5 situácií, kedy rodičia ubližujú deťom a ani si to neuvedomujú (II. časť)

5 situácií, kedy rodičia ubližujú deťom a ani si to neuvedomujú (II. časť)

  • Zdieľaj:
 • 2

Existuje viacero situácií, pri ktorých rodičia ubližujú svojim deťom a, bohužiaľ, ani si to neuvedomujú. Niekedy v snahe dieťaťu pomôcť a dopriať mu len a len to najlepšie, dosiahneme opačný efekt a dieťaťu skôr škodíme ako pomáhame. Mnoho takýchto vecí má veľký vplyv na ich vývoj a vývin, čo sa môže neskôr odraziť v staršom veku. To je dôvod, prečo sú niektoré deti v školskom veku „zakríknuté“, nedokážu sa odpútať od svojich rodičov a prečo sa v spoločnosti iných ľudí necítia dobre.

Všetko je len o prístupe rodičov k výchove svojich detí. To, ako rodič pristupuje k svojmu dieťaťu, má veľký vplyv na jeho vývin a vývoj. Aj keď sa snažíte ako viete a chcete, aby sa vaše dieťa malo čo najlepšie, môžete mu skôr škodiť. V tomto prípade nevedomosť rodičov zohráva veľkú rolu. Ak sa v blízkej budúcnosti stanete rodičmi alebo ak ste sa nimi stali len nedávno, tak sa poďte pozrieť na to, čím môžete svojmu dieťaťu uškodiť. Vyvarujte sa niektorým chybám už teraz a vedzte, že vaše dieťa bude mať krásne detstvo a ešte krajšiu budúcnosť.

Pozri aj: Vieš, pri čom rodičia ubližujú deťom a vôbec si to neuvedomujú?! (I. časť)

kedy začať učiť dieťa na nočník

Zdroj: Shutterstock®

Príliš skoré odplienkovanie

Jedného dňa to príde, ale prečo to nenechať na deti? Podľa detského urológa zvyčajne trvá dlhšiu dobu, kým sa deti naučia ovládať a rozpoznať signály svojho tela. Keď sa to naučia, tak vtedy bude oveľa jednoduchšie naučiť ich chodiť na nočník. Nechcite preto od svojho dieťaťa, aby už v jednom roku chodilo na nočník. Detský urológ uvádza, že močový mechúr potrebuje na normálny vývoj 3 až 4 roky a voľné močenie (do plienky) mu vo vývoji výrazne pomáha.

Nechajte deti chodiť naboso

Vedeli ste, že barefoot chôdza je čoraz viac populárnejšia? Chôdza naboso je vraj prospešná nielen pre deti, ale aj pre dospelých jedincov. Ak vaše dieťa začne chodiť (väčšinou okolo prvého roku), nemusíte hneď utekať do obchodu, aby ste mu kúpili topánky. Odborníci sa zhodujú v tom, že dieťa by ste mali nechať chodiť naboso, aby sa mu správne vyvíjali šľachy a chodidlá. No tiež upozorňujú, že naboso by deti mali chodiť len po piesku, tráve alebo hladkých skalách. Pri rovných podlahách je vhodné kúpiť mu topánočky s klenbou pre správny vývoj chodidiel.

prečo neprekŕmovať deti

Zdroj: Shutterstock®

Nikdy dieťa neprepchávajte

Asi aj vám je známa fráza z detstva: „Neodídeš od stola, kým to všetko nezješ.“ Každý musí jesť a rovnako aj deti, ale je potrebné nechať ich, aby samy zistili, koľko jedla potrebujú. Nie je vhodné nútiť ich zjesť plný tanier polievky a k tomu plný tanier cestovín (príklad), ak nechcú. Každé zbytočné prepchávanie môže u detí spôsobiť prejedanie sa. Odborníci teda uvádzajú, že na obed deti potrebujú len jedno jedlo, ktoré im bohato vystačí.

Kŕmenie lyžicou

Ak už deti dokážu samostatne papať lyžicou, nemali by ste im pomáhať ďalšou lyžicou aj vy. Odborníci varujú, že to môže ohroziť ich stravovacie návyky v budúcnosti, v dôsledku čoho sa môžu prejedať a čeliť tak obezite. Ak dieťa totiž papá samostatne lyžicou a vy mu ďalšou lyžicou pomáhate, je ťažké určiť, kedy je dieťa už plné, v dôsledku čoho ho „prepchávate“.

hračky ako osobné vlastníctvo u detí

Zdroj: Shutterstock®

Požičiavanie hračiek

V období od dvoch rokov dokážu deti chápať, čo je a čo nie je ich. Už dokážu chápať, že veci, ktoré vlastnia, sú vecami, ktoré im patria a sú len ich. Ale len máloktorý rodič tomu rozumie. Rodičia navyše nútia svoje deti, aby sa o svoje hračky podelili a požičali ich inému dieťaťu. Veď predsa žiaden rodič nechce, aby jeho dieťa bolo vnímané ako sebecké už od detstva. Na druhej strane však psychológovia varujú, pretože takto si vychovávame deti, ktoré v dospelom veku nebudú vedieť povedať NIE, hoci to bude v ich najlepšom záujme. 

Vyhýbanie sa alergénom

Niektorí odborníci tvrdia, že by ste nemali deťom podávať žiadne alergénne potraviny, ktoré by ich mohli ohroziť. Na druhej strane však pediatri odporúčajú postupne deťom alergénne potraviny do stravy pridávať. Imunitný systém dieťaťa tak dokáže správne na alergény reagovať, čím nevyvolá žiadnu reakciu. Štatistiky ukazujú, že deti, ktoré prišli do kontaktu s alergénmi v potravinách, mali menšiu pravdepodobnosť na vznik alergických reakcií v staršom veku.

ako obliekať deti

Zdroj: Shutterstock®

„Babušenie“ detí

Berieme to automaticky, že ak majú deti studené ruky, nohy alebo nos, tak je potrebné „zababušiť“ ich do deky alebo ich navliecť do niečoho teplejšieho. Ale vedzte, že je v poriadku, ak majú deti z času na čas studené rúčky – je to kvôli jedinečným vlastnostiam krvného obehu u detí. Normálna izbová teplota pre deti je 20 až 22 °C a v týchto podmienkach dieťa nepotrebuje žiadne rukavice ani nič iné – pokožka by mala dýchať a byť v kontakte so vzduchom. A navyše, je jednoduchšie dieťa prehriať ako schladiť.  

Zaujme ťa: Je predškolská dochádzka potrebná? Toto o nej hovoria najnovšie štúdie


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Anna Tlachova 17.02.20 08:17

AT
karma
118.00

Súhlasím s článkom

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 18.02.20 08:28

MR
karma
104.00

žiaden extrém, zlatá stredná cesta :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Slané muffiny so slaninou, vajíčkom a syrom – odoláš im?
Raňajky

Slané muffiny so slaninou, vajíčkom a syrom – odoláš im?

 • 3
 • 12.12.2022
Kakaové cookies bez štipky múky: Na jazyku sa priam rozplývajú
Dezerty

Kakaové cookies bez štipky múky: Na jazyku sa priam rozplývajú

 • 6
 • 05.12.2022
Najlepšie MAROKÁNKY: Orechy a sušené ovocie je základ
Dezerty

Najlepšie MAROKÁNKY: Orechy a sušené ovocie je základ

 • 0
 • 22.12.2022