Adaptácia dieťaťa v škôlke: Zvládnite prvý mesiac s týmito tipmi

Adaptácia dieťaťa v škôlke: Zvládnite prvý mesiac s týmito tipmi

September býva pre deti obdobím veľkých zmien – prváčikovia sa musia adaptovať v novom prostredí školy, zatiaľ čo iné deti zas nastupujú prvýkrát do škôlky. A hoci sa nezainteresovanému človeku môže zdať, že nástup do škôlky nemôže byť nič náročné, pretože to predsa nie je škola, opak je pravdou. Pre mnohé deti je to prvá skúsenosť s dlhodobejším odlúčením sa od rodičov v novom prostredí a s pani učiteľkami, ktoré ešte musia spoznať. Aby bol tento proces odpútavania sa od rodičov bezbolestnejší, pripravili sme si pre vás článok s tipmi, ako uľahčiť adaptáciu dieťaťa v škôlke.

Radujte sa a radosť preneste aj na dieťa

V prvom rade, pokiaľ má vaše dieťa od septembra zabezpečenú škôlku, mali by ste si gratulovať a tešiť sa. Nebýva to totiž samozrejmá vec a rodičia neprijatých detí musia vybavovať náhradné riešenia, ktoré obvykle bývajú finančne náročné. Pokiaľ vás toto nadšenie zo škôlky už medzičasom opustilo, oživte ho :). Vaša radosť a nadšenie by sa mali pretaviť do pozitívnych rozhovorov s dieťaťom, ktoré by malo byť oboznámené s tým, že bude chodiť do škôlky (pokiaľ ste mu to ešte nestihli vysvetliť). No a pritom nezabúdajte vyzdvihnúť všetky tie úžasné veci, ktoré dieťa v škôlke čakajú. Pospomínať môžete hračky, nových kamarátov, zaujímavé aktivity, milé pani učiteľky...

Je zrejmé, že v škôlke sa bude musieť dieťa viac prispôsobovať a je vedené k väčšej samostatnosti, ku ktorej je ho dobré povzbudzovať, samozrejme, aj doma. Nezabúdajte, že dieťa s nástupom do škôlky musí ovládať isté zručnosti. Pokiaľ máte základ zvládnutý, tak stále sa nájde niečo, čo ešte treba „dolaďovať“. Ale o tom to je, aby dieťa napredovalo. Na druhej strane sa zas nemusíte báť, že sa napríklad váš drobec nedokáže dokonale obliecť, pretože s gombíkmi, zapínaním a pod. mu pani učiteľky pomôžu.

Pozri aj: Ako naučiť dieťa udržať poriadok: Tipy, ktoré zaručene pomôžu

lúčenie sa s plačom

Zdroj: Shutterstock®

Separácia – keď plačú deti aj mamy

Kameňom úrazu odplakaných lúčení sa v škôlke je úzkosť, ktorú prežívajú deti, ale aj rodičia. Lebo ako priznali mnohé mamy už terajších „zabehnutých“ škôlkarov, aj ony si často poplakali, keď sa s dieťaťom lúčili pri dverách triedy. Spomínaná úzkosť je prirodzená, no netreba jej podľahnúť. Je totiž samozrejmé, že ak dieťa vidí pochybnosti a paniku v očiach mamy, tak aj ono preberie toto negatívne nastavenie. Preto sa aj z tohto dôvodu odporúča, aby aspoň zo začiatku chodil dieťa do škôlky „odovzdávať“ rodič, ktorého by sme mohli nazvať aj odolnejším. Pravdu povediac, väčšinou je ním otec. No ak nie on, túto úlohu môže na seba zobrať aj starý rodič či ochotná susedka.

V každom prípade sa nenechajte zlomiť vlastnými pochybnosťami ani slzami vášho drobca. Počúvajte a riaďte sa tým, čo povedia pani učiteľky v škôlke. Adaptáciu znáša každé dieťa inak. A nenechajte sa vaším zlatíčkom ani zmanipulovať. Bohužiaľ, niektorí rodičia urobia zopár ústupkov, nechajú dieťa na pár dní doma, ale potom musia celú „ceremóniu“ prežívať odznova. Pravidelnosť pri chodení do škôlky je naozaj dôležitá pre dobrú adaptáciu dieťatka v novom prostredí škôlky.

dieťa v škôlke

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité drobnosti

Snažte sa každé ráno pred odchodom do škôlky vytvoriť pohodovú atmosféru. Raňajkujte spoločne, cestou do škôlky si niečo zarecitujte a pod. Pri lúčení dieťa ubezpečte, že sa preň vrátite (prípadne iný člen rodiny), niekedy funguje aj sľúbenie malej odmeny, ak bude dieťa dobré. Lúčenie sa by malo byť krátke a vrúcne, určite už za dieťaťom nechoďte do triedy „skontrolovať ho“ ani nič podobné. Pobyt môže dieťaťu v škôlke uľahčiť aj jeho obľúbená hračka. Opýtajte sa ale pani učiteľky, či si ju dieťa môže zobrať so sebou.

Keďže zo začiatku mávajú deti v škôlke problém poriadne sa najesť, zoberte tomu svojmu na cestu zo škôlky niečo malé (a ideálne aj zdravé) na zahryznutie, určite ho to poteší a opadne aj prípadná zlá nálada. Cestou, ale aj doma sa môžete rozprávať o pobyte v škôlke, a to nielen o radostných veciach, ktoré dieťa v škôlke zažilo. Nechajte dieťa, nech vyjadrí aj svoje obavy. Tie potom ľahšie vyriešite (možno aj s pomocou učiteliek), pretože väčšinou nejde o neriešiteľné problémy, ale z pohľadu dospelého o drobnosti. A predovšetkým nezabudnite, že adaptácia dieťaťa na škôlku chce trpezlivosť – niektorým deťom to môže trvať pár dní, iným aj pár mesiacov.

Vybrali sme: Choroby prenosné zo zvieraťa na človeka: Pri tejto si dávaj obzvlášť pozor!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 28.08.19 07:53

ĽŠ
karma
100.00

Naše "prvotiny" boli dosť ťažké, no minimálne trpezlivosť je začiatkom úspechu.

  • 1
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 04:46

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 04:46

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 10:40

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 10:40

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní