7 trikov, ako potlačiť prejavy alergie

7 trikov, ako potlačiť prejavy alergie
 • 07.06.2016
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 3

Zmohli v týchto dňoch aj vás peľové, či iné alergény? Ak máte opuchnuté oči, svrbia vás, plný nos, kýchate a už nevládzete ani dýchať, vitajte v klube alergičiek.

Najlepšia voľba by bola zbaliť si v týchto dňoch kufre a vybrať sa niekam k moru, ktoré by vám dýchacie cesty krásne prečistili a po alergii by nebolo ani náznaku.

Avšak, čo ak nám do letnej dovolenky ešte pár dní, či skôr týždňov ostáva? Nejako to musíte vydržať, zaťať zuby a peľovú sezónu prežiť. Našťastie existuje zopár trikov, ako si od alergických prejavov uľahčiť.

Odporúčame prečítať: Koloidné striebro – v čom nám dokáže pomôcť?

Ako si uľaviť od alergických prejavov?

Zdroj: Shutterstock®

1. Ovlažte sa

Ak si nemôžete dovoliť po príchode zvonku do vnútra ihneď sviežu sprchu, aspoň sa ovlažte vodou. Dôkladne si umyte tvár, ale aj ruky a pokojne aj časť vlasov. Je totiž podstatné zo seba peľ čo najviac zmyť.

2. Prádlo len zo skrine 

V mesiacoch, kedy trpíte sennou nádchou, vypraté prádlo nechajte vysušiť radšej vo vnútrii bytu. Na balkóne, záhrade, či terase, by naň nasadalo priveľa peľu, čo by vám alergické prejavy len mohlo zhoršiť.

3. Vyplachujte si nos 

Aj keď to nie je príjemné každému, no o to je to účinnejšie. Nos si môžete vypláchnuť čistou vodou, alebo aj jemných roztokom s morskou soľou. Navodíte si akoby atmosféru mora, soľ vašu podráždenú sliznicu dôkladne očistí a voda zas upokojí.

Odporúčame prečítať: Ako na to... Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Ako si uľaviť od alergických prejavov?

Zdroj: Shutterstock®

4. Noste slnečné okuliare 

Čím viac zamedzíte vášmu telu kontaktu s peľom tým lepšie. Oči chráňte nielen v slnečné dni, ale aj v tie veterné, počas ktorých bývajú alergické stavy najkomplikovanejšie. V prípade vlasov môžeme hovoriť o klobúku, čo sa šiat týka odskúšajte ľahké, vzdušné a hladké povrchy. 

5. Upravte svoj jedálniček 

U mnohých alergikov nájdeme viacero druhov alergií, respektíve takzvané kombinované alergie. Ak ste žili v presvedčení, že ste alergické len na trávy, vedzte, že vaše príznaky môže spúšťať aj niektorá z potravín. V prípade alergie na trávu by ste napríklad mali aspoň na čas vylúčiť paradajky, mrkvu, či pšenicové výrobky. Ak ste alergické na buriny mali by ste sa vyhnúť melónom, ale aj uhorke, či cukete. 

Odporúčame prečítať: Tajomstvá tých, čo vstávajú skoro ráno

Ako si uľaviť od alergických prejavov?

Zdroj: Shutterstock®

6. Uvarte si čaj prvej pomoci

Zaobstarajte si bylinky určené na váš druh alergie a hlavne pite čaj pravidelne. A teda aj vo chvíľach, keď nemáte problémy a cítite sa absolútne v poriadku. Vyskúšať môžete napríklad žihľavu, či púpavový koreň.

7. Užívajte vitamín C 

Nielenže posilňuje imunitu, ale zároveň pôsobí aj ako antihistaminikum. Užívať ho môžete nielen v tabletkovecj forme, ale aj prírodnej. Zaraďte do svojho jedálnička bylinky, čerstvé ovocie aj zeleninu.

Náš tip: Vyhýbajte sa tiež stresu a naučte sa relaxovať. Práve vypäté situácie oslabujú obranyschopnosť tela a uľahčujú cestu alergickým prejavom. 


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Kelemenová 07.06.16 07:55

SK
karma
86.00

jaj tie naše alergie... už ich má skoro každý.... ale aspoň sú tu rady ako zmierniť príznaky...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 08.06.16 07:33

SK
karma
113.00

poradim dcerke aky cajik pit ako "prvu pomoc"

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 16.06.16 15:15

MZ
karma
-1.00

Našťastie, v rodine tieto alergie nemáme.. ale super, že sú tú rady, keby náhodou...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní