a správnom výbere ingrediencií. Podľa jej názoru, by mali potraviny obsahovať vibrácie lásky, čo znamená že aj nákup surovín by mal byť pre nás v príjemnom prostredí, kde je obsluha milá a cítime sa tam dobre. Autorka spomína mnohokrát v texte slovo láska, čím zvýrazňuje aká je pre ňu v živote dôležitá.

Ďalej nasleduje kapitola s názvom Zmena myslenia, ktorá čitateľov vyzýva k objavovaniu nových chutí. Na úvodných stranách nájdete aj mnohé citáty, ktoré dopĺňajú celú myšlienku kuchárky a dodávajú jej inakosť. Tá sa objavuje aj na strane s básňou, ktorá je samozrejme o jedle. Básne nedosahujú vysokú umeleckú hodnotu, ale prinajmenšom čitateľovi prinesú úsmev na pery.

Odporúčame prečítať: Nebe v hubě 2 aneb Čertův švagr (recenzia)

Kuchárska kniha Skvelé recepty pre telo aj dušu (recenzia)

Zdroj: Shutterstock®

Autorka chce v knihe upozorniť na dôležitosť prípravy jedla, ktoré telu dodáva všetku energiu. Preto tu nájdete aj 7 výživových pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať. Patrí sem napríklad každodenná konzumácia surového ovocia a zeleniny, zvýšenie podielu potravín v BIO kvalite alebo vyhýbanie sa nápojom obsahujúcim cukor.

Po dlhšom úvode, ktorý vás teoreticky pripraví na to, ako zaobchádzať s jedlom, prichádza na rad kapitola s receptami. Tie zostavila Ľubica Balážová, ktorá sa venuje výživovému poradenstvu. Recepty sú rozdelené na nápoje, studené jedlá, polievky, teplé jedlá, šaláty a na záver dezerty. Opis ich prípravy je trochu nezvyčajný. Vo vetách nájdete slovné spojenie napríklad s láskou premiešame alebo minutáž prípravy, ktorá vždy končí číslom 7, čiže 17 minút, 27 minút a podobne. 

Odporúčame prečítať: Kniha Zelené smoothie (recenzia)

Kuchárska kniha Skvelé recepty pre telo aj dušu (recenzia)

Zdroj: Shutterstock®

Nájdete tu 210 receptov ako pohánková dobrota, pšenový dezert alebo ryžový puding pripravované čo najšetrnejším spôsobom, aby si udržali maximálny obsah živín, bohužiaľ bez fotografií. Kniha by sa dala skôr označiť ako návod na to, ako zlepšiť svoj život práve vďaka kvalitným potravinám. 

Odporúčame prečítať: Dukanova diéta 2014 s novými receptami (recenzia)

Kuchárska kniha Skvelé recepty pre telo aj dušu (recenzia)

Zdroj: Shutterstock®

Knihu Skvelé recepty pre telo aj dušu si môžete zakúpiť na BUX.sk - bežná cena 7,60€ - tu v zľave za 7,40€.

Zdroj foto: www.luci.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 07.02.16 08:11

SK
karma
114.00

uz od detstva som si najradsej prezerala kucharske obrazkove knizky,samozrejmeaj aj dnes si ich rada precitam,hlavne ak ma recepty zaujmu,aj tato knizka vyzera zaujimavo

  • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 07.02.16 10:10

MZ
karma
92.00

zaujímavá kniha to môže byť určite by som ju mala rada aj doma

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 07.02.16 18:53

MR
karma
109.00

určite zaujímavé čítanie

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.07.16 12:42

MZ
karma
-1.00

Už len z tohto článku ma zaujala :)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 14.11.21 14:24

KS
karma
133.00

Určite by som si v nej našla obľúbené recepty a jedlá :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní