Ako presvedčiť dieťa jesť? Osvoj si rady pre rodičov začiatočníkov

Ako presvedčiť dieťa jesť? Osvoj si rady pre rodičov začiatočníkov

Kŕmenie detí patrí spoločne s problematikou spánkového režimu medzi najdiskutovanejšie, rodičmi ťažko prežívané a často kontroverzné témy. Najhoršia je, ako inak, prax. Tabuľky naštudované máte. Viete, že pre dieťa je nevyhnutné množstvo ovocia, zeleniny a hodnotných bielkovín. Teoreticky ovládate ideálnu predstavu, že raňajky majú tvoriť 20%, desiata 15%, obed 35%, olovrant 10% a večera 20% príjmu jedla za deň. Dokonca ste dospeli tak ďaleko, že zo zdravých receptov pre drobcov by ste mohli napísať vlastnú kuchárku. A výsledok?! Váš miláčik odmieta, vypľúva, jeduje sa. Žiadnu paniku, prosím!

Chute na hojdačke

Aj deti, podobne ako dospelí, majú svoje obľúbené a neobľúbené jedlá. Nemusia mať chuť akurát na vami starostlivo pripravený, výživne hodnotný a vyvážený pokrm. Nezabúdajte, že sa menia ako nálady, tak aj chute. Pri malých deťoch môže ísť o naozaj rýchly proces. Čo jeden mesiac (možno len týždeň, možno len deň) milovali, na druhý im spôsobí záchvat plaču. Platí to však aj naopak, preto vám vrelo odporúčam ponúkať a skúšať už aj raz či desaťkrát ofňukané jedlo, skúsiť mierne obmeny, variovať a tak dookola. Podobne to platí aj pri novinkách v jedálničku. Dieťa si musí na novú chuť zvyknúť, a to nebýva jednorazový proces.

Odporúčame: Vedela si, že aj potraviny spôsobujú chronický zápal? Zisti, ktoré!

moje batoľa neje

Zdroj: Shutterstock®

Nenechajte sa zmanipulovať!

Ak dieťatko ťahá na druhý rok a viac, môže sa nielen v oblasti stravovania snažiť presadiť vlastnú vôľu. Pre obdobie prvého vzdoru je podstatné formovanie identity, čo viete ako rodič s pokojom stoika prijať akurát vtedy, keď čítate články o tejto téme. V reáli vám ale z procesu stávania sa samým sebou tečú nervy aj ušami. Napríklad vtedy, keď vám skončí zemiaková kaša na hlave alebo si dieťa urobí z obeda kreatívnu dielňu.

Odmietanie jedla však býva aj jednou z možností manipulácie. Áno, aj batoľa dokáže rodiča zmanipulovať, ba dokonca takzvane prebrať na seba moc. Čo už zďaleka nemožno označiť ako neškodné správanie. Využíva jedlo, resp. odmietanie jedla ako prostriedok moci. Obzvlášť nebezpečné býva podľa Jiřiny Prekopovej „nutkavé odmietanie ponúkanej stravy“. Je to vlastne akýsi súboj, ktorý musí dieťa stoj čo stoj vyhrať, pokiaľ si chce zachovať vládnucu pozíciu. Ide o princíp a nie o chute. Tu je to však už hlbší problém, ktorý bližšie analyzuje Prekopová v ospevovanej i zatracovanej knihe Malý tyran.

moje batoľa nechce jesť

Zdroj: Shutterstock®

Pár odporúčaní pre zúfalých rodičov

Prosím vás teda, nestaňte sa pri tom všetkom snažení otrokom a keď milé batoľa svoj prídel jedla odmietne alebo nedoje, nepripravujte v pote a strese ďalších sedem alternatív. Radšej s ním choďte na vzduch, venujte mu svoj čas na ihrisku s rôznymi aktivitami, aby prirodzene vyhladlo. Odborníci v oblasti výživy a starostlivosti o deti odporúčajú vzdať sa aj zbytočných „medzijedál“, najmä ak ide o sladkosti, biele pečivo a pod.

Pozri aj: Jedináčik pre pohodlných rodičov? Vám stačí jedno dieťa?!

dieťa nechce jesť

Zdroj: Shutterstock®

„Nehádžte flintu do žita“ a nerezignujte na jedlá, z ktorých sa z vášho krásneho anjelika stane časom objemný medveď pred zimným spánkom. Veď dobre viete, že spôsob stravovania v detstve ovplyvňuje dispozície k civilizačným ochoreniam. Predovšetkým však, pokúste sa nerobiť z jedla drámu, resp. nesnažte sa príliš. Deti sú mimoriadne senzitívne a hneď vycítia, že vám na stravovacej aktivite mimoriadne záleží. O to viac budú mať chuť robiť napriek a trucovať. Čo tak najesť sa „len tak mimochodom“ wink ???


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 28.12.18 05:35

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré rady pre rodičov začiatočníkov!

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 28.12.18 12:15

karma
107.00

Tak to musí byť ťažké,sú také detičky,ale asi to hlavne netreba siliť...

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní