Ako naučiť dieťa udržať poriadok: Tipy, ktoré zaručene pomôžu

Ako naučiť dieťa udržať poriadok: Tipy, ktoré zaručene pomôžu

Napomínate, dohovárate, opakujete, ba nebodaj aj kričíte či dávate ultimáta a aj tak nič nepomáha? V izbe vašej ratolesti je ako po výbuchu a vy ste už v koncoch, lebo naozaj neviete, čo urobiť, aby ste svoje dieťa naučili udržať aspoň aký-taký poriadok? Verte tomu, že tento problém trápi mnohých rodičov. Ak sa bojíte, aby z vašich malých nezbedníkov nevyrástli veľkí „bordelári“, prečítajte si nasledujúci článok. Dáme vám zopár zaručených tipov, ktoré vás môžu spolu s trpezlivosťou od tohto problému odbremeniť.

Trošku neporiadku neuškodí

Úplne na začiatok musíme pripomenúť, že deti do istej miery potrebujú taký svoj malý neporiadok. Ich predstava poriadku sa od tej dospeláckej líši. Niekedy jednoducho drobec musí mať porozkladaných viac hračiek, lebo má rozrobenú „prácu“ a inak to nejde. A taktiež mierny chaos v detskej izbe, ktorú vníma ako svoje útočisko pred svetom, mu dáva pocit väčšej útulnosti a možno aj bezpečia. V každom prípade si však treba stanoviť jasné hranice, a to predovšetkým miesta, kde môžu byť hračky rozložené a kde už určite nie. Asi ste si všimli, že deti majú v tomto pomerne dosť expanzívne sklony, no treba ich brzdiť.  Taktiež si definitívne ujasnite, že po hraní sa dávajú veci na svoje miesto. Že sa to ľahko povie, ale veľmi ťažko vykoná, ba priam je to až nemožné? Tak potom skúste nasledovné.

Pozri aj: Ako naučiť dieťa chodiť na nočník? Tieto tipy to uľahčia!

ako na upratovanie

Zdroj: Shutterstock®

Do upratovania zapojte deti čím skôr

Už od jedného roka veku dieťaťa sa odporúča zapojiť ho hravou formou do upratovania. Čím skôr sa naučí akémusi systému a bude vedieť, že veci majú svoje miesto, kde ich neskôr nájde, tým lepšie. Dokonca to podporuje aj orientáciu dieťaťa v priestore a je istejšie, keď vie, kde to, čo akurát potrebuje, aj naozaj nájde. Dieťa však hneď nenúťte spolupracovať pri upratovaní, ukážte mu to, ono sa učí pozorovaním. Neskôr sa pripojí. Najmä ak z upratovania neurobíte povinnosť, ale hru.

Upratovanie ako hra

Zo začiatku môžete menšie dieťa povzbudzovať k tomu, aby vám podávalo veci a vy ich umiestnite na to správne miesto alebo môžete spoločne hádzať hračky do odkladacieho boxu. Deti sú prirodzene súťaživé, takže súrodencov môžete zapojiť aj do pretekov, kto bude mať skôr hotovo. Prípadne sa s dieťaťom dohodnite, že túto upratovaciu hru vyhrá, keď stihne uložiť veci, kým zazvoní budík (ktorý nastavíte na adekvátny čas) alebo mu môžete priamo vy odpočítavať sekundy. Zapojte fantáziu a jednoducho urobte z upratovania hru.

upratovanie

Zdroj: Shutterstock®

Zjednodušte upratovanie

Dieťaťu je vhodné jeho priestor, teda aj priestor detskej izby prispôsobiť tak, aby malo veci „na očiach“, resp. vo svojej výške – či už prehľadne usporiadané na poličkách alebo dostupné v boxoch. Nedostupné úložné priestory, ako sú napríklad vysoko postavené poličky či ťažko otvárateľné boxy, situáciu ohľadom upratovania len zbytočne komplikujú. Stavte teda na taký úložný systém, ktorý bude dieťaťu čo najpohodlnejší a dokáže si tak upratať samé aj bez vašej asistencie.

Pochvala, pochvala a ešte raz pochvala!

Dieťa si samé od seba poupratovalo kocky, usporiadalo knižky v poličke, roztriedilo hračky? Každý pokrok pri upratovaní nezabudnite pochváliť. Nech sa vaša ratolesť cíti hrdá na svoje upratovacie schopnosti a takto s pozitívnou motiváciou ich bude chcieť ešte vylepšovať. Rozhodne lepšia cesta ako krik a nútenie. Pozor však na formu odmeny, nemala by to byť čokoláda a ani nič podobné, detskú snahu oceňte milým slovom a úsmevom.

Keď už nič nepomáha, skúste toto

Ak na vaše dieťa nefungujú prosby ani hravá forma upratovania, ale vy dobre viete, že tejto činnosti je schopné, len sa mu jednoducho nechce, tak teda pritvrďte. Zbaľte mu väčšinu hračiek a odložte ich na jemu neznáme miesto. Keď sa bude pýtať na to, kam sa mu hračky podeli, tak mu vysvetlite, že si museli ísť oddýchnuť, lebo boli stále rozhádzané a nešťastné. Dohodnite sa, že keď si dieťa bude zvyšné hračky upratovať, tak aj ostatné sa postupne vrátia „z dovolenky“.

Vybrali sme: Kožné choroby a slnko: Naozaj slnečné lúče pomáhajú pri liečbe?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Daniela Balakova 01.08.19 12:52

DB
karma
96.00

Ako sa to deti naučia od malička ,takto bude aj v dospelosti.

  • 1
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:04

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:04

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 11:59

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 11:59

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní