Afektívne záchvaty u detí: Vieš, čo je ich najčastejšou príčinou?

Afektívne záchvaty u detí: Vieš, čo je ich najčastejšou príčinou?

  • Zdieľaj:
 • 3

Afektívne záchvaty, opisované aj ako záchvaty zlosti sprevádzané i usedavým plačom, sa prejavujú veľmi dramaticky a dokážu vystrašiť väčšinu rodičov. A to predovšetkým vtedy, keď ide o ich prvú skúsenosť s týmto problémom. V článku sa dozviete, čo to vo svojej podstate je afektívny záchvat a tiež to, ako sa zachovať, keď ho napríklad dostane vaše dieťa.

Čo to je afektívny záchvat?

Ide o neprimeranú reakciu na stresujúcu situáciu podmienenú bolesťou, strachom, hnevom, ba dokonca aj silnou pozitívnou emóciou. Dieťa odpovedá na podnet nevhodnou citovou reakciou a záchvat môže vyústiť až do straty vedomia. Afektívnymi záchvatmi je postihnutých 4 – 5 % detí.

Pozri aj: Starostlivosť o pokožku dojčaťa: Potrebujú vôbec bábätká kozmetiku?

čo robiť pri afektívnych záchvatoch

Zdroj: Shutterstock®

Afektívny záchvat môže mať dve podoby

Aj keď sa priebeh a vonkajší charakter môže podobať na epileptický záchvat, tak z hľadiska príčiny a vzniku je afektívny záchvat inou kategóriou. V závislosti od veku dieťaťa sa rozlišujú dva typy.

Prvý typ afektívnych záchvatov sa objavuje u tých najmenších detí (väčšinou do jedného roka). Prechodná porucha vedomia môže nasledovať po intenzívnom plači. Afektívny záchvat sa prejavuje aj rýchlymi a hlbokými vdychmi a pomalými výdychmi. Na vrchole záchvatu môže dochádzať aj ku zastaveniu dýchania, keď dieťa začne omodrievať. Svalový tonus poklesne, dieťa ochabuje a na krátku dobu dochádza aj ku strate vedomia. Po určitom krátkom čase však znova začne dýchať, vracia sa mu vedomie a dostáva sa späť do stavu pred záchvatom.

Druhý typ afektívnych záchvatov sa spája s deťmi od obdobia batoľaťa až do predškolského veku. V tomto prípade sa už častejšie uplatňuje vedomý prvok pri spustení záchvatu. Nesplnenie požiadavky, odmietnutie hračky a pod. môže spustiť silný afekt. Dieťa aj v tomto prípade reaguje neprimerane – kričí, plače, dupe nohami, hádže sa na zem...

afektívne záchvaty u detí

Zdroj: Shutterstock®

Príčina afektívnych záchvatov

Hlavnou príčinou afektívnych záchvatov je nerovnováha parasympatického a sympatického nervového systému. A teda sa nejedná o problém vyplývajúci z chybnej výchovy či z narušenia vzťahov medzi rodičom a dieťaťom, ako sa o tom uvažovalo v minulosti.

Väčšina detí trpiacich afektívnymi záchvatmi má nezrelý vegetatívny systém, resp. nie sú afektívne zrelé. Tento problém s vyzrievaním nervového systému väčšinou spontánne vymizne v štvrtom či piatom roku, čiže deti z afektívnych záchvatov „vyrastú“.

agresívne dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť pri afektívnom záchvate?

V prvom rade treba zachovať pokoj a vedieť, že tieto záchvaty neohrozujú zdravie dieťaťa, i keď niekedy vyzerajú naozaj dramaticky a pre rodinu sú veľkým stresorom. Rodič by mal zabezpečiť, aby si dieťa nejakým spôsobom neublížilo a potom sa správať pokojne a čakať, kým stav neprejde. V niektorých prípadoch môže rodič odviesť pozornosť od negatívnej emócie (pri starších deťoch) a niekedy pri „strate dychu“ či modraní pomáha aj pofŕkanie tváričky vodou alebo jemné fúknutie do tváre.

Aj v prípade afektívnych záchvatov sa treba poradiť s pediatrom a možno následne aj neurológom, aby sa vylúčila možnosť epileptických záchvatov, resp. iného ochorenia. Pokiaľ dôjde k vylúčeniu týchto možností, tak už zostáva len trpezlivo toto obdobie prečkať a pomôcť môže aj psychologické poradenstvo.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 22.04.19 05:27

ĽŠ
karma
111.00

Nepríjemné situácie, či už pre dieťa samotné, ale i okolie, ešte že deti z afektívnych záchvatov „vyrastú“...

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 23.04.19 08:46

MS
karma
107.00

Nepríjemné situácie s týmto rodič zažije najmä v spoločnosti.Aj mne sa to párkrát stalo a le dcéra mi z toho vyrástla.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 23.04.19 14:41

DB
karma
109.00

ľutujem rodičov,ktorých detičky trpia takými záchvatmi a najmä vtedy,keď sa okolie pripája "hlúpymi radami" vo forme riadneho výprasku.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto
Vlasy

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto

 • 3
 • 11.06.2021
Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!
Vlasy

Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!

 • 12
 • 22.05.2021
Payot NUTRICIA ROSE CANDY & ROUGE CHERRY balzamy na pery
Novinky

Payot NUTRICIA ROSE CANDY & ROUGE CHERRY balzamy na pery

 • 6
 • 04.03.2021
TOPlist